در دنیایی دیوانه عاقل بمانید!

زندگی و به طور کلی دنیا مجموعه‌ای از فراز و نشیب‌هاست. تقریبا هیچ روزی نیست که تمام انسان‌های دنیا با هیچ اخباری روبه‌رو نشوند. علاوه بر این بحران‌هایی هم هستند که در زندگی شخصی هر انسانی به وجود می‌آید. از بیماری‌های سخت و از دست دادن عزیزان گرفته تا اخراج شدن از کار و مشکلات مالی. با وجود همه‌ی این مسائل، تلاش برای زنده ماندن طبیعت همه‌ی ما انسان‌هاست. ما سعی می‌کنیم هر کاری که لازم است انجام دهیم تا یک روز دیگر از پس سختی‌های زندگی و تلخی‌های این دنیا بربیاییم. به همین خاطر، ما در این مقاله قصد داریم ترفندهایی را ارائه کنیم که به شما کمک می‌کنند در دنیایی دیوانه عاقل بمانید!

یکی از کارهایی که به شما کمک می‌کند تا سختی‌های روزگار را پشت سر بگذارید، تمرکز کردن روی اتفاقات مثبت است. سعی کنید هجوم اتفاقات و اخبار منفی را با یادآوری نقاط مثبت متعادل کنید تا امید به زندگی‌تان حفظ شود.

هر روز صبح فقط پنج دقیقه وقت بگذارید و چند چیز را یادداشت کنید که به خاطر وجودشان در زندگی‌تان سپاسگزار و راضی هستید. بزرگ یا کوچک بودن‌شان هم اصلا مهم نیست. تنها نکته‌ای که اهمیت دارد این است که برای شما معنادار باشند.

اگر به طور کلی احساس ترس یا عصبی بودن دارید، درون خودتان را به دقت جستجو کنید و عامل ترس و خشم‌تان را پیدا کنید. خوب آن را بررسی کنید. سپس سعی کنید با آن مواجه شوید تا از بین برود. از خودتان بپرسید بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ شاید در گام اول مواجه شدن با جواب این سوال خیلی ترسناک به نظر برسد. اما بیشتر اوقات وقتی آن را خوب بررسی کنید، متوجه می‌شوید که می‌توانید از آن جان سالم به در ببرید و بخش زیادی از ترس و نگرانی‌تان از بین می‌رود.

وقتی اوضاع بد می‌شود، یکی از واکنش‌های طبیعی بسیاری از افراد دور شدن و فاصله گرفتن از دیگران است. در واقع این یک استراتژی وحشتناک است. به جای اینکه در خودتان بروید و دائم شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها را چک کنید، سعی کنید با خانواده و دوستان‌تان حرف بزنید.

از خانه بیرون بروید، با نزدیکانتان معاشرت کنید. اگر می‌توانید ورزش کنید. برای خودتان یک آبمیوه یا شیرینی کوچک بخرید. همین کارهای کوچک باعث تغییر روحیه‌تان می‌شود.

استرس می‌تواند بدن شما را ویران کند، بنابراین هر کاری که از دست‌تان برمی‌آید برای سلامتی‌تان انجام دهید. مراقب آنچه می‌خورید باشید، هر شب به اندازه کافی بخوابید، هر روز ورزش کنید، از تنش عصبی دوری کنید. این حرف‌ها شاید تکراری به نظر برسد، ولی اهمیت بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر، قدرت ذهنی با قدرت بدنی ارتباطی جدایی ناپذیر دارند. وقتی از نظر بدنی قوی باشید، شرایط ذهنی‌تان هم بسیار بهتر می‌شود.

وقتی حالتان خوب نیست تا جایی که می‌توانید سرگرمی، استراحت و وقت گذرانی را به برنامه‌ی خود اضافه کنید. همه‌ی ما در روز با مشکلات، افکار و دغدغه‌های جدی روبرو هستیم، ولی این مسئله به این معنا نیست که باید بیست و چهار ساعته به آن فکر کنیم.

نباید اجازه بدهیم که نگرانی و استرس ما را از پا بیندازند. اگر توانایی مقابله با تلخی‌های و چالش‌های زندگی را نداشته باشیم، در برابر آن‌ها تسلیم می‌شویم و به زانو درمی‌آییم. بنابراین سعی کنید در شرایط سخت، کمی به خودتان استراحت بدهید تا ذهن‌تان آرامش داشته باشد.

علاوه بر راهکارهایی که در بالا گفته شد، ترفندهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در دنیایی دیوانه عاقل بمانید و روحیه‌ی خودتان را حفظ کنید، از جمله:

  • یک برنامه‌ی روتین و روزانه داشته باشید تا حس عادی بودن در شما به وجود بیاید.
  • دست از غر زدن و شکایت کردن بیش از حد بردارید! این کار باعث نمی‌شود شما و اطرافیان‌تان احساس بهتری داشته باشید.
  • کتاب بخوانید تا کمی از شرایط و سختی‌هایی که در آن گیر افتاده‌اید دور شوید.
  • کارهای داوطلبانه انجام دهید. کمک کردن به دیگران احساس فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد.
  • اخبار را بیش از حد چک نکنید. وقتی در شرایط ذهنی و روحی خوبی نیستید، این کار می‌تواند ویران‌کننده باشد.
  • تا جایی که ممکن است با افراد مثبت‌اندیش زندگی‌تان ارتباط برقرار کنید.
  • برای آینده برنامه ریزی کنید، مثلا یک سفر یک روزه، پیاده روی در مکانی جدید، رفتن به تئاتر یا کنسرت، امتحان یک غذای جذاب در یک رستوران جدید و …
  • زمانی را در طبیعت بگذرانید. نزدیک آب، درختان، کوه‌ها، گل‌ها یا حیوانات بروید. به آسمان، طلوع خورشید، غروب خورشید، ابرها، ستارگان و ماه توجه کنید. این کار روحیه‌ی شما را زیر و رو می‌کند.
  • چشمان‌تان را ببندید و مدیتیشن کنید. اگر داشته‌های خودتان را بشمارید، خوبی‌های زندگی هم به چشم‌تان می‌آید و باعث می‌شود کمی ساده‌تر از روزهای سخت عبور کنید.

برشی از کتاب صوتی «چطور عاقل بمانیم» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «چطور عاقل بمانیم» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید