چگونه از پس چالش‌های زندگی بربیاییم؟

زندگی پر از فراز و نشیب است. یک روز، ممکن است احساس کنید که همه چیز ایده‌آل و بر وفق مرادتان است و یک روز دیگر چنان احساس ناتوانی و غم کنید که نتوانید کارهایتان را پیش ببرید. قبل از هر چیزی باید بگوییم که نگران نباشید؛ تنها نیستید و این بالا و بلندی‌ها کاملا طبیعی است و برای همه پیش می‌آید. اما چطور باید در شرایط سخت و نامطلوب و زمان‌هایی که تحت فشار هستیم به خودمان مسلط بمانیم؟ ما در این مقاله قصد داریم ترفندهایی ساده و در عین حال کاربردی را ارائه کنیم و یاد بگیریم که چگونه از پس چالش‌های زندگی بربیاییم، کنترل‌شان کنیم و به بهترین نحو آن‌ها را پشت سر بگذاریم.

۱. برنامه ریزی داشته باشید. 

با وجود اینکه زندگی اصلا قابل پیش‌بینی نیست و هر لحظه ما را غافل‌گیر می‌کند، شما می‌توانید با بررسی اتفاقات و چالش‌های قبلی زندگی‌تان یک برنامه‌ی حدودی داشته باشید. اگر می‌خواهید کاری انجام دهید، بهتر است از قبل چالش‌هایی را که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید، پیدا کنید و برای تمام آن‌ها برنامه ریزی دقیق داشته باشید.  

۲. چگونه از پس چالش‌های زندگی بربیاییم؟ بدانید که تنها نیستید. 

هر فردی در این دنیا نقاط ضعف خود را دارد. برخی ممکن است بهتر از دیگران آن را مدیریت یا حتی پنهان کنند. اما حقیقت این است که هر آنچه را که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، تجربه‌ی بسیاری از افراد است و انسان‌های زیادی هستند که آن‌ها را پشت سر گذاشته‌اند.

بنابراین احساس تنهایی نکنید. سعی کنید دایره‌ی ارتباطی‌تان را گسترده‌تر کنید و درباره‌ی مشکلات‌تان با افراد امن زندگی‌تان صحبت کنید.  

۳. احساسات خود را انکار نکنید.

هرگز فکر نکنید که شما می‌توانید با مخفی کردن و یا انکار کردن احساسات‌تان، آن‌ها را از بین ببرید. این احساسات نادیده گرفته شده نه تنها از بین نمی‌روند، بلکه به انرژی محبوس و سرکوب شده‌ای تبدیل می‌شوند که در بعضی شرایط مشکلات جدی برای سلامتی شما ایجاد کند. کمی برای خودتان وقت بگذارید تا آنچه را که احساس می‌کنید متوجه شوید و درک کنید.

این کار می‌تواند به شکل مدیتیشن انجام شود. حتی اگر ترجیح می‌دهید آنچه را که احساس می‌کنید، بنویسید. نوشتن می‌تواند یک تجربه درمانی و تسکین دهنده باشد. 

۴. از دیگران درخواست کمک کنید و کمک‌شان را بپذیرید.  

کمک خواستن از دیگران اصلا نشانه‌ی ضعف و ناتوانی نیست. اگر در شرایط سختی مانده‌اید، حتما از اطرافیان‌تان کمک بخواهید. البته باید توجه داشته باشید که درخواست کمک فقط یک روی سکه است.

روی دیگر سکه، این است که شما مایل به قبول کردن این حمایت و کمک باشید. کسانی که به کمک ما می‌آیند، واقعا به ما اهمیت می‌دهند، بنابراین نسبت به کمک خواستن و پذیرفتن این حمایت گارد نداشته باشید. 

۵. به دیگران کمک کنید.

ضرب المثلی قدیمی هست که می‌گوید: از هر دست بدهی از همان دست پس می‌گیری. اگر موقعیت سختی را پشت سر گذاشته‌اید، قطعا برای کسی که دوران سختی را پشت سر می‌گذارد توصیه‌هایی دارید. هرگز این کمک را از بقیه دریغ نکنید. کمک کردن به دیگران نه تنها برای آنان سودمند است، بلکه باعث می‌شود خودتان هم حس مفید بودن داشته باشید. 

۶. به چیزهای بزرگ فکر کنید. 

اگر به دنبال این هستید که سختی‌ها و چالش‌های زندگی را پشت سر بگذارید، باید به چیزهای بزرگ فکر کنید. گاهی اوقات ترس از شکست خوردن و یا حتی ترس از تصمیم گیری، باعث می‌شود که شما نتوانید آن‌طور که باید فکر کنید و ذهنیت‌تان کوچک و محدود باشد؛ اما باید بدانید که برای به دست آوردن چیزهای بزرگ در زندگی، باید آماده ریسک کردن باشید.

بنابراین همیشه بعد از اینکه چالشی در مسیرتان قرار گرفت، با نگاهی وسیع‌تر به آن نگاه کنید و سعی کنید که با توجه به شرایط جدید ریسک‌پذیر باشید.  

۷. ذهنیت مثبت داشته باشید. 

شاید این جمله را شنیده باشید که هر آنچه که به آن فکر می‌کنید به واقعیت زندگی شما تبدیل می‌شود. ذهن خود را طوری تربیت کنید که تا حد امکان در شرایط سخت و دشوار هم مثبت اندیش باشد. البته باید بدانید که این کار هم زمان می‌برد و هم تمرین زیادی می‌خواهد.

ذهنیت مثبت با آگاهی ذهنی شروع می‌شود. شما می‌توانید این آگاهی را از طریق تکنیک‌های تمرکز حواس و مدیتیشن به دست بیاورید. شاید در ابتدای کار سخت باشد، ولی به مرور ترفندهای جدید و بهتری یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند راحت‌تر و سریع‌تر افکار منفی را متوقف کنید. 

۸. چگونه از پس چالش‌های زندگی بربیاییم؟ تسلیم نشوید. 

وقتی چالشی پیش می‌آید، مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تسلیم نشوید! حالا چه یک آزمون بزرگ در دانشگاه باشد چه آمادگی برای یک مسابقه‌ی ورزشی و چه مشکلات مالی برای خرید خانه و … . پشتکار کلید بزرگی برای غلبه بر چالش هاست.

تسلیم شدن به این معنی است که نه می‌توانید به چالشی غلبه کنید و نه می‌توانید از آن درس بگیرید. وقتی مشکلات زیادی سر راه‌تان قرار گرفت، سعی کنید با انجام حرکت‌های ورزشی ذهن‌تان را آرام کنید، چند روزی از فضا فاصله بگیرید، دوباره برنامه‌ریزی کنید و از دیگران کمک بگیرید. 

۹. به جای سخت کار کردن هوشمندانه کار کنید.  

همیشه روش‌های متنوعی برای انجام دادن یک کار وجود دارد، اما بهترین، بهینه‌ترین و هوشمندانه‌ترین راه فقط یکی است! به جای اینکه سخت کار کنید، باید کارهایتان را هوشمندانه پیش ببرید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور باید هوشمندانه کار کنیم؟

در جواب باید بگوییم که اولین قدم هدف داشتن است. برای خودتان هدف ترسیم کنید و با توجه به آن نقشه‌ی راهی داشته باشید. در قدم دوم باید از تجربیات دیگران استفاده کنید. تحقیق و بررسی کنید که کسانی که هدف‌شان مثل شما بوده و به موفقیت رسیده‌اند، چطور سختی‌ها را پشت سر گذاشته اند و با چالش‌ها مقابله کردند. این کار ایده‌های جذابی به شما می‌دهد و می‌توانید با توجه به مهارت‌هایتان از این تجربیات در مسیر دستیابی به هدفتان استفاده کنید.  

در پایان قسمتی از کتاب صوتی «چرا تا حالا کسی این را به من نگفته بود؟» را با هم بشنویم:

شما می‌توانید برای دانلود کتاب صوتی «چرا تا حالا کسی این را به من نگفته بود؟» روی تصویر زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید