۵ مورد از سریع ترین راه ها برای کشف انگیزه در خودتان

۵ مورد از سریع ترین راه ها برای کشف انگیزه در خودتانممکن است شما از شخصی که به نظر مهم است و دارای دانش و یا اطلاعات زیادی است تاکنون توصیه‌ای دریافت کرده باشید مبنی بر اینکه عادت جدیدی را سرلوحه کار خود قرار دهید یا هدف تازه‌ای در زندگی تعیین کنید. اما بیشتر مواقع، یا شاید همیشه، از پس انجام آن بر نمی‌آیید. اگر چه این توصیه در ابتدا خوب و منطقی به نظر رسیده است، اما وقتی موقع انجامش رسیده است شما یا آن را انجام نداده‌اید یا دلایلی منطقی برای انجام ندادنش پیدا کرده‌اید. علت اصلی آنجاست که اگر انگیزه ما برای انجام کارها از منبعی خارجی سرچشمه بگیرد، لحظه‌ای که آن منبع دیگر وجود نداشته باشد (که بیشتر مواقع همین طور است)، ما آنچه را قرار است تلاش کنیم و انجام دهیم عملی نخواهیم کرد. بنابراین برای اینکه مطمئن شویم از برنامه دقیقاً پیروی می‌کنیم، باید بتوانیم به خودمان انگیزه دهیم، چون نمی توانیم از منبعی خارجی آن را دریافت کرده باشیم و انتظار موفقیت در آن را داشته باشیم. کسب ایده از منبعی خارجی بسیار خوب است، اما برای ادامه مسیر باید انگیزه را در خودمان درونی کنیم. در ادامه با رادیو مثبت همراه شوید تا با سریع ترین راه‌ها برای کشف انگیزه در خودتان آشنا شوید.

بیشتر بدانید : نوع شخصیت شما به شما چه می گوید؟

آشنایی با سریع ترین راه ها برای کشف انگیزه در خودتان

آشنایی با سریع ترین راه ها برای کشف انگیزه در خودتانبرای موفق شدن در هر کاری نیاز به انگیزه داریم. چه بهتر که این انگیزه را از درون خود پیدا کنیم. در اینجا ۵ راه وجود دارد که راهنمای شماست به سوی موفقیت و کشف انگیزه در خودتان! با ما همراه باشید.

 

۱. باید یک جملهء “زیرا….” برای خودتان داشته باشید

اگر نمی‌خواهید اهدافتان به ورطه “این کار را زمانی انجام می‌دهم که زمان و انرژی بیشتر داشته باشم” بیفتند، باید برای اهداف خود دلیل داشته باشید. این بدان معناست که باید عبارت “زیرا…” در انتهای هر گفته خود برای دست یابی به اهداف‌تان داشته باشید. این یکی از راه‌های کشف انگیزه در خودتان می‌باشد.

برای مثال: من هر صبح ۱۵ دقیقه تمرکز می‌کنم زیرا می‌خواهم فکری بازتر، تمرکز و حضور ذهن داشته باشم.

اگر شما فاقد این عبارت “زیرا…” باشید، دلیل روشنی برای انجام کاری ندارید. بنابراین، مجبور کردن خودتان به ادامه مسیر، زمانی که دیگر راه، برای‌تان جدید و هیجان انگیز نیست، در واقع غیرممکن خواهد بود. وقتی نمی‌دانید که چرا کاری را انجام می‌دهید تنها خودتان را عذاب می‌دهید و خود را از میان سختی‌ها به زور به جلو می؟‌برید.

چرای شما چیست؟ زمانی که بدانید چرا در حال انجام کاری هستید حتی سخت ترین روزها هم برایتان ساده‌تر خواهد شد.

برای کشف انگیزه در خود باید “زیرا”ی شما به راحتی قابل تشخیص باشد. فقط از خودتان بپرسید، این هدف چه تأثیری در زندگی‌ام خواهد گذاشت؟ شما باید بدانید که به چه علت می‌خواهید به هدف‌تان دست یابید. سپس انگیزه همان عبارت زیرای موجود در جمله است.

 

۲. فقط دو گزینه به خودتان بدهید، موفقیت و شکست

دومین راه کشف انگیزه در خود این است که فقط دو گزینه به خودتان بدهید، موفقیت یا شکست! شما دوست ندارید شکست بخورید. من هم همین طور. به همین خاطر است که برای ما شروع کاری جدید سخت است، زیرا به معنای این است که ممکن است شکست بخوریم. همچنین این موضوع تمایلی در ما به وجود می‌آورد که به عقب انداختن یا دست کشیدن از کارها زمانی که شرایط سخت می‌شود جنبه‌ای منطقی بدهیم.

بنابراین شما باید در مقابل خود جبهه بگیرید. بهترین راه قرار دادن خود در موقعیتی است که بدون شکست خوردن نتوانید آن را ترک کنید. برای انجام این کار باید چنان تعهدی به کاری که انجام می‌دهید داشته باشید که تنها راه‌تان این باشد که یا کار را انجام دهید یا شکست بخورید.

می‌توانید این روش را در پیش بگیرید و ببینید که برای همه چیز جواب می‌دهد. به دیگران بگویید که چه کاری انجام می‌دهید. عبارت “زیرای” خود را نیز به آن‌ها بگویید و به آن‌ها بگویید که به هر دلیلی دست از آن کار نمی‌کشید تا زمانی که آن را به انجام برسانید. این را به کسانی بگویید که برایشان احترام قائلید و نظرات‌شان برای هدف شما مهم است. شاید این افراد همسرتان، دوستانتان، والدین شما، یا همکاران‌تان باشند و سپس از آن شخص بخواهید مرتباً پیگیر شما باشد و پیشرفت‌تان را چک کند.

استفاده از این راه برای کشف انگیزه در خودتان، کار ساده ای نیست اما بسیار مؤثر است. اگر می‌خواهید واقعاً خود را به جلو هل بدهید، خودتان را در جایگاهی قرار دهید که آن کار را انجام دهید. بسیار تحت تأثیر قرار خواهید گرفت وقتی ببینید که چقدر تلاش می‌کنید تا به هدف‌تان برسید.

بیشتر بدانید : ۵ روش برای حفظ انگیزه در مسیر ایجاد شغل جدیدتان

۳. تصویر بزرگ اهمیتی ندارد. بر روی تصویر کوچک تمرکز کنید

یکی از دلایل بسیار مهم برای از دست رفتن انگیزه در ما دور به نظر رسیدن آن هدف است. اگر اهداف ما بزرگ و قدرتمند باشند، احتمالاً فاصله زیادی بین جایی که ما در آن قرار گرفته‌ایم و جایی که می‌خواهیم باشیم وجود خواهد داشت. زمانی که هیجان شروع کار را از دست دهید، پوشاندن این فاصله غیرممکن به نظر می رسد.

اما در واقعیت، این فاصله فقط چند گام کوچک است که در هم پیچیده‌اند. که البته شما قادر به انجام تک تک آن‌ها هستید. و پس از آنکه یکی را انجام دادید، و سپس بعدی و بعدی، نهایتاً سرتان را بالا می‌کنید و می‌بینید که تقریباً به هدف رسیده‌اید. نکته اصلی ادامه حرکت است. برای این کار، باید آن گام‌های کوچک را بردارید. بهتر است در این راه از کتاب صوتی قوانین موثر رشد و تغییر فردی کمک بگیرید.

پس نظرتان در رابطه با چند گام کوچک عملی به جای فاصله‌ای پرنکردنی چیست؟ مطمئناً شنیده‌اید، هدف‌تان را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید، شش هفته، دو هفته، یک هفته. این توصیه خوبی است اما برای من تبعیت از آن همیشه سخت است.

در عوض، من به خودم می‌گویم که هر روز باید دو دقیقه صرف برداشتن گام‌های کوچک به سوی هدفم بکنم. شما متوجه خواهید شد که اگر فقط به همین دو دقیقه متعهد بمانید، اغلب حتی زمان بیشتری صرف می‌کنید. اما دو دقیقه واقعاً کافی است. این کار شما را با هدف‌تان، در تماس نگه می‌دارد و به حرکت شما سرعت بخشیده و آن را حفظ می‌کند و اصلا لازم نیست بنشینید و یک برنامه‌ی سالانه‌ی ۵۲ هفته‌ای تنظیم کنید.

 

۴. آیا می توانید هدفتان را ببینید؟ آن را لمس کنید؟ احساسش کنید؟

تصویر بزرگ اهمیتی ندارد. بر روی تصویر کوچک تمرکز کنید - رادیو مثبتپس از آنکه ما نگاه‌مان را بر هدفی متهورانه متمرکز می‌کنیم، برای اینکه انگیزه خود را حفظ کنیم، باید باور داشته باشیم آن هدف امکان‌پذیر است. همان‌طور که ممکن است بدانید، مغز ما مهارت چندانی در تمایز واقعیت از تخیل ندارد. اگر شما واقعاً خودتان را تصور کنید که به هدفتان رسیده‌اید، مغزتان باور خواهد کرد که شما قادر به انجام آن هستید، حتی اگر شما ذهن‌تان را مجبور به این تصویرسازی کرده باشید. پس بهتر است که انسان گونه بیاندیشید!

این کار ساده است. قبل از خواب زمان مناسبی برای این کار است. من همیشه در مکانی کاملاً تاریک می‌خوابم بنابراین شرایط ایده آلی برای تخیل دارم. موفقیت‌تان را تصور کنید، اینکه چه احساسی دارد، چه طور به نظر می‌رسد و اینکه آیا طعم و بو دارد یا نه. هر چه حس‌های بیشتری را درگیر کنید، بهتر خواهد بود. سپس به خواب بروید و بدانید که موفقیت تان را کمی ساده تر کرده اید.

“چیز کمی برای ساختن یک زندگی شاد لازم است؛ همه چیز در درون خودتان قرار دارد، در شیوه تفکرتان.”

مارکوس اورلیس

۵.شکست را تصور کنید

من گاهی نیاز به یک گوش‌مالی دارم. شما هم احتمالاً همین طور هستید. تصویرسازی از موفقیت‌تان برای دست‌یابی به ” آنچه باور دارید می‌توانید به دست آورید”، مهم است. اما در روزهایی که شما حتی حس اینکه همان دو دقیقه را هم صرف کارتان کنید ندارید، تصویرسازی منفی ترفندی است که شما نیاز دارید.

تصور کنید که اگر تسلیم شوید زندگی‌تان در یک ماه، یک سال، یا ۵ سال دیگر چگونه به نظر می‌رسد. شما دست به کار خواهید شد تا مطمئن شوید آنچه تصور کردید به واقعیت نخواهد پیوست. سپس به خودتان تبریک بگویید و موفقیت‌تان را تصور کنید و اینکه چطور یک گام دیگر به سوی آن برداشتید. اجازه ندهید که تصویر منفی در ذهن‌تان باقی بماند و مثبت اندیش باشید.

 

دوستان امید است مطالب گفته شده مورد رضایت و خرسندی شما گرامیان واقع شده باشد. شما از چه راهکارهایی برای کشف انگیزه در خودتان استفاده می‌کنید؟ از توجه و همراهی تا بسیار سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ها 3

   saeedsaeed

   خیلی خوب خواهد بود

  فرشید علی اکبری

  سلام
  به نکات بسیار عالی و خوبی اشاره کرده بودید. شاید نکاتی که در این مطلب گفته شده را تک تک ما بطور پراکنده در زهن خود داریم ولی اینکه بطور یکجا با شفاف سازی بیشتری در دسترس بازدید کنندگان قرار داده شده باعث میشه بیشتر روی این موارد تمرکز کنیم.
  تشکر از مطلب خوب تون.

سبد خرید