کتاب صوتی زندگینامه پل آلن | از بنیان گذاران مایکروسافت

بیل گیتس به عنوان معروف ترین میلیاردر آمریکایی و ثروتمند ترین انسان دنیا بسیار شناخته شده است. اما همیشه سطر های کمی از زندگی نامه او به حضور پل آلن اختصاص می یابد، در حالی که وی تاثیرات عمیقی در زندگی فردی و اجتماعی بیل داشته است.

بله راجع به دوست کودکی و جوانی بیل گیتس و یکی از بنیان گذاران مایکروسافت صحبت می کنیم. میلیاردی که هنوز نقش بزرگی در توسعه ی فناوری و کار آفرینی ایفا می کند.

خلاصه ای از زندگی

وی در سال ۱۹۵۴ در سیاتل به دنیا آمد. او در سن ۱۴ و در مدرسه Lakeside با بیل گیتس در حالی که اون نیز ۱۲ سال بیشتر نداشت، آشنا شد. کمتر از یک دهه بعد، در سال ۱۹۷۵، پل و بیل، دانشگاه را رها کرده و مایکروسافت را تاسیس کردند. آلن بعد از آن که به بیماری هوچکین (یک نوع سرطان غدد لنفاوی) مبتلا گردید در سال ۱۹۸۳ از شرکت استعفا داد. وی در حال حاضر در زمینه های دیگر کسب و کار، امور تحقیقاتی و مسائل خیریه به فعالیت مشغول است.

کار آفرینی در ایام جوانی

پل آلن و بیل گیتس در مدرسه Lakeside در سیاتل با هم آشنا شدند. در آن زمان علاقه به علوم رایانه ای بسیار نادر بود و همین شوق و گرایش مشترک خیلی زود آن ها را به هم نزدیک نمود. کمتر از یک دهه بعد پل و بیل هر دو دانشگاه را رها کردند. پل آلن زمانی که در دانشگاه ایالتی واشنگتن مشغول به تحصیل بود، تصمیم گرفت تا شرکت مایکروسافت را تاسیس کند. هدف وی از این کار توسعه نرم افزار برای رایانه های شخصی بود که به تازگی در حال فراگیر شدن بودند.

در آن زمان، آلن زمینه را برای خرید یک سیستم عامل به نام Q-DOS و به مبلغ ۵۰ هزار دلار، فراهم کرد. توسعه دهنده این سیستم عامل آن را برای شرکت های نو ظهوری همچون اپل و کومودور ارائه کرده بود. گیتس و آلن Q-DOS را باز نویسی کرده، ایرادات آن را رفع نمودند و محصول نهایی را تحت عنوان MS-DOS در اختیار شرکت IBM که غول رایانه های شخصی آن زمان محسوب میشد قرار دادند. در نهایت آن محصول تمامی بازار را فرا گرفت و به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرد.

خروج از مایکروسافت

در سال ۱۹۸۳، پل آلن به عنوان “مرد ایده” و بیل گیتس به عنوان “مرد عمل” شناخته می شدند. وی در آن سال و بعد از آن که متوجه شد که به بیماری هوچکین مبتلا شده است، از مایکروسافت استعفا داد. او همچنین چندین دوره تحت درمان رادیوتراپی قرار گرفت. از آنجایی که مایکروسافت با سرعت برق آسایی در حال رشد کردن بود، سهام او نیز ارزش بسیاری پیدا کرد و پل قبل از ۳۰ سالگی به یک میلیاردر تبدیل شده بود. اما در این میان او بیکار نبود. وی تلاش نمود تا بر روی پروژه های دیگری که فکر می کرد ایده های نابی در پس آنها نهفته است، تمرکز کند.

پیشنهاد ویژه برای خلق ایده های ناب: کتاب صوتی یک ایده ماندگار چطور ساخته میشود؟

در سال ۱۹۸۶ شرکت Vulcan Ventures را پایه گذاری کرد تا از طریق آن بر روی ایده های خود سرمایه گذاری کند. در سال ۱۹۹۲ او اتاق فکری را در دره سلیکون تاسیس کرد و نام آن را Interval Research گذاشت. پل آلن با استفاده از Vulcan Ventures و Interval Research توانست رویای همیشگی اش که همان جامعه جهانی متصل به هم بود را (از طریق اتصال سیم-چیزی شبیه به شبکه داخلی بزرگ)، در ابعاد کوچکتر ایجاد کند.

فعالیت های اخیر

در ۲۹ مِی ۲۰۱۳ و در خلال معرفی محصولات شرکت Vulcan، پل آلن با نامزد جایزه اسکار رابرت استون جهت کارگردانی فیلم مستندی با نام “قول پاندورا”، قراردادی را به امضا رساند. این فیلم که در جشنواره ساندنس جنجال زیادی به پا کرد، قرار شد در نوامبر همان سال و از طریق شبکه CNN اکران شود.

فیلم آقای استون داستان یک کارشناس محیط زیست و منابع انرژی را  روایت می کند که به شدت مخالف استفاده از انرژی هسته ای است و بابت تبعات ناشی از آن احساس نگرانی می کند. البته داستان این فیلم به صورتی پیش می رود که انرژی هسته ای را به صورت یک انرژی پاک و مفید نشان می دهد که می تواند مشکلات زیست محیطی را تا حد زیادی مرتفع کند.

دیدگاه‌ها 7

    s400salehi

    با درود فراوان و سپاس از فعالیت خستگی ناپذیر شما. از شما تیم رادیو مثبت استدعا دارم که کتابهای صوتی بیشتر وجدیدتری را رایگان در سایت بگذارید با تشکر فراوان از شما صالحی

سبد خرید