۶ راهکار خلاقانه برای پول پس انداز کردن

آیا شما هم جزو افرادی هستید که به سختی و با ناراحتی به پس انداز کردن پول فکر می‌کنید؟

آیا به نظر شما، پول پس انداز کردن به معنای خط کشیدن روی خواسته‌ها و هیجان‌هاست؟

اگر اینطور فکر می‌کنید و دلتان نمی‌آید هر ماه مقداری از درآمدتان را پس انداز کنید، حتما این مطلب را بخوانید. ما در اینجا قصد داریم ۶ راهکار خلاقانه را برای پول پس انداز کردن ارائه کنیم.

با اجرای این ترفندها، پس انداز کردن مثل قبل برایتان بی روح و سخت نخواهد بود؛ به خاطر اینکه وقتی پس انداز کردن پول سرگرم کننده باشد، شما همیشه انگیزه دارید تا این کار را انجام دهید و به مرور زمان، پس انداز کردن به یکی از عادت های ثابت شما تبدیل می‌شود.

چرا پول پس انداز کردن اهمیت دارد؟

پیش از اینکه سراغ ارائه راهکارها برویم، کمی درباره‌ی این سوال صحبت کنیم. پول پس انداز کردن یکی از بهترین و مهم‌ترین عادت های مالی‌ای است که شما می‌توانید داشته باشید‌. پس انداز کردن پول مهم است، چرا که: به در مواقع اضطراری مالی، شما را کمک می‌کند، مانع محکمی در برابر بدهی بالا آوردن است، استرس مالی شما را کاهش می‌دهد، احساس آزادی مالی بیشتری برای شما ایجاد می‌کند. علاوه بر این، با پول پس انداز کردن می‌توانید خریدهای بزرگی داشته باشید!

راهکارهای خلاقانه برای پول پس انداز کردن:

۱. پول پس انداز کردن را به یک بازی تبدیل کنید.

اگر فکر می‌کنید پس انداز کردن کاری حوصله سربر، بی دلیل و خسته کننده است، باید آن را به یک بازی تبدیل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید با هفته‌ای ۵۰ هزار تومان شروع کنید و سعی کنید پس انداز خود را هر هفته ۲۰ هزار تومان افزایش دهید. همچنین می‌توانید در پول پس انداز کردن با خواهر، برادر یا دوست صمیمی‌تان رقابت کنید و ببینید چه کسی می‌تواند درصد بیشتری از درآمدش را پس انداز کند. در آخر ماه هر کسی که درصد کمتری از درآمدش را پس انداز کرده بود، می‌تواند برای طرف مقابل هدیه‌ای کوچک بخرد یا او را به نوشیدنی، ناهار یا هر چیز دیگری دعوت کند.

خلاق باشید و پول پس انداز کردن را تبدیل به یک بازی کنید. وقتی کاری را به سرگرمی تبدیل کنید، متوجه می‌شوید که انگیزه هایتان برای انجام آن چقدر افزایش پیدا می‌کند.

 

۲. دیدگاه و زوایه‌ی دید خود را تغییر دهید.

اگر برای پول پس انداز کردن، انگیزه نداشته باشید، ممکن است این کار برای شما بسیار کسل کننده شود. در واقع، اولین کاری که باید انجام دهید این است که هدف خود را از پول پس‌انداز کردن ارزیابی کنید. رسیدن به اهداف کسل کننده، کاری خسته کننده و حوصله سربر است. بنابراین، از تعیین اهدافی که شما را هیجان زده نمی‌کنند دست بردارید!

شاید با خود بگویید که چطور باید زاویه‌ی دیدمان را عوض کنیم. یک تغییر بسیار کوچک و جزئی می‌تواند تغییرات بزرگی و چشم‌گیری داشته باشد. با توجه به علایق و سلیقه‌تان، در اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید، بازنگری کنید. با انجام این کار، انگیزه‌تان برای پس انداز کردن پول، بیشتر و بیشتر می‌شود.

۳. برای موضوعی سرگرم کننده پول پس انداز کنید.

برای مدیریت صحیح پول، حتما باید مقداری از آن را برای سرگرمی خرج کنید. منظور از این جمله چیست؟ یعنی اینکه اگر هرگز نتوانید از پولتان لذت ببرید، پس سخت کار کردن و پول پس انداز کردن، چه فایده ای دارد؟ بنابراین نتیجه می‌گیریم که استفاده نکردن از بخشی از پس انداز برای سرگرمی، کاری کاملا غلط و بدون توجیه اقتصادی و روانشناسانه است. اگر می‌‌خواهید پس‌ انداز کردن، کاری سرگرم کننده باشد، باید بخشی از آن را برای چیزی پس‌انداز کنید که باعث شادی شما شود. چیزی که باعث شادی می‌شود، برای هر انسان متفاوت است، از خریدن یک لباس، یک وسیله‌ی تزئینی و چند جلد کتاب گرفته تا سفر رفتن و سپری کردن تعطیلات در خارج از شهر.

 

۴. برای پول پس انداز کردن تان، چالش‌هایی در نظر بگیرید.

وقتی در پول پس انداز کردن هیچ چالشی وجود نداشته باشد، مطمئنا این کار کسل کننده می‌شود. بنابراین، اگر می‌‌خواهید برای پس انداز کردن انگیزه داشته باشید، چالش‌های هیجان‌انگیزی برای خودتان ایجاد کنید. چالش‌های زیاد و  مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. در ادامه‌ی مطلب، ما دو مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

چالش ۵۲ هفته پس انداز

چالش ۵۲ هفته پس انداز، برای به چالش کشیدن شما در تمام طول یک سال است. اول از همه، مشخص کنید که چقدر پول می‌توانید در هر ماه پس انداز کنید. وقتی که رقم پس انداز خود را تعیین کردید، ۱۰ درصد به آن عدد اضافه کنید. حالا آن عدد را بر ۵۲ تقسیم کنید. شما هدف پس انداز هفتگی خود را به دست آوردید!

چالش در این واقعیت نهفته است که شما حداقل می‌توانید ۱۰ درصد بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، پس انداز کنید. بنابراین، یا باید هزینه‌هایتان را کاهش دهید، یا درآمد بیشتری کسب کنید.

چالش ۱۲ هفته پس انداز برای سفر

چالش ۱۲ هفته‌ای پس انداز سفر، خیلی شیرین و لذت بخش است! به خاطر اینکه با پاداشی کوتاه مدت و رضایت بخش همراه می‌شود. هدف چالش این است که طی ۱۲ هفته، حداقل یک میلیون تومان برای یک سفر جمع و جور پس انداز کنید. اگر می‌خواهید سفر مفصل‌تری داشته باشید، هیچ محدودیتی وجود ندارد، فقط باید در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید تا پس انداز بیشتری داشته باشید. اگر دوست دارید هر سه ماه یکبار به تعطیلات بروید، این یک راه عالی برای پس انداز کردن پول است.

۵. کتاب‌های مربوط به ساماندهی امور مالی شخصی را بخوانید.

اگر واقعا می‌خواهید پس انداز کردن را به صورت پایه‌ای و اساسی یاد بگیرید، زمان آن رسیده است که خود را در کتاب‌‌های مربوط به ساماندهی امور مالی شخصی غرق کنید. چرا؟ به خاطر اینکه این کتاب‌ها امکان دسترسی به برخی از مهم‌ترین انگیزه‌ها، داستان‌ها و تجربیات موجود را به شما می‌دهند و از این رو بسیار الهام بخش هستند.

 

۶. در طول مسیر به خود پاداش دهید.

اگر می‌خواهید پس انداز پول را تبدیل به کاری سرگرم کننده کنید، باید در برخی نقاط به خودتان هدیه بدهید و موفقیت‌تان را جشن بگیرید. برای مثال، اگر می‌خواهید برای خرید نوسازی حیاط خانه‌تان ۲۰ میلیون تومان پس انداز کنید، وقتی ۱۰ میلیون تومان از پول را جمع کردید، با یک شام مختصر، یک نوشیدنی، چند جلد کتاب، یک لباس و … پیروزی‌تان را جشن بگیرید و به خودتان هدیه بدهید.

با توجه به هدفی که دارید، پول پس انداز کردن می‌تواند زمان زیادی ببرد. از این رو، هر وقت به نقاط عطف اصلی مسیرتان رسیدید، به خودتان هدیه بدهید تا کمی سرگرمی چاشنی کارتان کرده باشید.

 

کلام پایانی

شکی نیست که گاهی اوقات پس انداز کردن می‌تواند یک فرآیند خسته کننده باشد. بنابراین، اگر می‌‌خواهید خستگی را به زندگی مالی‌‌تان راه ندهید، باید قدم‌‌هایی بردارید تا پول پس‌ انداز کردن را به فعالیتی سرگرم‌ کننده تبدیل کنید.

امیدواریم نکات این مقاله، شما را با چند راهکار برای انجام این کار آشنا کرده باشد.

در انتها برشی کاربردی و جذاب از کتاب صوتی «روانشناسی پول» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب می‌توانید روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید