چطور می‌توانیم از قدرت ذهن در زندگی استفاده کنیم؟

ضمیر ناخودآگاه ما تاثیر ویژه‌ای روی مسیر زندگی ما می‌گذارد. یکی از عواملی که باعث می‌شود مسیر درستی را در زندگی‌مان برویم و به اهداف و خواسته‌هایمان برسیم، داشتن ذهن سالم است. ما در این مقاله قصد داریم ترفندهایی را ارائه کنیم که به شما کمک می‌کنند، با استفاده از قدرت ذهن، مسیرهای بهتری را انتخاب کنید.

۱. به جای استفاده از ماشین‌های متفاوت، بیشتر از مغزتان کار بکشید.

آیا می‌توانید ضرب و تقسیم دو رقم در سه رقم را ذهنی انجام دهید؟

چند شماره تلفن را حفظ هستید؟

آیا با تابلوهای سطح شهر می‌توانید آدرستان را پیدا کنید؟

تاریخ‌های مهم، مثل تولد خانواده و دوستان را یادتان می‌ماند؟

پاسخ‌تان به این سوال‌ها چیست؟ ما در دوره ای زندگی می‌کنیم که ماشین‌ها نقش بزرگ و پررنگی دارند، به همین خاطر بسیاری از کارهای کوچک و بزرگمان را به آن‌ها می‌سپاریم؛ اما اگر به دنبال این هستید که مغزتان عملکرد بهتر و قدرت بالاتری داشته باشد، بعضی از این کارها را خودتان و با استفاده از ذهن‌تان انجام دهید.

۲. برای افزایش قدرت ذهن، کارهای جدید را امتحان کنید.

یکی از کارهایی که باعث می‌شود ذهن‌تان عملکرد بهتری داشته باشد، امتحان کردن چیزهای جدید است. سعی کنید کارها و چیزهای جدید را در زندگی‌تان تجربه کنید. باید بگوییم که همیشه هم برای این کار احتیاج به پول خرج کردن و هزینه‌ی زیاد نیست، مثلا می‌توانید از یک مسیر جدید به دانشگاه یا محل کارتان بروید، در شغل‌تان کارها را با روشی بهتر و جدیدتر انجام دهید، درباره‌ی موضوعاتی که نمی‌دانید اطلاعات به دست بیاورد، اگر می‌توانید به شهرهایی که ندیده‌اید سفر کنید، با افراد جدید آشنا شوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و … .

۳. چرت بزنید!

یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند مغزتان را سر حال بیاورد. هیچ وقت بابت چرت زدن احساس گناه نداشته باشید، به خاطر اینکه حتی یک چرت کوتاه شش تا ده دقیقه‌ای هم می‌تواند عملکرد مغز شما را بهتر کند.

۴. هر روز حداقل ۲۰ دقیقه فعالیت هوازی داشته باشید.

ورزش کردن به بهبود جریان خون در بدن انسان کمک می‌کند، این موضوع باعث می‌شود، مغز هم کارایی بهتری داشته باشد؛ به خاطر اینکه جریان خون در واقع مغزتان را کار می‌اندازد.

بنابراین هر روز حداقل ۲۰ فعالیت هوازی داشته باشید؛ این کار باعث تقویت و پیشرفت حافظه، پردازش اطلاعات و انعطاف‌پذیری ذهنی‌تان می‌شود‌.

۵. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.

تقریبا ۲۰٪ از مواد غذایی که شما هر روز دریافت می‌کنید، توسط مغزتان مصرف می‌شود، بنابراین یک رژیم غذایی متعادل پر از پروتئین، ویتامین، چربی مفید، غلات، ویتامین، لبنیات و مقدار مناسبی میوه و سبزیجات برای داشتن یک مغز سالم و کارآمد، ضروری است.

۶. برای افزایش قدرت ذهن، تلاش کنید هر شب خواب کامل داشته باشید.

برای بهبود عملکرد مغز، هفت تا نه ساعت خواب مداوم شبانه ضروری است، چرا که بدن یک انسان بالغ برای پردازش هورمون‌ها به خواب نیاز دارد. اگر به دنبال بهبود عملکرد ذهن‌تان هستید تا بتوانید از قدرت آن در زندگی استفاده کنید، حتما خواب کافی و مفید شبانه داشته باشید.

۷. آرامش را به زندگی‌تان بیاورید.

با وجود اینکه هیجان باعث می‌شود حس خوبی داشته باشید و آدرنالین خون‌تان بالا برود، ولی اگر به بخشی همیشگی از زندگی‌تان تبدیل شود، ظرفیت و توانایی مغز خلاق‌تان را به شدت پایین می‌آورد و آن را محدود می‌کند.

برای اینکه میزان استرس و هیجان زندگی روزمره‌تان را پایین بیاورید، می‌توانید از این تکنیک‌ها استفاده کنید: مدیتیشن، شنیدن موسیقی‌های آرام و ملایم، چرت زدن، قدم زدن، رفتن به دل طبیعت. یک نکته‌ی مهم که باید بگوییم این است که اگر مشکل استرس شما جدی است و با تکنیک‌های ذهنی برطرف نمی‌شود، حتما از کمک یک روانشناس استفاده کنید.

۸. حتما روزانه ۱۰۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنید.

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی که باعث عملکرد بهتر و سریع‌تر مغز شما می‌شود، ویتامین D است. دانشمندان بین میزان این ویتامین در بدن و سرعت و کیفیت پردازش و عملکرد مغز ارتباط‌هایی پیدا کرده‌اند، بنابراین حواس‌تان به میزان ویتامین D دریافتی‌تان باشد.

نور خورشید، منبع خوبی برای دریافت این ویتامین است، ولی علاوه بر این بهتر است یک چک‌آپ بدهید و سطح ویتامین D بدنتان را بررسی کنید و با توجه به آن از قرص‌های مکمل استفاده کنید.

۹. اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید.

این اسیدها به مغز کمک می کنند تا اطلاعات را بهتر پردازش کند. برخی از مواد غذایی منبع خیلی خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، از جمله: ماهی سالمون، گردو، دانه‌‌ی چیا، شاه ماهی، ماهی قزل آلا، تخم کتان و ماهی تن.

۱۰. سیگار و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.

تنباکو، نیکوتین و الکل برای مغز انسان مثل سم هستند و استفاده‌ی طولانی مدت و بیش از حد آن‌ها عملکرد مغز را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند. اگر به دنبال داشتن مغزی سالم هستید در سریع‌ترین زمان ممکن سیگار، قلیان، مخدرها و مشروبات الکلی را کنار بگذارید.

در پایان قسمتی از کتاب صوتی «معجزات ذهن شما» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «معجزات ذهن شما» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید