چطور مشتری را متقاعد کنیم؟

اصلی‌ترین هدف هر کسب و کاری افزایش فروش است. برای اینکه یک مجموعه‌ای بتواند محصولات و یا خدماتش را ارائه کند، باید بتواند مشتریان را متقاعد کند که از آن‌ها خرید کنند. اما این کار به همین سادگی‌ها هم نیست و سختی‌ها و چالش‌های خاص خودش را دارد، ما در این مقاله قصد داریم چند ترفند را ارائه کنیم که به شما کمک می‌کنند چطور مشتری را متقاعد کنید که از کسب و کار شما خرید کنند.

قطعا برای شما هم پیش آمده که به فروشگاه بروید و به خاطر رفتار و راهنمایی‌های بیش از حد و نابجای فروشنده از خرید منصرف شوید. یکی از نکات مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که رفتارتان باید کاملا به اندازه باشد و اصلا زیاده روی نکنید. در واقع همانطور رفتار کنید که دوست دارید در زمان وارد شدن به فروشگاه با شما رفتار کنند. بیشتر از اینکه صحبت کنید گوش کنید.

یک معرفی محصول خوب باید بیشتر شبیه به یک مکالمه باشد تا یک مونولوگ طولانی و کسل کننده. برای این کار شما باید سوالات خوبی از مشتری بپرسید و با دقت به صحبت‌های او گوش دهید و با توجه به آن‌ها بحث را ادامه دهید.

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند مشتریان‌تان را متقاعد کنید تا از مجموعه‌ی شما خرید کنند، این است که طوری با آن‌ها رفتار کنید تا احساس راحتی داشته باشند. راه‌های زیادی برای ایجاد احساس راحتی در مشتریان وجود دارد. همه چیز به این بستگی دارد که با چه کسی صحبت می‌کنید.

شما باید شرایط و موقعیت را بسنجید و با توجه به آن تصمیم بگیرید که چطور رفتار کنید. یک ایده‌ی ساده که معمولا برای همه جواب می‌دهد این است که هنگام صحبت با مشتریان از پاورپوینت استفاده نکنید، مخصوصا پاورپوینت‌هایی خشک، بدون عکس و بی آب و رنگ. این کار از رسمی شدن بیش از حد فضا جلوگیری می‌کند.

نکته‌ای که بسیاری از بازاریاب‌ها و مدیران کسب و کار به آن دقت نمی‌کنند این است که منطق به تنهایی نمی‌تواند مشتریان را متقاعد به خرید کند. اگر منطق به تنهایی قانع کننده بود، دیگر نیازی به طرح‌های تجاری جدید نداشتیم. اگر به دنبال جذب مشتری و افزایش فروش هستید باید علاوه بر منطق به اعتبار و احساس هم توجه کنید. یک معرفی محصول خوب ترکیبی متعادل از هر سه عامل است.

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که بازاریاب‌ها هنگام معرفی محصول به مشتریان انجام می‌دهند این است که توضیحات خود را بیش از حد پیچیده می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که چون مشتریانشان باهوش هستند، بهتر است مطلب را بپیچانند و سخت صحبت کنند! اما این کار نه تنها مفید نیست، بلکه تاثیرات بد و آسیب‌زنده‌ی زیادی برای کسب و کارها خواهد داشت.

مغز ما عاشق سادگی است. بنابراین سعی کنید ارائه‌ی محصولتان خیلی ساده و قابل فهم باشد.

شاید با خودتان فکر کنید که معرفی کردن محصول با بیانی ساده کار سختی نیست، اما واقعیت چیز دیگری است! ساده کردن مطالب پیچیده کار سختی است و مهارت‌های خاص خودش را نیاز دارد. شما باید روی این مسئله تمرین کنید تا بتوانید اطلاعات تخصصی و نمودارها و اعداد و ارقام را طوری به مشتری‌تان توضیح دهید که هم کامل و جامع باشد و هم ساده و قابل فهم.

کمی قبل‌تر تاکید کردیم که گوش دادن به حرف‌های مشتریان چقدر مهم است. اما باید به چه چیزی گوش کنید؟ به نظرات آن‌ها، نکاتی که به نظرشان مهم می‌آید، نگرانی‌هایشان در خصوص محصول، خواسته‌هایی که می‌خواهند با محصول و یا خدمات شما به آن‌ها پاسخ دهند و … . وقتی با دقت آن‌ها را می‌شنوید، متوجه می‌شوید که بیشتر از چه کلمات، عبارات و حتی اصطلاحاتی استفاده می‌کنند.

زمانی که می‌خواهید جوابشان را بدهید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، سعی کنید با کلمات و زبان خود مشتری صحبت کنید. توجه کردن به این جزئیات تاثیر باورنکردنی‌ای دارد.

به طور کلی، مشتریان دوست ندارند نظری به آن‌ها تحمیل شود، آن‌ها ترجیح می‌دهند احساس کنند که تصمیمات خرید را خودشان می‌گیرند. از طرف دیگر، مشتریان عاشق یاد گرفتن چیزهای جدید هستند. یکی از لذت‌های فروشنده بودن این است که دائما با افراد جدیدی با دیدگاه‌های متفاوت نسبت به موضوعات مختلف صحبت می‌کنید.

همین مسئله به شما کمک می‌کند طرز فکر و زاویه‌ی دیدی داشته باشید تا هر روز در شغل‌تان بهتر و بهتر شوید.

در پایان برشی از کتاب صوتی «مشتری‌ها چطور تصمیم به خرید می‌گیرند؟» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «مشتری‌ها چطور تصمیم به خرید می‌گیرند؟» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید