چگونه در زمان ناامیدی به کارمان ادامه دهیم؟

کم و بیش برای همه ما اتفاق افتاده است که در شرایطی خاص ناامید شده باشیم. در برخی لحظات هیچ چیز مطابق میل ما پیش نمی‌رود و احساس می‌کنیم که دیگر نمی‌توانیم به کارمان ادامه دهیم. زندگی مجموعه‌ای از پستی و بلندی‌هاست. بعضی وقت‌ها کارهایمان بدون هیچ مشکل و مانعی پیش می‌رود و بعضی وقت‌ها آنقدر گره در کار می‌افتد که هر لحظه به خودمان می‌گوییم: “دیگر بریده‌ام و نمی‌توانم ادامه دهم.”

تسلیم شدن و دست از کار کشیدن می‌تواند تمام تلاش‌ها و زحمات ما را نقش بر آب کند. ما چطور می‌توانیم حتی وقتی ناامید و درمانده هستیم، با سرسختی و پشتکار کارمان را پیش ببریم؟

در این مطلب قصد داریم درباره‌ی ۵ روش جالب و کاربردی برای مصمم و سرسخت بودن صحبت کنیم.

۱) انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

 از خودتان انتظارات واقع بینانه داشته باشید. به جای اینکه دنبال راه‌هایی باشید که شما را زودتر به نتیجه‌ی مورد نظر می‌رسانند، بهتر است واقع بین باشید. احتمالا تا به حال این پیام‌های تبلیغاتی را دیده باشید که می‌گویند “در کمتر از سه هفته ده کیلوگرم کم کنید.” شاید در نگاه اول این یک پیام وسوسه انگیز باشد، ولی قبل از اینکه تصمیم بگیرید، به خوبی فکر کنید و همه چیز را در نظر داشته باشید.

۲) به خودتان یادآوری کنید که به دنبال چه هستید.

قطعا برای شما هم پیش آمده است که در شرایط مختلف از ادامه دادن کارهایتان ناامید شده باشید. هر وقت دچار این حس شدید، به خودتان یادآوری کنید که دنبال چه چیزی هستید. کاری که می‌خواهید انجام دهید ممکن است به خاطر سلامتی، شادی، موفقیت کاری، پیشرفت و … باشد. پس هر موقع که داشتید تسلیم می‌شدید، هدف خود را به یاد بیاورید. یادآوری هدف به شما انگیزه و امید می‌دهد تا با قدرت به کارتان ادامه دهید.

۳) تاریک‌ترین زمان در شبانه روز، قبل از سپیده دم است.

درست وقتی که ناامید شدید و حس کردید هیچ آینده‌ی روشنی مقابل شما نیست به این جمله فکر کنید: “تاریک‌ترین زمان در شبانه روز، قبل از سپیده دم است.”

فکر کردن به این جمله باعث می‌شود که مطمئن شوید روزها و اتفاقات خوشی در انتظار شما و تلاش هایتان است. حتی زمانی که هیچ چشم انداز مثبتی در پیش رو نمی‌بینید، دست از کار و تلاش نکشید. خیلی کار سختی است، ولی سعی کنید ناامید و تسلیم نشوید‌ و به خودتان یادآوری کنید که بالاخره جواب تلاش‌هایتان را خواهید گرفت.

 

۴) بیشتر یاد بگیرید و دوره‌های آموزشی شرکت کنید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود از ادامه دادن کارهایتان دست بکشید و تسلیم شوید، کم بودن آگاهی و مهارت است. البته در اینجا منظور از مهارت، توانایی کنترل افکار بد و منفی است. گاهی اوقات خشم و عصبانیت از شرایط، باعث می‌شود افراد چشم خود را روی همه چیز ببندند و دست از تلاش کردن بردارند. اگر شما هم چنین اتفاقی را تجربه کرده‌اید، باید مهارت‌های ذهنی و روحی را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید. علاوه بر مهارت‌های ذهنی، سعی کنید از تجربیات دیگران هم استفاده کنید و ببینید آن‌ها برای به ثمر رساندن پروژه‌هایشان از چه ترفندهایی استفاده کرده‌اند و مشکلات را پشت سر گذاشته‌اند.

۵) گاهی به پشت سر نگاه کنید!

هر وقت احساس کردید که دیگر نمی‌توانید ادامه دهید و کم آوردید، به پشت سرتان نگاه کنید و ببینید چه مسیر سختی را پشت سر گذاشتید. وقتی شما این کار را انجام دهید، می‌بینید برای اینکه به جایی که الان هستید، برسید چه مشکلاتی را پشت سر گذاشتید. همین موضوع باعث می‌شود امید و انگیزه‌تان برای حل کردن مشکل فعلی هم بالاتر برود. یادتان باشد که از خودتان تشکر کنید، بابت اینکه با سعی، تلاش و پشتکار توانستید تا جایی که هستید پیش بیایید.

 

این‌ها فقط بخشی از ترفندهای مقابله با تسلیم و ناامید شدن است. سعی کنید این مهارت‌ها را یاد بگیرید و آن‌ها را به کار بگیرید. در آخر باید یکبار دیگر هم تاکید کنیم:

هرگز فراموش نکنید تاریک ترین زمان در شبانه روز، قبل از سپیده دم است.

برشی جذاب و کوتاه از کتاب «سرسختی» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «سرسختی»، این کتاب فوق‌العاده تاثیرگذار روی عکس زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید