۴ ترفند برای اینکه زندگی شادتری داشته باشیم!

زندگی هم می‌تواند مثل یک سفر پر ماجرا و زیبا باشد و هم می‌تواند مثل یک کابوس وحشتناک و معلمی سختگیر باشد.

در بیشتر لحظه‌ها، این شما هستید که انتخاب می‌کنید کدام طرف آن را داشته باشید. انتخاب شما روی ذهن، جسم، روح، حال و آینده و همچنین سایر افراد زندگی‌تان تاثیر مستقیم می‌گذارد.

در اینجا چند ترفند عملی گفته می‌شود. با انجام این راهکارها دیدتان نسبت به زندگی کاملا تغییر می‌کند و باعث می‌شود تمام لحظات زندگی برایتان سرشار از شگفتی، فرصت، مهربانی و عشق شود.

—————————————————————

۱. گذشته را رها کنید.

اگر در خاطرات گذشته‌مان گیر کرده باشیم و مدام به آنچه که مدت‌ها پیش اتفاق افتاده است فکر کنیم، به هیچ وجه نمی‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم و از روزهایمان لذت ببریم.

به طور مثال ما معمولا مرگ عزیزان ، اشتباهاتمان در روابط، چیزهایی که هنگام عصبانیت گفتیم، تصمیمات غلط‌مان و … را همیشه گوشه ی ذهن‌مان نگه می داریم.

گذشته‌ها را رها کنید و این بار سنگین را از دوش خود برداریم. منظور از رها کردن گذشته این نیست که آن را کامل فراموش کنیم، بلکه باید از آن به خاطر داشت و تجربه گرفت ولی نباید زمان حال و آینده را به خاطرش نابود کرد.

مدیتیشن راهی عالی برای غلبه بر خاطران اذیت کننده‌ی گذشته است. هر روز به مدت چند دقیقه مراقبه کنید. این کار خیلی به ما کمک می‌کند تا آرامش داشته باشیم و همه‌ی فکر و ذکرمان معطوف به گذشته نباشد.

—————————————————————

۲. همه چیز را به خودتان نگیرید!

ما تمایل داریم که در مورد جزئیات بیش از حد فکر کنیم. وقتی اتفاق بدی می‌افتد، ما فکر می‌کنیم زندگی ناعادلانه است.

وقتی کسی جمعی را که ما در آن حضور داریم ترک می‌کند، مدام از خود می‌پرسیم «چرا». دائما به جزئیات اتفاقات فکر می‌کنیم و دست آخر شکست می‌خوریم و تسلیم می‌شویم! اما اکثر اوقات نباید این اتفاقات را به خودمان بگیریم.

اگر مردم جمع را ترک می‌کنند، بحث می‌کنند یا بدجنس هستند به خاطر این است که آن‌ها مشکلات خاص خود را دارند. معنی حرکت آن‌ها این نیست که از شما ناراحت هستند.

همه‌ی ما انسان‌ها روزهای سختی در زندگی‌مان داریم، روزهایی که در آن هیچ چیزی به خوبی پیش نمی‌رود و در نهایت این ما هستیم که شکست می‌خوریم؛ ولی این شکست تجربه‌ای مهم است که باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

باید بیاموزیم که با شوخ طبعی و آرامش به این چالش‌ها نگاه کنیم، چرا که این کار به ما امکان می‌دهد تا بر آن‌ها غلبه کنیم و سریع‌تر پیش برویم.

۳. قدر داشته‌های خود را بدانید.

اغلب افراد قدرشناس زندگی‌های خیلی بزرگی دارند. آن‌ها هر روز به خاطر داشته‌هایشان شکرگزار هستند.

این دسته از افراد به خاطر توجه کردن روی کسانی که دوستشان دارند، فرصت‌های دور و اطرافشان، کارهایی که از انجام دادنشان لذت می‌برند، زمان و مکانی که در آن زندگی می‌کنند و دوستانی که آنها را احاطه کرده‌اند، بسیار شاد و راضی هستند.

باید توجه داشته باشید که شکرگزاری به معنای همیشه شاد بودن نیست؛ بلکه به این معنا است که شما می‌توانید درک کنید شرایط سخت هم می‌گذرد و همه چیز بهتر خواهد شد. شکرگزاری یعنی شما می‌توانید خوبی‌ها و زیبایی‌هایی را ببینید که دیگران نمی‌توانند آن‌ها را ببینند.

این کار باعث می شود در چالش‌های مختلف زندگی، چشم انداز مثبتی داشته باشید.

اگر تابحال شکرگزاری نکرده اید، اصلا نگران نباشید! روش‌های ساده‌ای برای شروع این کار وجود دارد. آسان‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک ژورنال سپاسگزاری درست کنید و هر روز فقط سه موردی را که می‌خواهید بابتش شکرگزاری کنید بنویسید.

این موارد اصلا موضوعات پیچیده‌ای نیست. شما می‌توانید هدیه‌ای که گرفتید، افرادی که با آن‌ها صحبت کردید و یا حتی تجربه‌ی مثبتی که داشته‌اید را در ژورنال خود بنویسید.

—————————————————————

۴. نگران آینده نباشید!

گذشته‌ها گذشته و آینده هم هنوز نرسیده است، باید در زمان حال زندگی کرد. همه‌ی ما چندین بار این جمله را شنیده‌ایم. فکر کردن مداوم در مورد آنچه ممکن است روزی اتفاق بیفتد باعث می‌شود زمان حال را از دست بدهیم و نتوانیم به خوبی زندگی کنیم.

ما نگران فردای خود هستیم، از ترس اینکه اتفاق بدی رخ دهد، سعی می‌کنیم آن را پیش بینی کنیم، برای همه چیز آماده شویم و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

اما اتفاقات زندگی‌ خیلی ناگهانی رخ می‌دهند. تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که از آن‌ها لذت ببریم و تجربه کسب کنیم. زندگی پر از شگفتی است و این بسیار خوب است.

نسبت به آینده و اتفاقات پیش‌رو بدبین نباشید و از آن‌ها فاجعه نسازید. با انجام این کار زندگی برایتان بسیار سخت و پیچیده می‌شود. بیش از حد فکر نکردن به آینده مسئله‌ای سخت است و نیاز به تمرین دارد.

ابتدا برخی از روش‌های آرام‌سازی از جمله ورزش مورد علاقه‌تان، یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید. این‌ها ذهن شما را به زمان حال سوق می‌دهد.

سخن پایانی

خوب زندگی کردن در جهانی پر از اتفاقات تلخ و اخبار منفی ممکن است بسیار دشوار باشد. اما راه چاره چیست؟

این چهار ترفند به شما کمک می‌کند طرز فکر خود را تغییر دهید و با دید مثبت‌تری زندگی کنید. دست به کار شوید، تغییر‌کردن را شروع کنید و از آنچه زندگی به شما داده بهترین استفاده را ببرید.

—————————————————————

برشی از کتاب صوتی «هنر خوب زیستن» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «هنر خوب زیستن» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید