۹ روش افزایش انگیزه در شرایط سخت زندگی

۹ روش افزایش انگیزه در شرایط سخت زندگیبرای همه‌ی ما تاکنون پیش آمده است لحظاتی را در زندگی تجربه کرده‌ایم که حس می‌کنیم زندگی‌مان زیر و رو شده و احساس خوبی از خود نداریم. در حقیقت در این گونه مواقع شرایطی که خارج از کنترل ما بوده، زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و سبب می شود در رابطه با آینده احساس ناامیدی کنیم. به طور مثال تجربه ی طلاق، از دست دادن یک خانه، و رها کردن شغلی که سخت برای بدست آوردنش تلاش کرده بودید و… . اتفاقاتی که هرگز احتمال وقوع شان را نمی‌دادید و حالا آن‌ها زندگی‌تان را نابود کرده‌اند و شما اصلاً نمی‌توانید حدس بزنید چه اتفاق دیگری ممکن است بیفتد. در چنین مواقع که پر از استرس نیز هستید، شما نیاز دارید که برای ادامه‌ی زندگی، انگیزه پیدا کنید. اما چگونه؟ با رادیو مثبت همراه باشید تا شما را با چند روش افزایش انگیزه در شرایط سخت زندگی آشنا نمائیم.

آشنایی با روش های انگیزه دادن به خود در شرایط سخت زندگی

در این بخش از مقاله، ۹ نکته را برای شما یادآور می شویم تا زمانی که زندگی با شما ناسازگار می شود با افزایش انگیزه، زندگی خود را نجات دهید.

1. از این بدتر نخواهد شد

یکی از روش های انگیزه دادن به خود در شرایط بد زندگی این است که همواره به این فکر کنید که از این بدتر نمی‌شود. اگر همه چیز دارد از هم می پاشد و شما احساس می‌کنید در حال تجربه‌ی عمیق ترین غم زندگی‌تان هستید، بدانید که دیگر شرایط از این بدتر نخواهد شد. شما احتمالاً در بدترین شرایط ممکن هستید؛ بالاتر از سیاهی رنگی نیست. و زمانی که شما در تاریک ترین نقطه‌ی زندگی هستید، تنها جای ممکن برای رفتن به سوی روشنایی است. در بدترین نقطه از زندگی نفسی راحت بکشید؛ از این جا به بعد زندگی بهتر خواهد شد.

“بزرگ ترین افتخار ما این نیست که هرگز فرو نیفتیم، بلکه در این است که هر بار از نو بایستیم.”

–کنفسیوس

۲. این تجربه را قبلاً نیز داشته اید

ممکن است تاکنون اتفاق به این بدی را تجربه نکرده باشید، اما شما قبلاً هم تجربه مشابهی را در زندگی داشته‌اید. زمانی که زندگی پایش را بر گلویتان گذاشته بود و شما تصور می‌کردید دیگر آینده‌ای وجود نداشته باشد، باز هم برخاستید و موفق شدید. به خود یادآوری کنید تجربه، ابزار و انعطاف لازم را دارید تا زندگی را دوباره از نو بسازید. پس ناامید نشوید و این بار نیز این موقعیت بد را پشت سر بگذارید.

۳. مطلب جدیدی خواهید آموخت

همین که شما خود را به سختی به جلو می‌رانید، درس و رشدی در انتظار شماست. وظیفه‌ی شما یافتن معنا و هدف برای این درد است. شاید شما داستانی برای گفتن داشته باشید. شاید این اتفاق در زندگی شما پیامی به شما بدهد که با دیگران به اشتراک بگذارید. این اتفاق معلم شما، آزمون و نمره‌ی شماست. به جای اینکه بپرسید “چرا این اتفاق باید برای من بیفتد؟” بپرسید “این اتفاق چه درسی به من می آموزد؟” در این درسی که زندگی به شما می آموزد بهترین نمره را کسب کنید. این راه یکی از دیگر راه‌های افزایش انگیزه در شرایط تلخ زندگی است.

4. همه چیز موقتی است

بله، همه چیز. همه‌ی شرایط، همه‌ی دردها و سختی‌ها موقتی هستند. همه چیز به زندگی‌تان وارد می‌شود و همه چیز خارج می‌شود. چالش‌هایی که امروز با آن روبه رو هستید نهایتاً محو خواهند شد. درد کم خواهد شد و اشک‌ها خشک می‌شوند. تنها کار این است که هر روز استقامت کنید و قدم در راه موفقیت بگذارید تا به روزی بهتر برسید.

5. موفقیت پس از شکست می آید

خبر خوش این است که شکست زمین کشت موفقیت است. تنها پس از اینکه بفهمید چه چیز نتیجه نمی‌دهد آن را به دست خواهید آورد. پس از شکست در یک شغل، رابطه یا هدفی از زندگی، تجربه و دانش لازم را کسب می‌کنید که دفعه بعد کار را بهتر انجام دهید. هر چه در زندگی بیشتر و زودتر شکست بخورید، در کلنجار رفتن با سختی ها و کسب موفقیت در زندگی باتجربه‌تر می‌شوید.

6. فردا شرایط بهتر خواهد بود

مهم نیست امروز چقدر اوضاع بد است، فردا خورشید دوباره طلوع خواهد کرد. شما می‌توانید به شرایط جدید، چشم انداز جدید و یک روز جدید خوش آمد بگویید. هر روز می‌تواند نوید و امید جدید به ارمغان بیاورد، پس صبر داشته باشید. هر روز کاری را که برای موفقیت در آن روز لازم است انجام دهید و بدانید که روزهای روشن‌تر در افق دیده خواهند شد.

7. این اتفاق در واقع زنگ بیدار باش شماست

شما ممکن است در گذشته از ایجاد تغییرات یا خطر کردن هراس داشته‌اید. این شرایط می‌تواند زنگ بیدار باش ناخواسته اما ضروری باشد که شما در زندگی لازم داشتید. شما لازم است چه چیزی بدانید؟ چه تغییراتی باید ایجاد شود؟ چه رشد و پیشرفتی در انتظار شماست؟ شما چه چیز را در زندگی نادیده می‌گرفتید یا نمی‌پذیرفتید؟ حالا که این واضح تر شده و شما آگاه تر شده اید چه تغییراتی به وجود خواهید آورد؟

“گاهی یک زنگ بیدار باش لازم است، مگر نه، تا چشمان ما را نسبت به این واقعیت باز کند که ما به جای آنکه واقعاً زندگی مان را زندگی کنیم مدام در حال عجله و شتاب هستیم؛ این یعنی ما در حال زندگی شتاب زده هستیم نه یک زندگی خوب. و من فکر می کنم، برای بیشتر افراد، این زنگ بیدار باش شکل یک بیماری را پیدا می کند.”

– کارل هونور

8. شروع مجدد را تجربه خواهید کرد

آیا هیچ وقت شده بود بخواهید دوباره از نو شروع کنید اما ندانید چگونه؟ شاید در رابطه‌ای بی ثمر قرار داشتید یا شغلی داشتید که از آن متنفر بودید. شما همیشه در فکر این بودید که چطور از آن خلاص شوید ولی در واقع گزینه‌ای نداشتید. حالا که زندگی به جای شما تصمیم گرفته ، وظیفه‌ی شما این است که تغییرات را با آغوش باز پذیرفته و برای شروع مجدد برنامه ریزی کنید. بهترین نقطه برای شروع دوباره و شکل دهی یک برنامه جدید برای زندگی زمانی است که زندگی شما از هم پاشیده است. این فرصتی است برای شما که با یک لوح سفید زندگی را مجدداً شروع کنید. بهتر است با چرا شروع کنید!

9. پرتو امید در تاریکی دیده می شود

در موقعیت های منفی و شرایط تیر‌ه زندگی، پرتویی از امید در دوردست دیده می‌شود. به جای نگران شدن و ترس، بر چیزی تمرکز کنید که امروز می‌توانید برای آن قدردان باشید. امروز قدردان چه چیز می توانید باشید؟ این موقعیت چه جنبه‌ی مثبتی دارد؟ چطور این مشکلات می‌تواند به نفع شما تمام شود؟

 

سعی کردیم در این مقاله شما را با ۹ روش افزایش انگیزه در شرایط سخت زندگی آشنا کنیم. اگر شما تجربه مشابهی دارید لطفا در کامنت‌ها با سایر دوستان به اشتراک بگذارید. از توجه و همراهی‌تان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ها 1

سبد خرید