ذهنیت‌تان را تغییر بدهید!

کیفیت زندگی شما تا حد زیادی به کیفیت افکار شما بستگی دارد. وقتی طرز فکر و نگرشی صحیح داشته باشید، می‌توانید زندگی خود را به سمتی هدایت کنید که احساس رضایت و شادی داشته باشید. حالا شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چطور باید ذهنیت‌تان را تغییر بدهید. ما در این مقاله قصد داریم چند ترفند کاربردی را به شما معرفی کنیم که در این مسیر شما را کمک می‌کند.

۱. ذهنیت‌تان را تغییر بدهید و شکر گزاری را تمرین کنید.

قدردانی سنگ بنای یک طرز فکر مثبت است. با قدردانی از چیزهایی که دارید، می‌توانید تمرکز خود را از چیزهایی که در زندگی تان کم دارید، به چیزهایی که در زندگی‌تان فراوان است تغییر دهید.

چطور باید این کار را شروع کنید؟ اولین قدم این است که نقاط مثبت زندگی‌تان را شناسایی کنید و هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و هر چیزی را که بابت آن شکرگزار هستید بنویسید. اصلا هم لازم نیست مسئله‌ی بزرگی باشد، یک غذای گرم، یک هوای آفتابی و چیزهایی از این دست می‎توانند دلایل خوبی برای شکرگزاری باشند.

از طرف دیگر سعی کنید از دیگران به خاطر کارهایی که برای شما انجام داده‌اند، تشکر کنید. این کار نه تنها حس خوبی به طرف مقابل می‌تواند، بلکه در روحیه‌ی خودتان هم تاثیر ویژه‌ای دارد.

۲. ذهنیت رشد را پرورش دهید.

ذهنیت رشد می‌تواند نحوه‌ی برخورد شما با چالش‌ها و شکست‌ها را به طور کلی تغییر دهد. به توانایی خود برای یادگیری و رشد ایمان داشته باشید. به جای اینکه بگویید: «من در این کار خوب نیستم» بگویید: «من هنوز در این کار خوب نیستم.» علاوه بر این، اشتباهات خودتان را به عنوان فرصت‌های یادگیری تلقی کنید و به یاد داشته باشید که هر شکست مقدمه‌ی یک پیروزی است و مهم‌ترین چیز این است که دائم در مسیر رشد باشید.

برای اینکه ذهنیت رشد داشته باشید، خیلی خوب است که پیشرفتهایتان را جشن بگیرید، نه فقط نتیجه و پیروزی نهایی را. این هفته یک ساعت بیشتر ورزش کردید؟ همین موضوع یک پیشرفت کوچک است و باید به خودتان تبریک بگویید و از این بابت خوشحال باشید.

۳. برای داشتن ذهن آگاه تمرین کنید.

ذهن آگاه می‌تواند به شما کمک کند تا در لحظه حال زندگی کنید و اضطراب در مورد آینده و حسرت درباره‌ی گذشته را کم کنید. چطور باید ذهنی آگاه داشته باشید؟ برای این کار می‌توانید روزی چند دقیقه مدیتیشن انجام بدهید و تنفس منظم و آگاهانه را تمرین کنید، ترفندهای زیادی برای این کار وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که در یک لحظه، فقط یک کار انجام بدهید و تمام فکر و تمرکزتان را برایش بگذارید؛ مثلا اگر دارید غذا می‌خورید، فقط همین کار را انجام دهید و در کنارش موبایل‌تان را چک نکنید.

۴. فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

ورزش و فعالیت بدنی نه تنها برای بدن، بلکه برای ذهن شما نیز مفید است. برای اینکه ورزش به روتین زندگی‌تان تبدیل شود بهتر است ورزشی را انتخاب کنید که از انجام دادن آن لذت می‌برید، این ورزش می‌تواند یوگا، رقص، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی و یا هر فعالیت دیگری باشد که شما را به حرکت وادار کند. در ضمن به خاطر داشته باشید که حتی یک پیاده روی کوتاه روزانه خیلی بهتر از تمرین شدید و پرفشاری است که یک بار در ماه انجام دهید.

۵. خود مراقبتی را تمرین کنید.

مراقبت از سلامت جسمی، عاطفی و روانی‌تان به معنی این است که با خودتان مهربان هستید. بنابراین روتینی را تنظیم کنید که شامل فعالیت‌های موردعلاقه‌تان باشد، این کار می‌تواند مطالعه، باغبانی، نقاشی و یا هر چیز دیگری باشد که شما را خوشحال می‌کند.

استراحت و آرامش را در اولویت قرار دهید و مطمئن باشید که به اندازه کافی می‌خوابید و زمانی که نیاز دارید استراحت می‌کنید. یکی دیگر از نکات مهمی که در خودمراقبتی باید به آن دقت کنید و بلد باشید، مهارت نه گفتن است. نه گفتن را یاد بگیرید و برای اینکه در دام فرسودگی شغلی نیفتید برای خودتان حد و مرز دقیق و مشخصی را تعیین کنید.

۶. هدف داشته باشید و موفقیت‌تان را تجسم کنید.

وقتی اهداف‌تان را تعیین می‌کنید، بهتر می‌توانید مسیر پیش‌رویتان را طی کنید و سریع‌تر به موفقیت برسید. از طرف دیگر تجسم موفقیت می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفس شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

البته هدف‌گذاری هم قاعده و قانون خاص خودش را دارد. اگر به دنبال ایجاد تغییر در ذهنیت‌تان هستید، باید اهدافی قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند متمرکز و با انگیزه بمانید.

۷. ذهنیت‌تان را تغییر بدهید و با آغوش باز تغییرات را بپذیرید.

تغییر بخشی از زندگی است، وقتی در برابر آن گارد نداشته باشید و با آغوشی باز آن را بپذیرید، راحت‌تر با آن‌ها سازگار می‌شوید و چالش‌ها را به فرصت تبدیل می‌کنید. اگر به دنبال تغییر در طرز فکر هستید باید تغییرات را به عنوان فرصتی برای رشد در نظر بگیرید، البته که کار ساده‌ای نیست و حتی گاهی اوقات می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، ولی بیشتر اوقات منجر به پیشرفت شخصی و حرفه‌ای می‌شود.

از طرف دیگر باید انعطاف پذیر باشید، خودتان را با موقعیت‌های جدید وفق دهید و پذیرای ایده‌های جدید باشید. ضمنا به خاطر داشته باشید که از تغییرات درس بگیرید، چون هر تغییر درس‌هایی به همراه دارد که می‌تواند به رشد و تکامل شما کمک کند.

۸. ذهنیت‌تان را تغییر بدهید و تاب آوری را تمرین کنید.

اگر بخواهیم خیلی رک و بی‌تعارف بگوییم، تاب‌آوری توانایی نجات از بدبختی است و می‌تواند به شما کمک کند تا با فراز و نشیب‌های زندگی کنار بیایید. چطور باید تاب‌آوری‌مان را تقویت کنیم؟ یکی از راه‌ها این است که نگرش مثبت داشته باشید و به توانایی‌های خودتان برای غلبه بر چالش‌ها ایمان داشته باشید.

راه دیگر این است که روابط اجتماعی قوی داشته باشید، چرا که در مواقع سخت و بحرانی به کمک شما می‌آیند. البته برای تقویت تاب‌ آوری ترفندهای زیادی وجود دارد که ما در اینجا خیلی خلاصه دوتا از آن‌ها را مطرح کردیم.

۹. اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید.

اگر به دنبال تغییر نگرش هستید، باید به شما بگوییم که اعتماد به نفس می‌تواند به شما قدرت دهد تا رویاهای خودتان را دنبال کنید و بر موانع غلبه کنید. برای افزایش اعتماد به نفس باید نقاط قوت‌تان را بشناسید، تقویت‌شان کنید و به آن‌ها افتخار کنید.

از سوی دیگر با نقاط ضعف‌تان را بهبود ببخشید و کم کم آن‌ها را از بین ببرید. از اشتباهات خود درس بگیرید، چرا که آن‌ها پله‌های موفقیت هستند، نه نشان‌دهنده‌ی شکست. در ضمن با خودتان مهربان باشید، دست از سرزنش کردن خودتان بردارید و هر روز به خودتان یادآوری کنید که هیچ انسانی در این کره‌ی خاکی کامل و بی‌نقص نیست.  

کلام آخر

تغییر طرز فکر و نگرش شما یک فرآیند یک شبه نیست. این اتفاق نیاز به پشتکار قوی و تلاش و تمرین مداوم دارد. با این حال، ترفندهایی که در این مقاله ارائه کردیم، به شما کمک می‌کند تا در مسیر رشد و تحول شخصی قرار بگیرید و در نهایت یک زندگی رضایت‌بخش‌تر و شادتر داشته باشید.

با هم برشی از کتاب صوتی «چگونه ذهنیت شما دنیای شما را تعریف می‌کند؟» را با هم بشنویم:

شما می‌توانید برای دانلود کتاب صوتی «چگونه ذهنیت شما دنیای شما را تعریف می‌کند؟» روی تصویر زیر کلیک کنید!

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید