چطور می‌توانیم موقعیت‌های سخت زندگی را پشت سر بگذاریم؟

زندگی همه‌ی انسان‌ها پر از فراز و نشیب است. یک روز، ممکن است احساس کنید که همه چیز را می‌دانید و هیچ مشکلی در زندگی‌تان وجود ندارد، ولی روز دیگر اتفاقات زندگی مثل یک پتک به سرتان می‌خورد. شما تنها نیستید! این اتفاقات برای همه‌ی انسان‌ها پیش می‌آید، اما در این شرایط باید چه کاری انجام داد؟ یکی از بهترین کارها این است که ترفندهایی یاد بگیریم تا با این چالش‌ها دست و پنجه نرم کنیم. ما در این مقاله قصد داریم راهکارهایی ارائه کنیم تا در مقابله با سختی‌ها از کوره در نروید، بتوانید با تمرکز آن‌ها را مدیریت کنید و موقعیت‌های سخت زندگی را پشت سر بگذارید!

۱. برنامه ریزی کنید.

در حالی که نمی‌دانید در آینده قرار است چه اتفاق‌هایی برایتان بیفتد، بهتر است همیشه برنامه ریزی داشته باشید. با وجود اینکه همه‌ی اتفاقات قابل پیش‌بینی نیستند، ولی بهتر است بک برنامه و مسیر راه کلی داشته باشید. به زندگی موفق‌ترین افراد دنیا نگاه کنید، آن‌ها هم چالش‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند.

سعی کنید از برنامه ‌ریزی آن‌ها نکاتی را یاد بگیرید و این کار را در زندگی خودتان پیاده کنید. برنامه ریزی نه تنها باعث می‌شود برای اتفاقات زندگی‌تان آمادگی داشته باشید، بلکه باعث صرفه جویی در زمان هم می‌شود.

یکی از نکات مهمی که در برنامه ریزی باید به آن توجه داشته باشید، این است که اتفاقات پیش‌بینی نشده و غیرمنتظره را در گوشه‌ی ذهن‌تان نگه دارید و سعی کنید در برنامه‌ی روزانه‌تان مقداری زمان برای این اتفاقات در نظر بگیرید.

۲. بدانید که تنها نیستید.

هر فردی در این دنیا نقاط ضعف خود را دارد. برخی ممکن است بهتر از دیگران آن را مدیریت و یا حتی پنهان کنند. اما حقیقت این است که هر چالش و اتفاق سختی که با آن مواجه می‌شوید، افراد دیگری آن را پشت سر گذاشته‌اند.

شما تنها نیستید. سعی کنید با خانواده، دوستان و افراد امن زندگی‌تان درباره‌ی احساسات، نگرانی‌ها و مشکلات‌تان صحبت کنید. این کار باعث می‌شود از لحاظ روحی تخلیه شوید و با ذهنی بازتر به دنبال راه حل مشکلات‌تان بگردید.

۳. کمک بخواهید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید کمک گرفتن از دیگران است. اصلا هم لازم نیست بابت این مسئله احساس شرمندگی کنید. فرقی هم نمی‌کند کسی که از او کمک می‌گیرید چه نسبتی با شما دارد. یکی از اعضای خانواده، دوست صمیمی، همکار و یا هر کس دیگری که با آن‌ها راحت هستید و از آن‌ها حس خوبی می‌گیرید.

۴. چطور موقعیت‌های سخت زندگی را پشت سر بگذارید؟ احساسات خود را پنهان نکنید.

انکار کردن و پوشاندن احساسات باعث از بین رفتن آن‌ها نمی‌شود. برعکس نادیده گرفتن آن‌ها باعث می‌شود که مشکلات زیادی برای سلامتی و جسم و روح‌تان به وجود بیاید. کمی زمان بگذارید تا احساساتتان را درک کنید. مدیتیشن، نوشتن احساسات و صحبت کردن درباره‌ی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا وجود آن‌ها را بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید.

۵. کمک دیگران را بپذیرید.

درخواست کمک فقط یک روی سکه است. روی دیگر سکه، قبول کردن و پذیرش کمک دیگران است. اگر به دنبال این هستید که مشکلات زندگی‌تان را پشت سر بگذارید، باید بدون خجالت و شرمندگی از نزدیکانتان کمک بخواهید و حمایت‌های آن‌ها را بپذیرید.

۶. به دیگران کمک کنید.

یک ضرب‌المثل قدیمی هست که می‌گوید: از هر دست بدهی از همان دست پس می‌گیری. بنابراین اگر موقعیت سختی را پشت سر گذاشته‌اید، به کسانی که دارند چنین موقعیتی را می‌گذرانند، کمک کنید و از تجربیات‌تان به آن‌ها بگویید. کمک کردن به دیگران نه تنها برای آن‌ها مفید است، بلکه به شما هم حس خیلی شیرینی می‌دهد.

۷. بزرگ فکر کنید.

ممکن است به دلیل ترس از شکست، یا حتی ترس از تصمیم گیری خیلی کوچک فکر کنید، اما برای به دست آوردن چیزهای بزرگ در زندگی، باید ریسک کنید. همیشه بزرگ فکر کنید و رویاهای بزرگ داشته باشید. در این شرایط بیش از آنچه تصورش را می‌کردید به دست خواهید آورد.

۸. ذهنیت مثبت داشته باشید.

آنچه فکر می‌کنید به واقعیت زندگی شما تبدیل می‌شود. سعی کنید ذهن‌تان را طوری پرورش دهید که بیشتر به جنبه‌های مثبت ماجراها دقت کند. مثبت‌اندیشی نه تنها باعث می‌شود سختی‌های زندگی‌تان را پشت سر بگذارید، بلکه روحیه‌تان را هم به طرز چشم‌گیری بالا می‌برد.

البته باید تاکید کنیم که این کار هم زمان می‌برد و هم تمرین نیاز دارد. تکنیک‌های تمرکز حواس و مدیتیشن در این مسیر به شما کمک می‌کند.

۹. چطور موقعیت‌های سخت زندگی را پشت سر بگذارید؟ تسلیم نشوید.

وقتی چالشی پیش می‌آید، از آن فرار نکنید و تسلیم نشوید! پشتکار کلید بزرگی برای غلبه کردن بر چالش هاست. به جای تسلیم شدن، با پشتکار و اراده با مشکلات و چالش‌های زندگی‌تان روبرو شوید و در صورت نیاز از بقیه کمک بگیرید.

قسمتی از کتاب صوتی «دلگرمی‌های فلسفی» را بشنویم:

شما می‌توانید برای دانلود کتاب صوتی «دلگرمی‌های فلسفی» روی تصویر زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید