۳ درسی که می توانید از گیاهان بیاموزید تا دست به کار شوید

وقتی به اقدام کردن فکر می کنید چه تصویری به ذهن تان می آید؟ قانون نیوتن؟ دنده های اتوموبیل؟ کسی که کاملاً بر کاری تمرکز کرده است؟

تصویر گیاهان چه؟ بله، آن ها ساده و کند هستند اما اقدام کردن لازم نیست حتماً پر زرق و برق باشد تا تأثیرگذار به نظر برسد.

 

۳ درسی که می توانید از گیاهان بیاموزید تا دست به کار شوید

به ما انسان ها نگاه کنید، ما بیشتر از گیاهان به چشم می آییم اما آن ها میلیون ها سال قبل از ما به وجود آمده اند. اشکالی از زندگی که برای چنین مدت طولانی وجود داشته اند ساز و کارشان صحیح است و درسی هست که ما باید از آن ها بیاموزیم. بسیاری از فیلسوفان گذشته به مطالعه طبیعت و آفرینش های آن پرداختند و زندگی های خودشان را شکل دادند.

در زیر سه درسی ذکر شده است که ما از طبیعت در رابطه با دست به کار شدن می توانیم بیاموزیم:

 

 

جهت یک گل آفتابگردان

سفر یک دانه از تاریکی های زیر زمین آغاز می شود. پس از چشیدن اولین طعم آب، هورمونی به نام اکسین به آن کمک می کند از زیر خاک سر بر آورده و به سمت خورشید حرکت کند، همچون قطب نمایی که بر روی شمال واقعی تنظیم شده باشد.

برخی گونه ها همچون گل آفتابگردان با خم شدن به سوی آفتاب تا هنگام غروب هرگز جهت این شمال واقعی را از دست نخواهند داد. این گل دوباره به سمت شرق می چرخد تا دوباره روز بعد بتواند با اشعه خورشید همراه شود.

شمال واقعی در زندگی خود ما همان جهتی است که بزرگ ترین دست آوردهای کوتاه مدت و بلند مدت را به همراه می آورد. گیاهان فقط با داشتن چند هدف از پس زندگی شان برمی آیند: خورشید، آب، مواد معدنی و غیره. اما زندگی ما در دستان خواسته های بی شماری وجود دارد و شما با انتخاب یکی از آن ها بقیه را از دور خارج می کنید.

راه حل ایجاد جهت یا هدفی بلند مدت برای زندگی است که شما را در دراز مدت راهنمایی می کند. این زمینه ای استوار در اختیار شما می گذارد که در طول روزها، ماه ها و سال ها تداوم لازم برای دست یابی به اهداف بلند مدت را به دست آورید.

 

ثبات ریشه

گیاهان ثبات خود را از ریشه هایشان به دست می آورند. برخی از آن ها حتی سبب استحکام خاک شده و مانع فرسایش آن می شوند.

بسته به گونه گیاه و نوع خاکی که در آن رشد می کنند، وسعت و عمق ریشه آن ها متفاوت است. بیشتر آن ها بیشتر از چند فوت رشد نمی کنند. اما برخی محققان ریشه های درختانی را کشف کرده اند که تا عمق ۱۷۴ فوت (۵۳ متر) رشد می کنند.

ریشه گیاهان همچون ثباتی هستند که شما در محیط اطرافتان حس می کنید – توانایی تان در کسب و کار، اعتماد به نفس تان در زندگی اجتماعی، یا مهارت تان در حفظ تناسب اندام. این ثبات تحت تأثیر یقین و اطمینان شما قرار دارد. و زمانی که عدم قطعیت و بی اعتمادی شما بیشتر می شود دست به کار شدن سخت تر می شود زیرا زمان بیشتری صرف دلنگرانی در این رابطه می شود که ممکن است چه اتفاقات بدی روی دهد.

راه حل این است که با نگاه به شیوه عملکرد جهان از شر غفلت و ناآگاهی خود آزاد شوید. برخلاف گیاهان که ریشه های خود را به شکلی آهسته و ناخودآگاه می دوانند، شما بر میزان و عمق فهم خود از این جهان کنترل دارید. می توانید بیشتر کتاب بخوانید، به کتاب های صوتی گوش کنید، و فیلم های بیشتری تماشا کنید.

هر چه فهم شما نسبت به عملکرد جهان بیشتر باشد، شما از ثبات و قطعیت بیشتری برای به واقعیت تبدیل کردن اهداف زندگی تان برخوردار می شوید.

 

یک ونوس فلای ترپ باشید

گیاه ونوس فلای ترپ گیاه صبوری است. این گیاه صبر می کند و مثل یک ذخیره کننده انرژی، انرژی لازم را در لبه های برآمده اش که با موهای کوتاه و حساس که نسبت به لمس حساس هستند ذخیره می کند. گیاه طوری طراحی شده است که برای شکار حشرهء از همه جا بیخبر در کمتر از یک ثانیه انرژی اش را آزاد کند.

درست مثل این گیاه، شما با کسب دانش از اطرافتان، انرژی بالقوه را در طول زمان به دست می آورید.

اما تحت کنترل در آوردن پتانسیل تان در صورتی که آن را تبدیل به چیز دیگری نکنید بی فایده است. دلیل این گیاه برای ذخیره انرژی جان به در بردن است. آن ها همینکه حس کنند فرصتی در حال شکل گیری است دست به کار می شوند. و دلیل اصلی شما برای کسب دانش باید استفاده از آن برای دست یابی به اهدافتان در مسیر یک زندگی بهتر باشد نه اینکه باهوش تر شوید.

“برای به واقعیت تبدیل کردن پتانسیل تان شما باید با بزرگترین ترس هایتان بجنگید.”

 

 

دیدگاه‌ها 3

سبد خرید