راهکارهایی برای بهبود کیفیت کار گروهی

ما در عصر ارتباطات و پیشرفت علم و تکنولوژی زندگی می‌کنیم. سرعت اتفاقات بسیار بالاست و برای اینکه بتوانیم در کارهایمان موفق باشیم و از زندگی عقب نیفتیم، باید بتوانیم با دیگران همکاری کنیم. بدون کار تیمی موثر، بهره‌وری و کیفیت کسب و کار شما به طرز چشم‌گیری آسیب خواهد دید. مطالعات متعدد نشان داده است که ارتقای کار تیمی در محیط کار اثرات مثبتی بر بهره‌وری، کیفیت کار، خلاقیت، نوآوری و رضایت شغلی خواهد داشت که همه‌ی این‌ها به نفع مجموعه و سازمان است. با توجه به اهمیت این مسئله، ما قصد داریم در ادامه‌ی مطلب راهکارهایی برای بهبود کیفیت کار گروهی به شما ارائه دهیم.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای تقویت کار گروهی در مجموعه‌تان باید به آن دقت کنید این است که به جای اینکه افراد هم فکر را با یکدیگر هم‌گروهی کنید، افراد با نقطه نظرات و ایده‌های متنوع را در یک تیم قرار دهید. گروهی از افراد با پیشینه‌های ذهنی مختلف دیدگاه‌ها و ایده‌های متنوعی را روی میز می‌گذارند.

ما اغلب تمایل داریم که دور و اطراف خودمان را با افرادی احاطه کنیم که فکر، عقیده و کارهایشان به نوعی منعکس کننده افکار و اعمال ما باشد. با وجود اینکه ممکن است گروهی از افراد هم فکر با پیشینه‌های ذهنی مشابه به خوبی با هم کنار بیایند، اما اگر به دنبال رشد و پیشرفت هستید، باید به تصویر بزرگ‌تری فکر کنید؛ اینکه آیا آن‌ها ایده‌های تازه‌ای را ارائه خواهند کرد؟ آیا اعضای تیم یکدیگر را برای بررسی یک پروژه از همه‌ی جهات به چالش خواهند کشید؟ به احتمال زیاد پاسخ منفی است. 

اگر همه اعضای تیم یکسان فکر کنند، عقاید، اعتقادات و پیشینه‌های ذهنی و فکری نزدیک و یا حتی مشابهی داشته باشند، احتمالا کاری که تیم تولید می‌کند خلاقیت کمتری خواهد داشت. در حالی که اگر هر یک از اعضای تیم نظرات، باورها، پیشینه و … منحصر به فردی داشته باشد، نتیجه‌ی کار به مراتب قوی‌تر و نوآورانه‌تر خواهد بود. 

۲. نقش‌ها و مسئولیت‌ها را برای هر عضو تیم به وضوح تعریف کنید.  

وقتی اعضای تیم از وظایف و مسئولیت‌های خود مطمئن نباشند، تنش و درگیری‌های زیادی به وجود می‌آید. برای تمام اعضای گروه مهم است که بدانند دقیقا چه مسئولیتی دارند تا در پروژه‌ها و حوزه‌های کاری همکاران‌شان دخالت نکنند و کارشان همپوشانی نداشته باشد.

اگر چندین کارمند به دلیل سردرگمی و مشخص نبودن مسئولیت دقیق هر عضو، از روش‌های متفاوت روی یک مسئله کار کنند، هم ناراحتی و دلخوری پیش می‌آید و هم زمان ارزشمند و تلاش تیمی به کل هدر می‌رود. تعیین اهداف واضح و شفاف برای هر یک از اعضای تیم به همسو نگه داشتن افراد در انجام وظایف و مسئولیت‌های محول شده کمک می‌کند. 

۳. راهکارهایی برای بهبود کیفیت کار گروهی؛ در گروه اعتماد ایجاد کنید. 

کار سازنده و موثر با کسی که به او اعتماد ندارید خیلی سخت و یا حتی غیرممکن است. به همین دلیل، اگر می‌خواهید یک تیم موفق را رهبری کنید، باید بدانید که اعتماد سازی یک لازمه‌ی اساسی و پایه‌ای است. اتفاق‌ها و برنامه‌های به ظاهر ساده مانند یک برنامه‌ی عصرانه، یک ساعت گفتگوی دسته ‌جمعی و … می‌توانند بین اعضای یک گروه اعتماد ایجاد کند.

ضمنا اگر مدیر یک کسب و کار یا سازمان هستید، کارکنان‌تان را تشویق کنید که در خارج از فضای کار هم با یکدیگر تعامل کنند. این کار نه تنها باعث ایجاد اعتماد می‌شود، بلکه روحیه و رضایت شغلی کارمندان را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید، زمانی که از افرادی که با آن‌ها کار می کنید خوش‌تان بیاید و از وقت گذراندن با آن‌ها لذت ببرید، کار بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد شد. 

۴. ارتباط شفاف و قوی را تشویق کنید. 

به قول معروف ارتباط کلید است! اگرچه ارتباط برقرار کردن یک دانش و مهارت پایه‌ای محسوب می‌شود، ولی اغلب اوقات هنگام تجزیه و تحلیل راهکارهای بهبود فضای کار گروهی در محل کار، به آن توجه نمی‌کنیم و خیلی ساده از کنارش رد می‌شویم. ما می‌دانیم که صحبت کردن از حفظ ارتباط شفاف و قوی، به ویژه با تیم‌های بزرگ مجموعه، خیلی آسان‌تر از انجام دادنش است، اما این نوع ارتباط باعث می‌شود که همه‌ی کارکنان مجموعه در یک راستا حرکت کنند، کارها سریع‌تر انجام شود، سطح اعتماد بین اعضای گروه بالاتر برود و در نتیجه عملکرد کلی سازمان و مجموعه باکیفیت‌تر شود. 

۵. به گروه‌ها اختیار و استقلال در تصمیم‌گیری بدهید.  

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن دقت داشته باشید این است که به گروه‌های مجموعه و یا سازمان‌تان اختیار تصمیم‌گیری بدهید و به آن‌ها اجازه دهید که در تصمیمات‌شان استقلال داشته باشند. اگر اعضای یک گروه استقلال و قدرت تصمیم گیری در مورد کار خودش را نداشته باشند، حس می‌کند که حتما توانایی‌هایش به قدری نبوده که مدیریت چنین مسئولیتی را به او بدهد و هم نسبت به خودش و هم مدیریت سازمان بدبین می‌شود.

از آنجایی که در یک مجموعه کار افراد به صورت زنجیره به هم وصل است، در نتیجه، عصبانیت و بدبینی یک گروه و یا حتی یک عضو  آن، مانع کار کل تیم می‌شود. برای اینکه اعضای تیم را نسبت به سرنوشت کسب و کارتان حساس و درگیر نگه دارید، به آن‌ها اختیار تصمیم گیری بدهید.  

۶. راهکارهایی برای بهبود کیفیت کار گروهی؛ برای گروه‌ها فرصت‌ یادگیری فراهم کنید. 

اگر اعضای یک گروه واقعا یاد نگرفته باشند که چطور در پروژه‌ی گروهی همکاری و فعالیت کنند، چطور می‌توانیم از آن‌ها انتظار داشته باشیم که بی‌عیب و نقص کار کنند؟ ممکن است راه و روش کار گروهی درست و موثر برای برخی از افراد واضح به نظر برسد، اما این بینش به طور طبیعی برای همه پیش نمی‌آید. برای به حداکثر رساندن بازده کار گروهی، باید به کارکنان‌تان آموزش و راهنمایی مناسب ارائه دهید. ارائه‌ی فرصت‌های یادگیری نه تنها مهارت‌های کار گروهی را افزایش می‌دهد، بلکه باعث افزایش مشارکت و رضایت شغلی کارکنان مجموعه‌ی شما می‌شود.  

در پایان برشی از کتاب صوتی «افراد موفق چطور رهبری می‌کنند؟» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «افراد موفق چطور رهبری می‌کنند؟» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید