سوالات مهم که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد.

وقتی همه چیز آنطور که شما می‌خواهید پیش نمی‌رود، یکی از دلایلش می‌تواند این باشد که سوالات مهم از خودتان نپرسیدید. مواجه شدن با بعضی از سوال‌ها خیلی سخت است؛

به خاطر اینکه می‌ترسید پاسخی را که می‌خواهید دریافت نکنید، یا اینکه نمی‌خواهید با جواب واقعی روبرو شوید. اما بهترین چیزها در زندگی به راحتی به دست نمی‌آیند.

زندگی، مثل کسب و کار، بر اساس سوال‌ها پیش می‌رود، نه پاسخ‌ها. بنابراین به برخی از سوالات سختی که باید به طور مرتب از خودمان بپرسیم، نگاه دقیق بیندازیم. در این مطلب قصد داریم هفت تا از این سوال‌های مهم را با هم بررسی کنیم.

—————————————————————

۱. امروز باعث بهتر شدن حال چه کسی یا چه چیزی شدم؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که پایان هر روز باید از خودتان بپرسید، این است. یک جمله‌‌ی معروف هم هست که می‌گوید: «چیزها را بهتر از آن که پیدایشان کردید، رها کنید.» اگر این جمله را سرلوحه‌‌ی کارهایتان قرار دهید، بسیار بیشتر از قبل پیشرفت می‌کنید. این راهی عالی برای بهبود بخشیدن به عملکرد و افزایش تمرکز شما در زندگی است.

—————————————————————

۲. آیا من نسبت به ارزش‌هایم وفادار هستم؟

آیا تابه‌حال این احساس ناراحت کننده را داشتید که انگار چیزی در زندگی‌تان می‌لنگد؟! چرا چنین حسی داریم؟ بیشتر اوقات این اتفاق زمانی می‌افتد که رفتارهای کوچکی در زندگی‌تان، ارزش‌های شما را لگدمال می‌کنند. با یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم.

فرض کنید گذراندن زمان با کیفیت با خانواده یکی از ارزش‌های اصلی زندگی شماست، ولی همچنان تا دیروقت سر کار می‌مانید، این دوتا اتفاق با هم در تضاد هستند. اگر می‌خواهید این صدای آزاردهنده در ذهنتان از بین برود، باید دست به کار شوید.

۳. اگر نمی‌ترسیدم چه کار می کردم؟

اگر کمی از بالا به زندگی و مرگ انسان‌ها نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که احساس ترس دلیل خاص خودش را دارد و به بقای انسان‌ها کمک ویژه‌ای می‌کند. ترسیدن به اندازه ی کافی باعث می‌شود که ما عمر طولانی‌تری داشته باشیم. شاید بپرسید چطور؟

با مثال توضیح می‌دهیم. مثلا ما می‌ترسیم و دستمان را در چرخ گوشت نمی‌کنیم، یا می‌ترسیم و گیاه‌های سمی را نمی‌خوریم و هزاران اتفاق دیگری که می‌تواند باعث آسیب یا کشته شدن‌مان بشود، ولی ما به خاطر ترس سراغشان نمی‌رویم.

در جمله‌های قبل به جای کلمه‌ی ترس از عبارت «به اندازه‌ی کافی ترسیدن» استفاده کردیم. ترس بیش از حد فقط باعث ناراحتی‌های روحی، اضطراب و دور شدن از اهداف و آرزوهایمان می‌شود.

ما باید به اندازه‌ی کافی ترس و استرس داشته باشیم، تا بتوانیم به خوبی کارهایمان را پیش ببریم.

—————————————————————

۴. ما می‌خواهیم چه مشکلی را حل کنیم؟

آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که در جلسه‌ای حضور داشته باشید و بعد از مدتی متوجه شوید که حاضران در جلسه دو به دو یا در گروه‌هایی کوچک با هم حرف می‌زنند؟

دلیل این اتفاق بی توجهی افراد به جلسه نیست بلکه به این خاطر است که آن‌ها ایده‌ها و نظرات مختلفی دارند. این مسئله فقط در جلسه‌های کاری پیش نمی‌آید، بلکه در بحث‌های دوستانه و خانوادگی هم همینطور است.

گاهی اوقات باید برای بحث‌هایمان یک موضوع اصلی انتخاب کنیم تا همه‌ی افراد بدانند که قرار است درباره‌ی چه چیزی صحبت کنند و نظر بدهند.

۵. می‌خواهم پنج سال دیگر زندگی‌ام چگونه باشد؟

شاید با خودتان بگویید که در این دنیا که هر روز اتفاقات جدیدی می‌افتد، آدم نمی‌تواند برنامه‌ریزی طولانی مدت داشته باشد. قصد ما هم این نیست که یک برنامه تنظیم کنید و در آن برای ساعت به ساعت این پنج سال برنامه بریزید، بلکه می‌خواهیم بگوییم یک مسیر کلی در ذهنتان داشته باشید.

یک روانشناس مشهور می‌گوید: «اگر ندانید به کجا می‌روید، هر جاده‌ای شما را به جایی که می‌خواهد، خواهد برد.» منظور از این جمله این است که وقتی هدف و مقصدی در ذهنتان داشته باشید، می‌توانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید.

پنج سال زمان مناسبی است: نه آن قدر دور است که نتوانید هیچ تصور روشنی از آن داشته باشید و نه آن قدر نزدیک است که نتوانید هیچ برایش انجام دهید.

—————————————————————

۶. چه چیزی باعث می‌شود من از انجام کارهایی که باید انجام دهم دست بکشم؟

یکی از راحت‌ترین کارهایی که همه‌ی ما می‌توانیم انجام دهیم این است که شانه‌هایمان را بالا بیندازیم و بگوییم: «نمی دانم باید چه کار کنم.»

اما خودمان هم خوب می‌دانیم که این فقط یک بهانه است. بیشتر اوقات، ما دقیقا می دانیم که باید چه کاری انجام دهیم، ولی یا تنبلی می‌کنیم یا حاضر نیستیم موانع را از سر راهمان برداریم. ما باید سعی کنیم برای هر روزمان یک کار کوچک در نظر داشته باشیم و تحت هر شرایطی که شده آن را انجام دهیم.

وقتی از قدم‌های کوچک شروع کنیم، مطمئنا موفق می‌شویم آن را تبدیل به یک عادت خوب کنیم.

—————————————————————

۷. مهم‌ترین درسی که تا به حال در زندگی آموخته ام چیست؟ آیا من از آن درس در زندگی‌ام استفاده می‌کنم؟

ما در موقعیت‌های شاد و غمگین زندگی درس‌هایی می‌گیریم. این درس‌ها همان تجربه‌هایی هستند که بهای‌شان را با عمرمان می‌پردازیم.

آیا شما وقتی کالای ارزشمندی می‌خرید از آن استفاده نمی‌کنید تا از بین برود؟ تجربه‌های زندگی هم دقیقا به همین شکل است. قبل از اینکه زندگی دوباره آن درس را به ما بدهد، ما باید یاد بگیریم که از تجربیات‌مان استفاده کنیم.

کلام پایانی

همان‌طور که گفته شد، پرسیدن این سوالات سخت می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، ولی اگر می‌خواهیم به موفقیت برسیم و در زندگی پیشرفت کنیم، باید این سوالات را از خودمان بپرسیم، تا هر روز رشد کنیم و یک قدم رو به جلو برداریم.

—————————————————————

با هم برشی زیبا از کتاب صوتی «سوالات‌تان را تغییر بدهید تا زندگی‌تان تغییر کند» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «سوالات‌تان را تغییر بدهید تا زندگی‌تان تغییر کند» روی تصویر زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید