منطقی‌تر فکر کنید!

آیا تا به حال آرزو کرده‌اید که ای کاش توانایی حل ساده و موثر مشکلات را داشته باشید؟ یکی از بااهمیت‌ترین ترفندهایی که به شما کمک می‌کند به چنین توانایی‌ای دست پیدا کنید، تفکر نقادانه است. اما چطور می‌توانیم الگوهای تفکرمان را بهبود ببخشیم تا منطقی‌تر باشیم؟ تفکر نقادانه یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر فردی باید در زندگی‌اش بلد باشد تا بتواند موضوعات مختلف را از زاویه‌ای جدید ببیند و بررسی کند. با توجه به این مسئله، ما قصد داریم در ادامه‌ی مطلب ترفندهایی را ارائه کنیم که به شما کمک می‌کنند با منطقی‌تر فکر کنید!

۱. منطقی‌تر فکر کنید با ورزش دادن به ذهن.

سعی کنید هر روز چیزهای کوچکی را به خاطر بسپارید. لیست مواد غذایی‌ای را که قرار است از فروشگاه بخرید، بنویسید و آن را به حافظه بسپارید. روزی یک بیت شعر حفظ کنید و هر آخر شب ببینید که آیا ابیات روزهای گذشته در خاطرتان مانده یا نه.

شماره‌ی دوستان و خانواده‌تان را حفظ کنید، مسیر رفت‌وآمد به خانه، سرکار، کافه‌ی مورد علاقه و … را به خاطر بسپارید، جدول کلمات متقاطع و یا جدول اعداد (سودوکو) حل کنید، یک مهارت جدید یاد بگیرید: مثلا نواختن یک ساز جدید، طراحی یا نقاشی، آشپزی و یا حتی یک زبان جدید. علاوه بر این سعی کنید چالش‌های کاری و زندگی شخصی‌تان را با استفاده از استراتژی‌های جدید حل کنید و به طور کلی از حافظه‌تان کار بکشید و آن را ورزیده کنید. همین جزئیات کوچک تاثیر چشمگیری روی عملکرد ذهن شما دارد.

۲. اجتماعی باشید.

یادگیری از دیگران نوعی تمرین ذهنی است. ارتباطات اجتماعی و دوستی‌ها مغز را تغذیه می‌کند و افراد را به تلاش برای درک بهتر خود و دنیای اطراف‌شان سوق می‌دهد. بنابراین، به طور منظم با دوستان نزدیک و اعضای خانواده وقت بگذرانید.

در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و از این مسئله به عنوان فرصتی برای ملاقات با افراد جدید استفاده کنید. اگر فردی خجالتی یا درونگرا هستید، این کار ممکن است برای شما خیلی دشوار باشد، اما ریسک‌های اجتماعی می‌تواند توانایی شما برای تفکر نقادانه را بهبود ببخشد.

۳. روال زندگی خودتان را تغییر دهید.

روال زندگی خودتان را تغییر دهید، این کار به مغز شما کمک می‌کند تا هوشیار بماند و همچنین عملکرد حافظه‌تان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. از ساده‌ترین کارهایی که برای تغییر روال زندگی می‌توانید انجام دهید این است که سعی کنید هر چند وقت یکبار از مسیر تازه‌ای به سرکار بروید، غذاهای جدید بپزید، یک مهارت جدید یاد بگیرید و … . این فعالیت‌های به ظاهر ساده به مغز شما کمک می‌کند تا فعال بماند.

۴. از افکار منفی غیرواقعی دوری کنید.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید از افکار منفی غیرواقعی دوری کنید. این تفکرها نه تنها به شما کمک نمی‌کنند، بلکه باعث می‌شود نسبت به خودتان حس بد و ناکارآمدی داشته باشید. بنابراین اگر به دنبال این هستید که تفکری نقادانه داشته باشید، بهتر است واقع‌بین باشید و توانایی‌هایتان را دست کم نگیرید.

۵. غذای مغذی بخورید.

غذایی که مصرف می‌کنید تاثیر بسیار مهمی روی قدرت مغز شما دارد. یک رژیم غذایی سالم عمدتا از میوه‌ها و سبزیجات تازه، حبوبات، چربی‌های سالم و ماهی تشکیل شده است. چربی‌های سالم شامل چربی‌های غیراشباع هستند و در غذاهایی مانند ماهی، آووکادو، روغن زیتون و روغن کانولا وجود دارند. تغییر سبک زندگی و تغذیه باعث می‌شود عملکرد ذهنتان بالا برود.

۶. برنامه خواب منظم داشته باشید تا منطقی‌تر فکر کنید.

۷ تا ۸ ساعت خواب کامل در طول شب قدرت مغز شما را افزایش می‌دهد. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که برنامه‌ی خواب منظمی ندارند، سعی کنید به مرور این عادت را به زندگی‌تان اضافه کنید. رفتارهای ساده‌ای هستند که باعث می‌شوند خواب شما کم‌کم روند منظمی پیدا کند.

به طور مثال: از بعد از غروب دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید. از یک ساعت قبل از خواب با هیچ دستگاه الکترونیکی کار نکنید، آخر شب وعده‌های غذایی سنگین نخورید و نیم ساعت قبل از خواب فعالیت‌های آرامش‌بخش مثل مطالعه و یا مدیتیشن انجام دهید.

۷. ورزش کنید.

یکی از موثرترین کارهایی که تاثیر عمیقی روی توانایی‌های شناختی شما دارد و باعث می‌شود عملکرد ذهن‌تان بهتر شود، ورزش کردن است. ورزش کردن علاوه بر اینکه از لحاظ جسمانی برای بدن شما مفید است، ظرفیت ذهن شما را برای تفکر نقادانه تقویت می‌کند.

بنابراین تحت هیچ شرایطی از ورزش کردن غافل نشوید. در ضمن اگر مایل نیستید که برای ورزش به باشگاه بروید، می‌توانید از یوتیوب یا سایر شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید و به جدیدترین و به‌روزترین تمرین‌های ورزشی مسلط باشید.

در پایان برشی از کتاب صوتی «تفکر نقادانه» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «تفکر نقادانه» روی تصویر زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید