بهترین راهکارهای رشد شخصی چیست؟

رشد شخصیتوسعه شخصی یک فرایند مادام‌العمر است که به شما کمک می کند مهارت های مورد نیاز برای تعیین اهداف زندگی تان را شناسایی کنید، فرصت های شغلی خود را افزایش داده و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. همچنین با ایجاد گزینه های مثبت و موثر برای آینده خود تصمیم گیری و برنامه ریزی کنید. این مقاله شامل اطلاعات و مشاوره هایی است برای کمک به شما در مورد پیشرفت و رشد شخصی و راه هایی که می توانید به سوی اهداف و پتانسیل خود بردارید. در ضمن به شما توصیه می‌کنیم از تکنیک‌های ایجاد عادت‌های خوب غافل نشوید. اگر به دنبال موفقیت و رشد شخصی هستید با رادیو مثبت همراه باشید.

رشد شخصی چیست؟

این اصطلاح به تکنیک‌های مختلف برای بهبود عادات، رفتار، اعمال و واکنش ها اشاره دارد. رشد شخصی یک راه عالی برای ارزیابی مهارت ها و تعیین اهداف برای به حداکثر رساندن پتانسیل هر فرد است. اگرچه رشد شخصی اولیه و تجربیات ابتدایی در خانواده، مدرسه و جامعه شکل می گیرد اما توسعه فردی نباید در زندگی متوقف شود. برای به حداکثر رساندن رشد شخصی، باید از فرآیند آن مطلع شوید، آن را بدانید و مراحل درست را برای رشد و بهبود خودتان انجام دهید.

در اینجا چند نمونه راهکار برای کمک به رشد شخصی جمع آوری شده است:

  • کنترل خشم
  • یادگیری برای غلبه بر تاخیر داشتن
 • یادگیری برای غلبه بر رنج
 • ایجاد رفتارهای مودبانه تر و مؤثرتر
 • تبدیل شدن به یک فرد مسئولیت پذیر
 • یادگیری چیزهای جدید و ایجاد مهارت های جدید
 • تغییر ذهنیت و مثبت اندیشی

برای اینکه در مسیر رشد شخصی موفق باشید به انگیزه، تمایل به بهبود و تلاش برای ایجاد تغییرات نیاز دارید. همچنین باید از منطقه امن خود خارج شوید و گاهی اوقات، کارهایی که دوست ندارید؛ انجام دهید، شاید در ظاهر ترسناک باشد اما برای خودتان خوب است! همچنین داشتن ذهن باز و تمایل به یادگیری و رشد نیز مهم هستند.

چه زمانی نیاز به رشد شخصی داریم؟

همانطور که گفته شد راهکارهای رشد شخصی هیچ زمان نباید متوقف شوند. اما گاهی اوقات مشکلات باعث می شود که آرزوی رشد کنید و خواهان تغییر در زندگی خود باشید. در بعضی موارد، پس از خواندن کتاب های الهام بخش، تماشای یک فیلم یا خواندن درباره افرادی که به موفقیت دست یافتند، الهام می گیرید تا به رشد شخصی خود بپردازید. تمامی موارد ذکر شده باعث می شود که شما به فکر توسعه شخصی خود باشید اما فراموش نکنید که هیچ زمان نباید انجام این راهکارها را پشت گوش بیندازید.

فواید رشد شخصی

رشد شخصی می تواند تاثیر مثبتی بر تمام حوزه های زندگی شما داشته باشد. همچنین می تواند به شما در بهبود عملکرد کاری تان نیز کمک کند. علاوه بر این می تواند نگرش شما را نسبت به کار تغییر دهد و بنابراین فرصت های جدیدی را برای پیشرفت باز کند.

رشد شخصی می تواند به رشد احساسی و ذهنی شما نیز کمک کند و شما را به یک فرد محترم، دوست داشتنی و مثبت تبدیل کند. همچنین می تواند به رفع اشتباهات و عادت های منفی شما کمک کند و منجر به اصلاح و تغییر آنها شود.

چگونه رشد شخصی را یاد بگیرید؟

کتاب ها، مقالات، کارگاه ها و مربیان بسیاری برای آموزش رشد شخصی وجود دارند. اگر شما برای آگاهی نسبت به این موضوع علاقه مند شدید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

همچنین تکنیک های زیادی برای رشد شخصی وجود دارد، مانند تجسم خلاقانه، تکرار کارهای درست، ایجاد تفکر مثبت و مدیتیشن.

یک روش بسیار ساده و مفید برای رشد شخصی این است که رفتار و زندگی خود را با ذهنیت باز و بی طرف در نظر بگیرید. این موضوع باعث می شود که شاهد تغییرات در روند زندگی تان باشید.

نگاه به نحوه رفتار دیگر افراد نیز می تواند به شما کمک کند. به این ترتیب، می توانید صفات مثبت و منفی شخصیت دیگران را تشخیص دهید و آگاهی داشته باشید که آیا شما نیز آنها را دارید یا خیر و در این صورت، آنچه که شما برای بهبود رشد شخصی به آن نیاز دارید، یاد بگیرید.

انسان ها از یکدیگر متفاوتند و ممکن است چیزی که برای شما مفید است برای فرد دیگری مفید نباشد. این بدان معنی است که شما باید با تکنیک ها و راه های مختلف رشد شخصی آشنا شوید تا آنچه را که برای شما مناسب است پیدا کنید.

بیشتر بشنوید: کتاب صوتی هنر رزم

راه و روش های رشد شخصی

 • داشتن روابط سالم‌تر

  توانایی برقراری رابطه با خانواده، فرزندان، همکاران، پایه و اساس زندگی است. به هیچ عنوان نمی توانید از آنها اجتناب کنید حتی زمانی که ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید.

  هنگامی که روابط شما کم کیفیت باشند، زندگی شما نیز کم کیفیت خواهد بود. برعکس، هنگامی که روابط شما سالم و پر جنب و جوش باشد، فواید زیادی بدست خواهید آورد.

  یادگیری و ایجاد مهارت های ارتباطی بخش مهمی از برنامه رشد شخصی است. افرادی که به طور آگاهانه و عمدا به تقویت مهارت های بین فردی می پردازند، رضایت بیشتری در هر نوع از روابط خود دارند.

 • کاهش استرس

  از استرس می توان به عنوان یک قاتل خاموش نام برد. استرس بر کیفیت زندگی ما تاثیر منفی خواهد گذاشت. هر چیزی که باعث کاهش استرس شود ارزش جستجو دارد. شما اینطور فکر نمی کنید؟

  باید تکنیک های کاهش استرس را فرا بگیرید و آن ها را عادت زندگی خود کنید، بهتر است بتوانید منابع کلیدی استرس در زندگی خود را شناسایی، مدیریت و حتی حذف کنید.

 • بهبود سلامتی

  سلامتی برای رشد شخصی، از دو گزینه قبلی مهم تر است. ارتباط بین استرس و سلامت غیر قابل انکار است؛ استرس یکی از عوامل بیماری است. ایجاد روابط شادتر و سالم استرس را کمتر خواهد کرد.

  ابزارهای زیادی برای موفقیت و رشد شخصی وجود دارد که به افزایش درک ما از خود و جهان اطراف کمک خواهد کرد.

  افرادی که می توانند چالش ها و عوامل استرس زای زندگی را مدیریت کنند به بیماری های کمتری نیز دچار می شوند و در نتیجه عمر طولانی تر با کیفیت بهتری خواهند داشت.

 • بهره‌وری بیشتر

  دشمن شماره ی یک بهره وری، به تاخیر انداختن کارهاست. افرادی که در زندگی همیشه به دنبال موفقیت و رشد شخصی هستند عادت دارند که عمیق تر به بهره وری بیشتر بپردازند. در نتیجه همیشه به راه حل های بهتری نیز دست پیدا می کنند.

  دومین دشمن بزرگ بهره وری استرس است. زندگی ما اغلب با انتظارات کمال گرایی مان مواجه می شود و هنگامی که با استرس ترکیب شود، میزان بهره وری ما به صورت زیادی کاهش می یابد. زمان ما با نگرانی سپری می شود و تلاش میکنیم تا چند کار را به صورت همزمان انجام دهیم که مسلما تمرکز ما بر روی کاری که انجام می دهیم کاهش می یابد.

  تکنیک های خودمراقبتی توانایی شما را برای تمرکز و مدیریت استرس بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا احساسات و انگیزه های پنهانی به دست آورید و به بهره وری خود کمک کنید.

 • کنترل کردن احساسات

  بهتر است ابتدا به تعریف آن بپردازیم. کنترل کردن احساسات یعنی توانایی تنظیم احساسات، افکار و رفتار شما به منظور دستیابی به اهداف خاص.

  هنگام برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به اهداف زندگی خود، وسوسه ها و عادات منفی به صورت ناخودآگاه به سراغ شما می آیند باید بتوانید به کمک تکنیک هایی آن ها را کنترل کنید.

  با استمرار بر این تکنیک ها مانند عضلات که با ورزش کرن تقویت می شوند، احساسات شما نیز با ساختن عادت های خوب ورزیده شده و در برابر وسوسه ها و عادات منفی ایستادگی می کنند.

 • موفقیت‌های بزرگ

  زمانی که از موفقیت صحبت می شود ما در مورد توانایی رسیدن به دستاوردهایی که هر فرد برای خودش تعیین می کند صحبت می کنیم نه نشانه های موفقیتی که رسانه ها آن را تعیین می کنند مثل ثروت، محبوبیت، شهرت و …

  به طرز عجیب و غریبی زمانیکه چیزی را واقعا بخواهید با احتمال بیشتری به آن دست پیدا می کنید. تنها باید راه های رسیدن به آن را به صورت منظم در زندگی خود اجرا کنید.

  هنگامی که به موارد ذکر شده فکر می کنیم متوجه خواهیم شد که داشتن روابط سالم، کاهش استرس، بهبود سلامتی، افزایش بهره وری و کنترل خشم از موارد ضروری برای رشد شخصی محسوب می شوند.

 • داشتن آرامش ذهنی

  عواملی مانند سطح پایین تنش، سلامت عمومی و رسیدن به موفقیت و… موجب افزایش آرامش می شوند. شیوه های دیگری نیز وجد دارند که نقش بسزایی در ایجاد آرامش برای افراد دارند.
  تمرینات ذهنی، مراقبه مانند یوگا می تواند تمرکز و خودآگاهی را بهبود بخشند که به نوبه خود باعث ایجاد آرامش ذهن می شود.

  شیوه های توسعه شخصی موجب می شود که شما نسبت به خود و دیگران شناخت بیشتری داشته باشید که این موضوع به افزایش صلح طلبی شما کمک می کند.

 • والدین بهتری باشید

  از آنجایی که الگوی فرزندان والدین می باشند، ضروری است که والدین در ابتدا و در درجه اول بر روی توسعه و بهبود خود کار کنند. برای آنکه والدین بهتری باشید باید سخت و صادقانه خود را زیر ذره بین قرار دهید. حتی اگر مجرد هستید باید به روزی که فرزند دار می شوید فکر کنید پس بهتر است از همین حالا روی رشد شخصی خود کار کنید.

 • انعطاف‌پذیری بیشتر

  با توجه به تعریف فرهنگ لغت، انعطاف پذیری توانایی سرعت بخشیدن به چالش های زندگی، تراژدی ها و مشکلات است.

  توسعه شخصی شما را قادر می سازد تا با موانع داخلی و خارجی مقابله کنید. زمانی که شما برای توسعه هوش هیجانی، خودآگاهی و استراتژی های مقابله با ترس، استرس، خشم و … صرف می کنید می تواند تاثیر مثبت و مستقیمی روی میزان انعطاف پذیری شما داشته باشد.

  جریانات و چالش های زندگی ممکن است شما را مانند یک توپ به این طرف و آن طرف پرتاب کند. داشتن انعطاف پذیری بیشتر به شما کمک می کند تا با سرعت بالاتری به تعادل قبلی خود برگردید. با تقویت انعطاف پذیری اجازه ندهید مشکلات کمر شما را خم کنند.

  در واقع، انعطاف پذیریِ بیشتر، ممکن است مهمترین مورد برای بهبود رضایت کلی شما از زندگی باشد.

 • شاد بودن

  زندگی که در آن شما از سلامت و روابط بهتری بهره مند شوید، بتوانید احساسات خود را کنترل کنید، توانایی مقابله با هر گونه چالش را داشته باشید و اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید در نهایت به شادی بیشتری خواهید رسید.

  زمانی که شما برای رشد شخصی خود صرف می کنید شاهد کاهش تاثیرات منفی ناشی از تنش های روزانه خواهید بود و توانایی های خود را برای رسیدن به یک زندگی با روابط بهتر افزایش می دهید.

  همچنین به کمک رشد شخصی، می توانید به شناسایی عادت های خود بپردازید و به بهبود آن ها مشغول شوید. همه این موارد باعث می شود تا موضوعاتی که مانع شادی شما شده اند از بین بروند.

کلام آخر

دفعه بعد که به خاطر موضوعی در زندگی خود احساس خجالت کردید یا نسبت به دریافت پول بیشتر، آرایش کردن، خرید لباس و تهیه آخرین بازی ویدئویی وسوسه شدید دوباره فکر کنید و ببینید آیا این موارد به توسعه و رشد شخصی شما کمک می کنند؟

موضوعات ذکر شده ممکن است خلق و خوی شما را برای لحظه ای تغییر دهند، اما نمی توانند زندگی شما را به خوبی تغییر دهند.

در این مقاله سعی کردیم شما را با راهکارهای رشد شخصی آشنا کنیم. همراهان رادیو مثبت اگر تجربه ای در این زمینه دارید لطفا آن را در کامنت ها با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

سبد خرید