چرا نباید اخبار را دنبال ‌کنیم؟

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به خواندن اخبار اعتیاد دارند؟ آیا برای مرور آخرین اخبار سیاسی، اجتماعی، بهداشتی، زیست محیطی یا فناوری در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید؟ اطلاع داشتن از چیزهایی که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد ما را در جریان روند اتفاقات دنیا قرار می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا چیزهایی را که ممکن است بر زندگی‌مان تاثیر بگذارد، درک کنیم. اما تا چه اندازه باید پیگیر اخبار باشیم؟ چه زمانی دنبال کردن اخبار به سلامتی ما ضرر می‌زند؟ اگر به دنبال پیدا کردن جواب این سوالات هستید، ادامه‌ی این مقاله را مطالعه کنید.

 

اخبار منفی نگرانی‌های شخصی را افزایش می‌دهد.

ما روزانه در معرض تعداد بسیار زیادی از اخبار منفی هستیم. اخبار بیماری‌‌های همه‌گیر، جنگ‌ها و درگیری‌ها، بلایای طبیعی و سایر رویدادهای ناراحت کننده همه روزه در شبکه‌های اجتماعی، رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها و … منتشر می‌شوند. اغلب اوقات وقتی درباره اتفاقات ناراحت کننده چیزی می‌شنویم یا می‌خوانیم، مضطرب می‌شویم و با کسانی که تحت تاثیر آن اتفاق هستند، همدلی می‌کنیم. اما آیا می‌دانید که به گفته روانشناسان، اخبار منفی می‌تواند نگرانی‌های شخصی ما را تشدید کند؟

راه حل این موضوع چیست؟

اگر مشکلی در زندگی شما وجود دارد که نگران آن هستید، خودتان را کمتر در معرض اخبار منفی قرار دهید تا اضطراب بیش از حدتان در مورد آن کاهش یابد.

 

اخبار منفی باعث می‌شود احساس امنیت نداشته باشیم.

روزنامه نگاران تشخیص داده‌اند که تیترهای منفی بیشتر از تیترهای مثبت بازدید دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ذهن ما از نظر عصبی بیشتر به اطلاعات منفی جذب می‌شود. به همین خاطر رسانه‌ها برای جذب مخاطب و بالا رفتن بازدید اخبار، از تیترهای منفی استفاده می‌کنند. وقتی دائما اخبار خشونت‌آمیز و منفی می‌شنویم چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از محققان آمریکایی با بررسی اطلاعات مختلف به این نتیجه رسیده که وقتی ما هر روز هفته و هر بیست و چهار ساعت با اخبار منفی یا خطرناک احاطه شویم، فرض می‌کنیم که همه چیز بسیار خطرناک‌تر از شرایط واقعی است. متخصصان و محققان به این پدیده “سندرم دنیای کثیف” می‌گویند. در این سندروم انسان‌ها دائما می‌ترسند که قربانی جنایت و خیانت واقع شوند و به هم اعتماد نمی‌کنند.

راه حل این موضوع چیست؟

اگر فکر می‌کنید که قرار گرفتن در معرض خبر باعث می‌شود که احساس ناامیدی و ناامنی کنید، باید از رسانه‌ها مرخصی بگیرید! اخبار رادیو و تلویزیون را خاموش کنید و از کانال‌های خبری در فضای مجازی به مدت محدودی خارج شوید.

 

پیگیری بیش از حد اخبار، بازدهی ما را از بین می‌برد.

آیا وقتی کودک بودید، خواهر یا برادر کوچکتری داشتید که همیشه درخواست توجه کند؟ خبرها در دنیای امروزی، دقیقا معادل همین خواهر و برادر است! آن‌ها از همه جهت ما را تحت فشار قرار می‌دهند؛ چه وقتی در باشگاه در حال ورزش هستید و چه وقتی که در مطب دندان پزشکی منتظر رسیدن نوبت‌تان نشسته‌اید‌. طبق آمار و اطلاعات منتشر شده، آمریکایی‌ها روزانه ۵۷ دقیقه را صرف خواندن و شنیدن اخبار در سایت‌های خبری و شبکه‌های تلویزیونی و ۱۳ دقیقه‌ی دیگر را به مطالعه و مشاهده‌ی آنلاین اخبار می‌پردازند. با توجه به این که اکثر اطلاعاتی که می‌خوانیم یا می‌شنویم فقط برای سرگرمی است و کاربرد اجرایی ندارد، می‌توانیم زمان خود را روی فعالیت‌های دیگری متمرکز کنیم که تغییرات عمیقی در زندگی ما ایجاد می‌کنند. خودتان فکر می‌کنید که با یک یا دو ساعت اضافه در روز چه کاری می‌توانید انجام دهید؟!

راه حل این موضوع چیست؟

باید برای مدتی از رسانه‌های خبری فرار کنید و برای به دست آوردن تمرکز و توجه خود، تمرین کنید. به طور مثال می‌توانید در آن زمان، پیاده روی کنید، یک سریال جدید ببینید یا کتاب بخوانید.

خبرهای جعلی باعث ایجاد احساس فریب خوردگی در ما می‌شود.

 این روزها، سایت‌های خبری زرد و جعلی همه جا کمین کرده‌اند! این وب سایت‌های کلاهبردار، معمولا با جعل هویت سایت‌های خبری تاسیس می‌شوند و اطلاعات نادرستی منتشر می‌کنند. مثلا در این روزگار کرونایی، قطعا شما با صفحات اجتماعی و کانال‌های خبری‌ای روبرو شده‌اید که اطلاعات نادرست به مردم می‌دهند. آیا اخبار جعلی روی سلامت و امنیت روانی ما تاثیر می‌گذارد؟ بله، البته. اخبار غلط می‌تواند منجر به ترس، هرج و مرج، وحشت و احساس فریب خوردگی شود.

راه حل این موضوع چیست؟

قبل از خواندن اخبار، آن‌ها را بررسی کنید. ابتدا به آدرس سایت یا کانال خبری توجه کنید. آیا آدرس سایت درست نوشته شده؟ به خاطر اینکه در بسیاری از موارد، سایت‌های جعلی فقط یک تغییر کوچک در آدرس سایت‌های بزرگ و رسمی داده‌اند و صفحات خود را ساخته‌اند.

 

کلام پایانی

آگاه بودن از اتفاقاتی که در دنیا می‌افتد، خیلی خوب است؛ ولی در این کار هم باید میانه‌روی کرد و اعتدال داشت. اگر احساس می‌کنید که بیش از حد پیگیر اخبار هستید، برای مدت کوتاهی رژیم رسانه‌ای بگیرید!

برشی جالب و تاثیر گذار از کتاب «خواندن اخبار را متوقف کنید» را بشنویم:

برای دانلود این کتاب صوتی روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید