۶ عادت موثر برای رسیدن به آزادی مالی

هدف بسیاری از انسان‌ها رسیدن به آزادی مالی است. به طور کلی می‌توان گفت که آزادی مالی یعنی در حد و اندازه‌ی زندگی‌تان پول نقد، پس‌انداز و سرمایه‌ داشته باشید.

وقتی آزادی مالی داشته باشید، یعنی درآمدتان به قدری هست که زندگی دلخواه خود را داشته باشید، زیر انبوهی از بدهی غرق نشوید، نگران دیر و زود شدن پرداخت صورت حساب‌ها نباشید و هزینه‌های ناگهانی زندگی شما را غافلگیر نکند.

متاسفانه بسیاری از افراد در رسیدن به آزادی مالی شکست می‌خورند. این افراد همیشه با بدهی‌های روز افزون، شرایط اضطراری مالی، هزینه‌های بی‌رویه و … روبرو هستند.

گاهی اوقات اتفاقات غیرمنتظره‌ای مثل طوفان، سیل، زلزله و یا بیماری همه‌گیر می‌تواند کل برنامه‌ریزی‌ها را برای رسیدن به آزادی مالی به هم بریزد.

هیچ انسانی نیست که بگوید در زندگی اش مشکلی ندارد. مشکل برای همه پیش می‌آید.

ما در این مطلب قصد داریم شش عادت موثر را به شما معرفی کنیم که به شما کمک می‌کنند تا به آزادی مالی دست بیابید و در زمان سختی‌ها و مشکلات شما را در مسیر درست قرار دهند.

—————————————————————

۱. اهداف زندگی خود را به درستی تعیین کنید.

آزادی مالی از نظر شما چیست؟ از نظر هرکس مقدار پولی که او را به آزادی مالی می‌رساند، متفاوت است.

بنابراین هدف خود را مشخص کنید، برای خود بنویسید که باید چقدر در حساب بانکی خود پول داشته باشید تا به آزادی مالی برسید. سبک زندگی‌تان را هم مشخص کنید.

بهتر است برای خودتان تعیین کنید که دوست دارید در چند سالگی به این سطح از آزادی مالی برسید. هر چقدر اهداف شما دقیق‌تر باشند، احتمال دستیابی به آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

پس از اینکه برنامه‌تان را نوشتید، حساب کنید که چند سال تا زمانی که برای خود تعیین کردید زمان دارید؛ مثلا فرض کنید الان ۲۵ سال دارید و می‌خواهید در ۴۰ سالگی به این سطح برسید. برای این زمان یک برنامه‌ی کلی بنویسید و هر سال با توجه به وضعیت و شرایط آن را به روز کنید.

۲. بودجه‌ تعیین کنید.

تهیه بودجه‌ی ماهیانه و پایبند بودن به آن، یکی از بهترین راه‌هاست که تضمین می‌کند در زمان مقرر همه‌ی صورت‌ حساب‌هایتان را بپردازید و پس‌انداز مناسبی داشته باشید.

وقتی بودجه تنظیم کنید، روال زندگی‌تان نظم خاصی می‌گیرد. همچنین در برابر وسوسه‌ی ولخرجی بسیار محکم خواهید شد!

—————————————————————

۳. مراقب سلامتی خود باشید.

شاید در نگاه اول این مورد خیلی به آزادی مالی ربطی نداشته باشد، ولی سلامتی مهم ترین دارایی انسان‌هاست و مثل تاجی روی سرشان می‌درخشد. روی سلامتی‌تان سرمایه‌ گذاری کنید!

منظور چیست؟ باید چه کار کنیم؟ با مراجعه منظم به پزشک، دندانپزشک و حتی روان‌پزشک به سلامتی خود توجه کنید. این موضوع را در خاطرتان داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است.

مشکلات سلامت خود را وقتی کوچک هستند، حل کنید. سبک زندگی خود را تغییر بدهید، مرتب تمرینات ورزشی داشته باشید و غذاهای سالم بخورید.

از دست رفتن سلامتی مشکلات بسیار زیادی از جمله مشکلات مالی به وجود می آورد. به همین خاطر حفظ سلامتی باعث دستیابی به آزادی مالی می‌شود.

—————————————————————

۴. مشاور مالی داشته باشید.

وقتی به نقطه‌ای رسیدید که ثروت قابل توجهی داشتید، دیگر به راحتی و بدون فکر قبلی سرمایه گذاری نکنید.

به هیچ عنوان تحت تاثیر موج هیجانی مردم قرار نگیرید و بدون آگاهی کامل پولتان را سرمایه گذاری نکنید. از یک مشاور مالی دانا و باهوش برای آموزش و تصمیم گیری‌های مالی‌تان کمک بگیرید.

۵. نگاه مثبتی به پول داشته باشید.

بدهی داشتن می‌تواند کمی دلسرد کننده باشد، اما به یاد داشته باشید که پول چیز خوبی است، حتی اگر در حال حاضر بار زیادی به خاطر بدهی روی دوش‌تان باشد.

شما شایسته ی دستیابی به آزادی مالی هستید. یکی از افراد مطرح در این حوزه می‌گوید: افرادی که پول زیادی به دست نمی‌آورند، معمولا زمان پول درآوردن احساس شرم می‌کنند. شاید عجیب باشد، ولی بزرگ‌ترین مانعی که بسیاری از مردم هنگام کسب درآمد با آن مواجه می‌شوند این است که احساس می‌کنند پول داشتن بد است.

بسیاری به خاطر پول داشتن احساس گناه می‌کنند و برخی از افراد به خاطر خواستن پول احساس گناه می‌کنند.

پول یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان‌هاست، درست مثل غذا، آب، پوشاک، مسکن و … . پول به شما کمک می‌کند چیزهایی را که نیاز دارید بخرید و زندگی دلخواه خود را داشته باشید.

برای اینکه بتوانید آزادی مالی را تجربه کنید، باید به پول نگاهی ابزاری داشته باشید. این نگاه به شما کمک می‌کند تا به رویاهای خود برسید، انرژی خوبی داشته باشید و بدون استرس از زندگی‌تان لذت ببرید.

—————————————————————

۶. حواستان به هزینه‌هایتان باشد.

یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای رسیدن به آزادی مالی توجه به هزینه‌ها است. اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای تنظیم هزینه‌هایتان از آنها استفاده کنید.

این برنامه‌ها به شما اطلاع می‌دهند چقدر پول خرج می‌کنید، برای چه چیزهایی بیشتر پول خرج می‌کنید، چقدر پول در حسابتان است و چقدر بدهی دارید.

وقتی حساب دخل و خرج‌ دستتان باشد، می‌دانید چه زمانی باید پول خرج کنید و برای چه چیزی باید هزینه کنید.

 

برشی بسیار زیبا از کتاب صوتی «نقشه راه رسیدن به ثروت» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «نقشه راه رسیدن به ثروت» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید