معنای واقعی موفقیت چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید؟ موفقیت واقعا به چه معناست؟ موفقیت می‌تواند برای هر یک از آدم‌ها معنای متفاوتی داشته باشد. برای برخی افراد، موفقیت به معنای دستیابی به یک موقعیت اجتماعی خاص در زندگی است، برای برخی دیگر به معنای پولدار شدن است. برخی دیگر هم موفقیت را در شاد بودن و رضایت داشتن از زندگی می‌بینند. از نظر شما موفقیت چه معنایی دارد؟

ما در این مقاله قصد داریم معنای موفقیت را از نگاه چهار انسان که به جایگاه بالایی در زندگی رسیده‌اند، مورد بررسی قرار دهیم.

۱. جی. برایان بنسن (G. Brian Benson)؛ نویسنده‌‌ی پرفروش، سخنران تد ایکس، مربی و بازیگر

موفقیت به معنای تلاش برای پیشرفت است.

من فکر می‌کنم که بسیاری از ما از جامعه، دانشگاه، مدرسه و خانواده یاد گرفته‌ایم که خوشبختی و موفقیت به معنی رسیدن به یک جایگاه اجتماعی ویژه یا داشتن شغل خوب و کسب درآمد بسیار بالا است. من به مدت یازده سال کسب و کار خانوادگی خود را اداره کردم و سرانجام به این نتیجه رسیدم که این کار واقعا مورد علاقه‌ی من نیست. همان موقع بود که آن را ترک کردم. این کار در ابتدا اصلا آسان نبود زیرا احساس می‌کردم که خانواده، آشنایان و به طور کلی جامعه به خاطر این که تعریفم از موفقیت با آن‌ها فرق داشت، راضی نبودند.

از آن زمان به بعد متوجه شدم که موفقیت با پول و یا وضعیت شغلی تعریف نمی‌شود. به نظر من موفقیت به این معناست که شما در تلاش باشید تا به جلو حرکت کنید و رویه‌ی رشدتان را ادامه دهید.

اخیرا کاری انجام داده‌ام که به من کمک کرد تا بیشتر احساس موفقیت داشته باشم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک شیشه یا یک قوطی تهیه کنید و هر بار که کاری را با موفقیت انجام می‌دهید، آن کار را روی یک تکه کاغذ بنویسید و در ظرف خود بیندازید. چرا باید این کار را انجام دهید؟ چرا باید یک ظرف موفقیت داشته باشید؟

این کار باعث می شود که همه‌ی کارهای مثبت و موفقیت آمیزی که در گذشته انجام دادم و آن‌ها را نادیده گرفته بودم، به یاد بیاورم. این کار راهی برای حفظ انرژی مثبت در من است.

 

۲. ارین بیکر (Erin Baker)؛ مربی، روانشناس اجتماعی

موفقیت چیزی است که هر فرد می‌تواند برای خودش تعریف و طراحی کند. آنچه بیشتر اهمیت دارد این است که آیا فرد احساس رضایت و موفقیت درونی دارد یا نه. موفقیت از نظر هرکس معنا و مفهموم متفاوتی دارد. برای برخی از افراد، موفقیت ممکن است در مورد زندگی و همسو با ارزش‌های آن‌ها باشد. برای برخی دیگر ممکن است در مورد کسب درآمد کافی برای زندگی راحت و با ثبات باشد.

نکته مهم این است که هر انسانی باید تعریف خاص خود را برای موفقیت داشته باشد. در ضمن باید توجه داشته باشید که لازم نیست این تعریف در تمام عمر فرد بدون تغییر باقی بماند. همانطور که انسان بزرگ می‌شود و رشد می‌کند، دیدگاه و نظرات او هم تغییر می‌کنند. به همین خاطر طبیعی است که تعریف افراد از موفقیت با همدیگر فرق داشته باشد.

در نهایت از نظر من، تعداد تعریف‌هایی که برای کلمه‌ی موفقیت وجود دارد، به اندازه‌ی تمام مردم کره‌ی زمین است.

۳. دیو رمزی (Dave Ramsey)؛ مدیرعامل

موفقیت یعنی شما زندگی‌تان را با صداقت و پشتکار اداره کنید.

گاهی اوقات ممکن است مردم فکر کنند کسانی که صداقت ندارند در زندگی موفق می‌شوند، شاید در فیلم‌ها به این شکل باشد ولی در واقعیت اینطور نیست.

افراد موفق همیشه درخشان‌ترین مردم نیستند. آن‌ها فقط از رها کردن کار خودداری می‌کنند. ناامید نمی‌شوند. به هرچه می‌توانند چنگ می‌زنند و جلو می‌روند. از نظر من، بین پشتکار و موفقیت ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.

موفقیت یعنی صداقت، پشتکار، انگیزه، اشتیاق، نظم و انضباط شخصی و ایمان. خبر خوب این است که اگر شما حتی یک مورد از آن‌ها را در وجودتان داشته باشید، یعنی موفق هستید.

 

۴. کریستوفر چانگ (Christopher Chung)؛ مدیر و موسس یک مجموعه

بسیاری از مردم به راحتی می‌توانند موفقیت را معادل یک رقم یا یک وسیله قرار دهند. مثلا ممکن است بگویند من برای موفق بودن به یک باغ ویلا احتیاج دارم، یا اینکه اگر تعداد صفرهای حساب بانکی‌ام هفت تا بود، من انسان موفقی هستم. اما من معتقدم موفقیت به معنای خوشحال بودن و قدردانی بابت داشته‌ها است.

اگر شما واقعا به خاطر داشته‌هایتان خوشحال و سپاسگزار هستید و با لبخند و حال خوش از خواب بیدار می‌شوید، یقین داشته باشید به موفقیت دست یافته‌اید.

البته منظورم را اشتباه برداشت نکنید. من نمی‌‌خواهم بگویم که مادیات نمی‌توانند شادی را به ارمغان بیاورند. من معتقدم که مادیات خیلی دوام نمی‌آورد. به احتمال زیاد وقتی در وضعیت مالی نابه‌‌سامانی هستید، احساس شادی و موفقیت نمی‌کنید؛ به خاطر اینکه شادی خود را به عوامل خارجی‌ای وابسته کرده‌اید که تحت کنترل شما نیستند. به خاطر داشته باشید زمانی که برای دستیابی به تلاش به اهداف خود تلاش می‌کنید، باید خوشحال باشید.

موفقیت یعنی شاد بودن و شکرگزاری کردن. اگر از قبل خوشحال باشید و هدفی را دنبال کنید (معمولا یک هدف مادی) که هنوز به آن نرسیده‌اید، پس از موفقیت ۱۰ برابر شادتر خواهید بود زیرا موفقیت‌تان از درون شما نشات گرفته است.

در این مقاله چهار تعریف از موفقیت را مطالعه کردید. شما با کدام یک از تعریف‌ها موافق بودید؟

به نظر شما موفقیت به چه معناست؟

برشی زیبا از کتاب صوتی «قانون ۱۰ برابر» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «قانون ۱۰ برابر» روی تصویر زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید