۵ روش برای آنکه مشکلاتتان را با آغوش باز بپذیرید و بر ترس هایتان غلبه کنید

چه دوست داشته باشیم چه نه، ترس یکی از واقعیت های زندگی انسانی است. عوامل بسیاری وجود دارد که قادر به برانگیختن احساس ترس در ما هستند، همچون: محیط پیرامون مان، تعاملات اقتصادی، روابط و دیگر رویدادهای سخت زندگی مان.

 

۵ روش برای آنکه مشکلاتتان را با آغوش باز بپذیرید و بر ترس هایتان غلبه کنید

اگر اجازه دهیم، ترس پیشرفت هر روز ما را به جلو با تحت تأثیر قرار دادن طرز فکر و واکنش هایمان به وقایع روزمره ،فلج خواهد کرد. اما از طرف دیگر، آیا می دانید که قادرید ترس هایتان را به منبعی از انگیزه تبدیل کنید تا در زندگی کار بیشتری انجام دهید و موفق تر باشید؟

در این جا ۵ راه برای پذیرفتن تعارضاتتان با آغوش باز و غلبه بر ترس هایتان وجود دارد تا زندگی شادتر و پر از خوشنودی را سپری کنید:

  1. ترس هایتان را شناخته و بپذیرید

اولین گام برای برخورد و غلبه بر ترس هایتان به رسمیت شناختن چیزهایی است که واقعاً شما را نگران کرده و می ترسانند. کار سبب می شود بتوانید ترس های ناشناخته را از ترس هایی که واقعاً دغدغه شما هستند جدا کنید. به خاطر داشته باشید، که ترس علاوه بر این به عنوان مدرکی غیرواقعی علیه واقعیت شناخته می شود.

زمانی که شما به بررسی ترس هایتان می پردازید، این به شما کمک می کند متوجه شوید که هر آنچه شما را نگران می کند لزوماً اتفاق نمی افتد. به علاوه، شما برای خود نوعی ایمنی به وجود می آورید که از شما در برابر بدترین وقایع ممکن حفاظت می کند. برای مثال، اگر بزرگترین ترس تان از دست دادن شغل تان باشد، شما هم از نظر روانی و اقتصادی  طوری پیش می روید و عمل می کنید که انگار قرار است چنین اتفاقی رخ دهد. به خاطر داشته باشید، همیشه دیدگاه نیمه پر را داشته باشید، همیشه دری بسته می شود تا دری بهتر و بزرگتر باز شود.

“یکی از بزرگترین کشف هایی که یک انسان می تواند داشته باشد، و یکی از بزرگترین غافلگیری ها، این است که بفهمد قادر به انجام کاری است که می ترسید نتواند انجام دهد.” – هنری فورد

  1. اشتباهاتتان را با آغوش باز بپذیرید

همه ما ممکن است گاهی در زندگی اشتباه کنیم. اما فقط زمانی که اشتباهاتمان را بپذیریم واقعاً قادر خواهیم بود آن ها را اصلاح کرده و در زندگی به پیش برویم.آن طور که کرول دوئک، روانشناس دانشگاه استندفورد می گوید، افرادی که سریعاً اشتباهاتشان را می پذیرند در مقایسه با کسانی که آن ها را انکار می کنند از احتمال موفقیت بیشتری برخوردارند. در واقع، پذیرش اشتباهات خودمان گامی جدا نشدنی در شکل گیری طرز تفکر رشد و پیشرفت است.

به طور خلاصه، داشتن ذهنی باز زمانی که نوبت اعتراف به اشتباهاتمان می رسد به ما کمک می کند گزینه های جدید را در زندگی بدون پذیرش ترس از شکست کشف کنیم. بدان شکل، شکست را نه به شکل یک بدبختی، بلکه به شکل مجموعه اطلاعاتی می نگریم که به ما در آینده کمک خواهند کرد.

  1. رد پاهای منفی را از زندگی تان پاک کنید

برخی وقایع وحشتناک در زندگی، شما را پر از حس ترس و آشفتگی می کند. برای مثال، اگر تا به حال تجربه یک تصادف را داشته اید، رانندگی ممکن است در شما احساس ترس ایجاد کند. یا شاید اگر تجربه شکست ریسک اقتصادی را داشته باشید فقط فکر شروع کاری جدید سبب هراس شما خواهد شد.

به هر حال، برای انسان ها طبیعی است از موقعیت هایی اجتناب کنند که قبلاً سبب آسیب دیدن آن ها شده است. بسیار اهمیت دارد که درک کنیم برخی چیزها در زندگی اجتناب ناپذیر است و شما در صورتی که می خواهید زندگی تان کیفیتی را داشته باشد که تحت تأثیر مسائل گذشته تان نباشد باید بر ترس تان غلبه کنید. بهترین راه دست یابی به این نتیجه، پاک کردن تمام رخدادهای منفی از ذهن تان و در نتیجه تمرکز بر آن چیزی است که شما را به پیش می راند. برای مثال اگر شما شکست اقتصادی را که سال قبل تجربه کردید به عنوان یک درس تلقی کنید، قادر خواهید بود سریعاً به پیش رفته، عزم تان را جزم کنید و دست به کار ریسک بعدی تان شوید.

“همینکه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید، شاهد نتایج مثبت خواهید بود.” – ویلی نلسون

  1. یاد بگیرید نه بگویید

بسیاری از نگرانی های ما از برخورد با موقعیت های نه چندان پیچیده ای نشأت می گیرند  که ما خیلی راحت از ابتدا می توانستیم به آن ها نه بگوییم. اغلب مواقع افراد تصور می کنند که مجبورند سریعاً به پیام ها، ایمیل ها و قرار ملاقات های خود پاسخ دهند و این نهایتاً سبب عدم آمادگی در مهلت مقرر، داشتن عملکردی ضعیف و البته ترس از از دست دادن شغل خواهد شد.

هدف بسیاری از افراد این است که گستاخ و غیراجتماعی به نظر نرسند اما زمانی که موقعیت الزامی است باید بتوانیم نه بگوییم. همان طور که سث گودین گفته است، شما دیگران را با بله ای ساده موقتاٌ خوشحال می کنید در حالی که می توانید با نه گفتن در اکثر مواقع دنیایتان را دگرگون کنید.

  1. از دیگران کمک بخواهید

مهم نیست که هستید یا چه کاری انجام می دهید، هر کس در زندگی گاه نیاز به کمک دیگران دارد. موفق ترین افراد در دنیای امروز می دانند که آن ها برجسته ترین افراد در حوزه تحت نفوذ خود هستند پس لازم است روابط خود را مطابق با آن تعیین کنند. درخواست کمک نشان می دهد که شما فردی منطقی و آموزش پذیر هستید. این کار به شما اجازه می دهد از اشتباهاتی که دیگران مرتکب شده اند بپرهیزید و اساساً ترس از شکست را در خودتان کاهش دهید.

در نهایت پذیرش ترس همچون یک عصای جادویی است که برای شما رونق و موفقیت به بار می آورد. همینکه تشخیص دهید چه چیز سبب ترس و نگرانی شما می شود، مهارت های لازم برای غلبه بر آن ها را کسب خواهید کرد. همینکه به رشد خود ادامه دهید، یاد خواهید گرفت چگونه مشکلات و تعارضاتتان را پذیرفته و راهکارهای مناسب برای ایمنی و غلبه بر آن ها را بیابید.

دیدگاه‌ها 4

    پژمان

    من از کتابهای صوتی رادیو مثبت استفاده میکنم. واقعا بی نظیر هستند . کاملا مشخص هست که تیمی باتجربه ، باهوش و کاربلد پشت قضیه هست. از شنیدن کتابهای رادیو مثبت سیر نمیشم. پرتوان باشید رادیو مثبتی ها

سبد خرید