چطور برای محصولات‌مان به درستی قیمت ‌گذاری کنیم؟

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هر کسب و کاری با آن دست و پنجه نرم می‌کند، قیمت گذاری مناسب برای محصولات و خدمات است. متوجه شدن این موضوع که مشتریان شما مایلند و می‌توانند برای چه محصولی چقدر پول بپردازند، نکته‌ای بسیار مهم و حیاتی برای موفقیت کسب و کار شماست. عوامل زیادی در قیمت گذاری محصولات و خدمات شما نقش دارند. با توجه به اهمیت این موضوع ما قصد داریم در ادامه‌ی مطلب، هفت نکته در مورد قیمت ‌گذاری کالا و خدمات ارائه کنیم.

چطور برای محصولات‌مان به درستی قیمت ‌گذاری کنیم؟

اطلاع داشتن حاشیه سود برای مدیریت امور مالی بسیار مهم و حیاتی است. شاید برای شما سوال پیش بیاید که حاشیه‌ی سود چیست. اگر بخواهیم خیلی خلاصه و ساده بگوییم، حاشیه‌ی سود به شما نشان می‌دهد که چه مقدار از درآمد شما سود شما است.

به عبارت دیگر وقتی همه هزینه‌های شرکت، از جمله هزینه‌های عملیاتی، هزینه مواد اولیه و هزینه‌های مالیاتی، از کل درآمد کسر ‌شود، عددی به دست می‌آید که آن حاشیه‌ی سود است. این عدد به شما کمک می‌کند درک شفاف و دقیقی از میزان درآمدتان داشته باشید. از طرف دیگر با محاسبه حاشیه سود ناخالص، می‌توانید ببینید که چه محصولات و خدماتی عملکرد خوب و قیمت مناسب ندارند.

یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که به شما کمک می‌کند تا برای محصولات‌تان قیمت مناسبی تعیین کنید، تجزیه و تحلیل شرایط رقبایتان است. شما باید بازار را بررسی کنید و ارزیابی کنید که شرکت‌های رقیب شما چطور عمل می‌کنند.

وقتی شرکت‌های دیگر را بررسی کنید و ببینید که برای خدمات و کالاهای مشابه چطور قیمت‌گذاری کرده‌اند، می‌توانید عکس‌العمل مشتریان را ببینید و سپس قیمت‌گذاری کنید. البته اصلا قصد نداریم بگوییم که از روش‌های کسب و کارهای رقیب‌تان تقلید کنید، بلکه می‌گوییم تجربه‌های آن‌ها را هم بررسی کنید تا بتوانید یک تصمیم خوب بگیرید.

چطور برای محصولات‌مان به درستی قیمت ‌گذاری کنیم؟

اگر به دنبال یک قیمت‌گذاری خوب و منصفانه هستید، باید زمانی را صرف تحقیق در مورد جامعه‌ی هدف خود کنید. وقتی علایق، سلایق و رفتار مشتریان خود را بدانید، راحت‌تر متوجه می‌شوید که آن‌ها بیشتر تمایل دارند برای چه نوع کالاهایی پول بپردازند. همین مسئله به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک استراتژی قیمت گذاری خوب داشته باشید.

یکی از اشتباهاتی که بعضی از کسب و کارها می‌کنند، این است که انقدر برای کالاها و خدمات‌شان قیمت پایینی تعیین می‌کنند که مجموعه‌شان ورشکسته می‌شود. اگر به دنبال این هستید که هم به سود برسید و هم مشتریان‌تان را برای خرید محصولات مشتاق نگه دارید، باید توجه خیلی ویژه‌ای به قیمت‌گذاری داشته باشید.

قیمت‌هایی که تعیین می‌کنید باید از نظر مالی منطقی باشند هم برای شما و هم برای مشتری. قیمت باید به گونه‌ای تعیین شود که هم برای مشتری معقول باشد و هم به اندازه‌ای باشد که باعث درآمدزایی شما شود. اگر استراتژی شما به این شکل نیست، حتما باید تجدید نظری اساسی قیمت‌ گذاری‌تان کنید.

برای این کار تمام هزینه‌های کسب و کارتان را محاسبه کنید؛ از هزینه‌های غیر مستقیم تجاری مانند دستمزد، اجاره، آب و برق و … گرفته تا هزینه‌های مستقیم تجاری، از جمله مواد اولیه، تجهیزات، بسته بندی و … . این کار پیش‌زمینه‌ی خوبی به شما می‌دهد تا متوجه شوید حداقل قیمتی که برای یک محصول می‌گذارید، چقدر باید باشد.

تعیین اهداف کسب و کار یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند استراتژی خوبی برای قیمت‌گذاری کالا و یا خدمات‌تان داشته باشید. وقتی به خوبی از اهداف مجموعه‌تان آگاه باشید، می‌دانید که باید چه محصولاتی را برای فروش بیاورید و چطور برای آن‌ها قیمت‌گذاری کنید.

چطور برای محصولات‌مان به درستی قیمت ‌گذاری کنیم؟

عرضه و تقاضا از مهم‌ترین عواملی هستند که در قیمت‌گذاری کالا و خدمات نقش بازی می‌کنند. باید همیشه وضعیت بازار را مدنظر داشته باشید تا در جریان آخرین وضعیت عرضه و تقاضا قرار بگیرید.

با یک مثال ساده توضیح می‌دهیم. اوایل هر فصل میوه‌های نوبرانه به بازار می‌آیند. میزان میوه‌های عرضه شده کم و مقدار تقاضا برای خرید آن‌ها بالاست. در چنین شرایطی، فروشنده قیمت بالاتری برای محصولش می‌گذارد. هر چه می‌گذرد، میزان عرضه بالاتر می‌رود و اگر فروشنده بخواهد طبق همان روال برای محصولش قیمت بگذارد، فروش خوبی نخواهد داشت. بنابراین تجزیه و تحلیل وضعیت بازار و عرضه و تقاضا عاملی بسیار مهم و تاثیرگذار برای قیمت گذاری کالا یا خدمات است.

در پایان برشی از کتاب صوتی «نیازها و آرزوهای مشتریت را بشناس» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «نیازها و آرزوهای مشتریت را بشناس» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید