راز داشتن یک زندگی شاد چیست؟

از نظر بسیاری از انسان‌ها، زندگی شاد یک هدف دور و دراز و دست‌نیافتنی است. همه‌ی ما لحظات شاد و رضایت‌بخشی در زندگی‌مان داریم، ولی بیشتر از اینکه به آن‌ها فکر کنیم، در فکر سختی‌ها و گرفتاری‌هایمان هستیم. چرا اینطور است؟

چگونه شادی بیشتری در زندگی خود ایجاد کنیم؟ پیدا کردن شادی مثل هر چیز دیگری در زندگی، نیاز به سعی و تلاش دارد و به هیچ عنوان یک شبه اتفاق نمی‌افتد. ما در این مطلب قصد داریم چند راز شاد بودن را ارائه کنیم.

با رعایت و اجرای این ترفندها می‌توانیم به داشتن یک زندگی شاد و سرزنده نزدیک‌تر شویم.

—————————————————————

۱. روی نکات مثبت تمرکز کنید.

اگر به دنبال رسیدن به خوشبختی طولانی مدت هستید، باید مغزتان را آماده کنید تا از یک ذهنیت منفی به یک ذهنیت مثبت تغییر رویه دهد. چطور این کار را انجام دهیم؟ این موارد را امتحان کنید: یک تا دو دقیقه دنبال نکات مثبت زندگی‌تان بگردید. این کار را سه بار در روز و به مدت ۴۵ روز پشت سر هم انجام دهید. بعد از این یک ماه و نیم مغز شما به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد.

—————————————————————

۲. پیروزی‌های کوچک‌تان را جشن بگیرید.

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین ما پیروزی‌های کوچک زیادی داریم که خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرند. سعی کنید هر روز لحظه‌ای برای جشن گرفتن این بردهای کوچک وقت بگذارید.

مثلا ممکن است بعد از چند هفته بالاخره گالری گوشی‌تان را مرتب کرده باشید یا بعد از چند ماه ایمیل‌های تبلیغاتی و بیخود را پاک کرده باشید و یا هزاران اتفاق دیگر! این‌ها پیروزی‌های کوچکی هستند که باید سعی کنید از آن‌ها لذت ببرید.

—————————————————————

۳. بین کار و زندگی‌تان تعادل برقرار کنید.

بخش زیادی از زمان ما با کار پر می‌شود. کار کردن انرژی زیادی از ما می‌گیرد و ما برای ادامه دادن زندگی‌مان باید پول در بیاوریم، ولی توجه کنید که کار همه‌ی زندگی ما نیست. فکر نکنید تنها چیزی که در زندگی باید به آن توجه کنید، کار کردن است. خیلی مهم است که در کنار کار کردن فعالیت‌ها و علایقمان را هم دنبال کنیم.

آیا شما سرگرمی خاصی دارید؟ آیا با دوستان و عزیزانتان وقت می‌گذرانید؟ ورزش می‌کنید؟ فیلم و سریال می‌بینید؟ تعادل داشتن بین کار و زندگی، استرس شما را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا زندگی شادتری داشته باشید.

۴. خلاق باشید.

نتایج چندین مطالعه و تحقیق نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم فعالیت‌های خلاقانه انجام می‌دهند، انسان‌های شادتری هستند. کسانی که وقتشان را صرف کارهای خلاقیتی می‌کنند، اشتیاق بیشتری دارند و به احتمال زیاد، خوشبختی و رفاه طولانی مدتی دارند. نوشتن، نقاشی، طراحی، اجرای موسیقی و … جزو برخی از محبوب‌ترین فعالیت‌های خلاقانه هستند.

—————————————————————

۵. کاری را که دوست دارید انجام دهید.

اگر از شغل خود متنفر باشید، به احتمال خیلی کمی می‌توانید شاد و سرزنده باشید. بهترین سال‌های زندگی‌تان را در شغلی تلف نکنید که از آن متنفرید. شاید کلیشه‌ای به نظر برسید، ولی سعی کنید با حقوق پایین‌تر کاری را انجام دهید که آن را دوست دارید تا اینکه با حقوق بالاتر در شغلی فعالیت داشته باشید که از آن تنفر دارید.

وقتی کاری را که دوست دارید انجام دهید، سریع‌تر می‌توانید پیشرفت کنید و این پیشرفت به شما انگیزه می‌دهد سطح شادی و رضایت شما از زندگی را بالا می‌برد.

—————————————————————

۶. کمال‌گرا نباشید.

بسیاری از ما سعی می‌کنیم که یک انسان کمال‌گرا باشیم و می‌خواهیم همیشه بهترین نسخه از خودمان را نشان دهیم، اما باید بگوییم که اگر شما هم فردی کمال‌گرا هستید، سعی کنید هرچه سریع‌تر این رفتار مضر و مخرب را ترک کنید.

کمال‌گرایی باعث سرخوردگی، خستگی، ناامیدی و بی‌انگیزگی می‌شود. اگر واقعا می‌خواهید یک انسان شاد باشید، باید نقص و کامل نبودن را به عنوان بخشی از زندگی بپذیرید.

۷. با عقل و منطق خرج کنید.

شاید فکر کنید که هرچه پولدارتر باشید، شادتر و خوشبخت‌تر خواهید بود، ولی واقعیت این است که نحوه‌ی خرج کردن پولتان به شما کمک می‌کند تا احساس خوشبختی بیشتری داشته باشید.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در پول خرج کردن به آن توجه داشته باشید، این است که حتما بر اساس عقل و منطق باشد. سعی کنید پول‌هایتان را برای به دست آوردن تجربه‌های جدید خرج کنید؛ مثل سفر رفتن، وقت گذارندن با دوستان، کلاس‌های هنری و آموزشی و …  وقتی پولتان را صرف کارهایی می‌کنید که تجربه‌های جدیدی به شما یاد می‌دهد، خوشحال‌تر خواهید بود.

—————————————————————

۸. در لحظه زندگی کنید.

افکار و احساسات ما بیشتر اوقات در گذشته یا آینده می‌چرخد، اما واقعیت زندگی همان چیزی است که شما در لحظه تجربه می‌کنید. اصلا قصد نداریم بگوییم که از گذشته عبرت نگیرید یا به آینده فکر نکنید، بلکه می‌خواهیم بگوییم که غرق در گذشته و آینده نشوید، به خاطر اینکه تمام عمرتان تباه می‌شود.

اگر می‌خواهید انسانی شاد باشید، سعی کنید بیشتر به اتفاقات و زندگی در همین لحظه فکر کنید و آن را از دست ندهید.

—————————————————————

۹. شکرگزاری کنید تا زندگی شاد داشته باشید.

به خاطر چیزهایی که در زندگی‌تان دارید، قدردان و شکرگزار باشید. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد انسان‌های قدردان و شکرگزار، زندگی‌های شادتر و رضایت‌بخش‌تری دارند.

وقتی چند دقیقه به نکات مثبت زندگی و داشته‌هایتان فکر کنید، متوجه خواهید شد که بیش از آنچه تصور می‌کردید، در زندگی‌تان نکات مثبت وجود دارد. به مدت یک ماه، هر روز ده دقیقه به داشته‌هایتان فکر کنید. بعد از این ۳۰ روز خواهید دید که غم، اندوه، اضطراب و افسردگی‌تان چقدر کاهش می‌یابد.

زندگی شاد

۱۰. موسیقی گوش دهید.

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می‌برد و باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشیم. وقتی موسیقی گوش می‌کنیم، مغز ما دوپامین ترشح می‌کند. مهم‌ترین نقش دوپامین ایجاد لذت و سرخوشی در ماست.

سعی کنید موسیقی را در برنامه‌ی روزانه‌تان جا بدهید. مثلا وقتی دارید به مدرسه، دانشگاه یا محل کار می‌روید، زمانی که دارید خانه را مرتب می‌کنید، وقتی دارید غذا می‌پزید و … .

—————————————————————

۱۱. برای یک زندگی شاد، خودتان باشید.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای داشتن یک زندگی شادتر انجام دهید، این است که خودتان باشید، فقط و فقط خودتان باشید. یعنی چه؟ یعنی منتظر و وابسته‌ی تایید دیگران نباشید و خودتان را همان‌طور که هستید بپذیرید. برای شناخت خودتان، زمان صرف کنید. شما چه کسی هستید؟ چه چیزهایی دوست دارید؟ به چه چیزهایی اعتقاد دارید؟ ویژگی اخلاقی مثبت و منفی‌تان چیست؟ و …

—————————————————————

۱۲. خاطرات خوش زندگی‌تان را مرور کنید.

چرا ما عاشق چیزهای قدیمی هستیم؟ شاید به این خاطر که دلتنگی ما را خوشحال می‌کند. احساسات نوستالژیک، یادآوری خاطرات گذشته و … می‌تواند به ما کمک کند تا دوباره با عشق، محبت، شادی و خوشی‌های قدیمی ارتباط برقرار کنیم.

اتفاقات گذشته زندگی ما را شکل می‌دهد و هویت ما را مشخص می‌کند. وقتی لحظات خوب و خاطرات خوش را به یاد می‌آوریم، اعتماد به نفس‌مان افزایش پیدا می‌کند و نسبت به اطرافیان‌مان احساس نزدیکی می‌کنیم.

—————————————————————

۱۳. دست از نگرانی بیش از حد بردارید.

نگرانی بیش از حد و همیشگی، باعث بیماری روحی می‌شود. اضطراب شدید، ذهن شما را آزار می‌دهد و باعث می‌شود از چیزهایی بترسید که هیچ کنترلی روی آن‌ها ندارید. بسیاری از روان‌شناسان می‌گویند که اگر به اندازه کافی نگران باشیم، می‌توانیم از اتفاقات بد جلوگیری کنیم. اما حقیقت این است که وقتی نگرانی و اضطراب بیش از حد دارید، نمی‌توانید از زندگی‌تان لذت ببرید و احساس شادی کنید.

—————————————————————

۱۴. با افراد شاد معاشرت کنید.

آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که با یک فرد ناراحت و بداخلاق معاشرت کنید و بعد از آن خودتان هم غمگین شوید؟ چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ دلیلش می‌تواند این باشد که خلق و خو مسری است و احساسات می‌توانند به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. یکی از رازهای خوشبختی در درازمدت این است که وقت‌تان را در کنار افرادی بگذرانید که خوشحال و سرزنده هستند.

زندگی شاد

۱۵. برای داشتن زندگی شاد در طبیعت وقت بگذرانید.

نتایج بسیاری از تحقیق‌ها و مطالعات نشان می‌دهند که هر چه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانیم و با دنیای طبیعی اطرافمان ارتباط داشته باشیم، احساس شادی بیشتری در ما ایجاد می‌شود. وقت گذراندن در طبیعت در حفظ سلامت روان ما نقش مثبت دارد.

—————————————————————

برشی زیبا از کتاب صوتی «زمان زندگی شما» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «زمان زندگی شما» روی تصویر زیر کلیک کنید:

زندگی شاد
دیدگاه‌ها 0

سبد خرید