چگونه یک بازاریاب خوب و حرفه‌ای باشیم؟

چگونه یک بازاریاب خوب و حرفه‌ای باشیم؟

بازاریابی دیجیتال یک شغل پویا و پرانرژی است؛ به خاطر اینکه بخش‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد و دائما در حال پیشرفت و تغییر است. بسیاری از بازاریاب‌ها به صورت همزمان با چالش‌ها و وظایف مختلفی روبرو هستند. همه‌ی وظایف آن‌ها به حوزه‌های مختلف بازاریابی مربوط می‌شود.

یک بازاریاب خوب و توانا چه کسی است؟ مهم‌ترین ویژگی و توانایی‌هایی که یک بازاریاب باید در بازاریابی دیجیتال داشته باشد چیست؟ در این مطلب قصد داریم درباره‌ی هفت ویژگی یک بازاریاب خوب صحبت کنیم‌.

۱) قدرت تحلیل بالا

در بازاریابی دیجیتال، ما همیشه با داده‌ها و تحقیقات سر و کار داریم. به همین دلیل، یک بازاریاب متخصص باید به خوبی با معیارهای اندازه‌گیری آشنا باشد و روش تحلیل داده‌ها و اطلاعات را بداند. بازاریابی دیجیتال باید اهداف شرکت‌ها را برآورده کند. بنابراین، یک بازاریاب خوب باید از اهداف شرکت خبر داشته باشد و بتواند داده‌ها را جوری کنار هم قرار دهد تا به بهترین نحو به اهداف شرکت دست پیدا کند.

۲) خوب ارتباط برقرار کردن

بازاریاب‌های دیجتال به دنبال ارتباط برقرار کردن بین برندها و کاربران هستند. درک مخاطبان، مطلع بودن از هدف یک برند و بلد بودن نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن برای هر بازاریاب واجب و ضروری است. ارتباط برقرار کردن یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های یک بازاریاب است. تاکنون بسیاری از برندها و شرکت‌ها به دلیل ناآشنا بودن با مهارت گفتگو و ارتباط برقرار کردن، شکست خوردند و از بین رفتند. بازاریاب‌ها باید بتوانند استراتژی‌های جدید برند را توضیح دهند، نتایج کمپین‌ها را به اشتراک بگذارند، با مشتریان ارتباط برقرار کنند و … به همین خاطر داشتن توانایی گفتگو برای آن‌ها الزامی است.

۳) توانایی خوب نوشتن

چه برای نوشتن متن یک پست در شبکه‌های اجتماعی، چه برای نوشتن مطالب وبسایت و چه حتی برای نوشتن یک ایمیل ساده، بازاریاب‌ها باید مهارت نوشتن داشته باشند. یکی از مهم‌ترین پل‌های ارتباطی میان برندها، شرکت‌ها، کسب‌وکارها و … با مشتریان پیام‌های تبلیغاتی و صفحات اجتماعی است؛ بنابراین بازاریاب‌ها برای جذب افراد باید بتوانند به خوبی بنویسند. علاوه بر جذب مشتریان جدید، خوب نوشتن برای ارتباط‌های داخلی شرکت‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. گزارش‌های کار، برنامه‌ریزی و معرفی محصول و خدمات احتیاج به محتوای نوشتاری قوی دارد. پس اگر یک بازاریاب هستید یا اگر‌ می‌خواهید در این حوزه مشغول به کار شوید، باید این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

۴) تولید محتوای خوب بصری

محتواهای ویدئویی و عکس‌ها عناصر اصلی و پل ارتباطی بین شرکت‌ها و مشتریان‌شان هستند. به همین خاطر انتظار می‌رود که یک بازاریاب خوب، اصول اولیه‌ی ویرایش ویدئو و تصاویر را بداند. اگر شما در حوزه‌ی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و یا بازاریابی محتوایی فعالیت دارید، آگاهی و اطلاعات شما در این موضوعات باید خیلی بیشتر باشد.

۵) خلاقیت

داشتن مهارت‌های فنی ضروری است، اما خلاقیت هم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک بازاریاب باید داشته باشد. بسیاری از شرکت‌ها، کسب‌وکارها، برندها و کارخانه‌ها برای معرفی محصولات و یا خدمات‌شان، کمپین‌های تبلیغاتی ایجاد می‌کنند. یک بازاریاب برای اینکه بتواند مشتریان زیادی را جذب کند، باید خلاقیت داشته باشد تا بتواند تیزرها، عکس‌ها و متن‌های مناسب تولید کند. یک بازاریاب دیجیتال خوب و متخصص باید بتواند خارج از چارچوب‌های معمولی فکر کند و با روش‌های خلاقانه و منحصر به فرد، ایده‌های جذابی برای برقراری ارتباط و حل مشکلات ارائه دهد.

۶) کار گروهی

تیم‌های بازاریابی معمولا از چند نفر متخصص تشکیل می‌شود؛ از بازاریاب شبکه‌ای گرفته تا بازاریاب محتوایی و رسانه‌های اجتماعی. بیشتر بازاریاب‌ها به صورت گروهی کار می‌کنند؛ بنابراین یک بازاریاب باید بداند که چگونه می‌تواند کار گروهی را به سرانجام برساند. حتی اگر یک بازاریاب به تنهایی کار کند، باز هم باید قواعد کار گروهی را بلد باشد؛ چرا که او برای همکاری با سایر بخش‌های شرکت، نیاز به مهارت کار گروهی دارد.

۷) کنجکاوی

در دوره‌ای که ما زندگی‌ می‌کنیم، علم و تکنولوژی به صورت لحظه‌ای پیشرفت می‌کند. بازاریابی دیجیتال نیز همیشه در حال رشد و تکامل است. بازاریاب‌ها هرگز نمی‌دانند که هفته آینده چه فناوری، الگوریتم، پلتفرم و … جدیدی کشف خواهد شد. به همین دلیل می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک بازاریاب، کنجکاوی و انعطاف پذیری در برابر تغییرات و تمایل به یادگیری است. اگر یک بازاریاب چنین طرز فکری داشته باشد، هر روز ماجراجویی جدیدی در پیش رو خواهد داشت و این شغل هیچ وقت برایش تکراری نمی شود.

 

برشی جالب از کتاب صوتی «همه‌ی بازاریاب‌ها دروغگو هستند» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «همه‌ی بازاریاب‌ها دروغگو هستند» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید