افراد تاثیر گذار چه ویژگی‌هایی دارند؟

انسان‌های زیادی در اطرافمان وجود دارند که می‌توانند روی ما تاثیر ویژه‌ای بگذارند. بخش بزرگی از این دسته افراد یک سری ویژگی‌های خاص اخلاقی هم دارند. آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده بودید؟ چه ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری‌ای می‌تواند باعث شود که ما روی دیگران نفوذ داشته باشیم؟ در این مطلب قصد داریم درباره‌ی چند ویژگی از افراد تاثیر گذار صحبت کنیم.

افراد تاثیر گذار

۱. هدف افراد تاثیر گذار کمک به موفق شدن دیگران است.

بیشتر اوقات، ما فکر می‌کنیم افراد با نفوذ کسانی هستند که ما به سمت‌شان جذب می‌شویم، اما در واقع برعکس است!

افرادی که واقعا تاثیرگذار هستند، به دیگران آموزش می‌دهند، آن ها را توانمند می‌کنند، کسب و کارهایی ایجاد می‌کنند که باعث رشد و پیشرفت انسان‌ها می‌شود و … . افراد موثر و بانفوذ دیگران را در مسیر رسیدن به موفقیت قرار می‌دهند و فکر می‌کنند که کمک کردن به دیگران، باعث ترقی خودشان هم می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید فرد تاثیرگذاری باشید، با آغوش باز به دیگران کمک کنید تا به اهداف و خواسته‌هایشان برسند.

 —————————————————————

۲. شخصیتی کاریزماتیک دارند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ افرادی که می‌توانند روی دیگران تاثیر بگذارند، کاریزماتیک بودن آنهاست. اما کاریزما یعنی چه؟

چه ویژگی‌هایی باعث می‌شود انسان کاریزماتیکی به نظر برسیم؟

واژه‌ی کاریزما ریشه‌ای یونانی دارد (خاریس) که در ادبیات اسطوره‌ای یونان به دختر یا دخترانی گفته می‌شد که نماد زیبایی و جذابیت بودند. بنابراین اگر بخواهیم معنی کاریزما را با توجه به ریشه‌ی لغوی‌اش حدس بزنیم باید به جذابیت فکر کنیم، در این صورت شخصیت کاریزماتیک، شخصیتی است که برای دیگران جذاب است.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود یک نفر روی ما نفوذ داشته باشد، این است که از نظرمان آن فرد شخصیت خوب و جذابی دارد. بنابراین اگر به دنبال نفوذ روی دیگران هستید سعی کنید شخصیتی کاریزماتیکی داشته باشید.

شاید بپرسید چطور؟

مهارت خوب گوش دادن، انعطاف پذیری، فن بیان، حواس جمع بودن، تواضع و مهربانی، همدل بودن، زبان بدن درست و احترام گذاشتن به اطرافیان چند ویژگی مهم افراد کاریزماتیک است.

افراد تاثیر گذار

۳. اعتماد به نفس دارند.

افرادی که آن‌ها را به خاطر تاثیرگذاری‌شان تحسین می‌کنیم، اغلب کسانی هستند که به خودشان مطمئن هستند و اعتماد به نفس خوبی دارند. آن‌ها برای دستیابی به آنچه اکثریت قریب به اتفاق جهان فکر می‌کنند دست نیافتنی است، گام‌های بلند و جسورانه‌ای برمی‌دارند.

به طور مثال هیچ کس باور نمی کرد که ایلان ماسک بتواند یک شرکت خودروسازی را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای کاهش انتشار کربن در محیط زیست راه اندازی کند، اما علی‌رغم همه‌ی رقابت ها در صنعت خودروسازی، او با اعتماد به نفسش توانست در این راه موفق شود.

 —————————————————————

۴. افراد تاثیر گذار متواضع و فروتن هستند.

افراد با نفوذ و تاثیرگذار اصلا غرور بی‌جا ندارند. با یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم. فرض کنید دو نفر متخصص هستند که می‌توانند به پیشرفت کار شما کمک کنند. یکی از آن‌ها نگاه بالا به پایین دارد و با غرور و تکبر می‌خواهد به شما کمک کند، اما فرد دوم با روی گشاده و از صمیم قلب می‌خواهد شما پیشرفت کنید.

شما دوست دارید از کدام‌یک از آن‌ها کمک بگیرید؟

به احتمال زیاد انتخابتان نفر دوم است. کسانی که می‌خواهند روی دیگران نفوذ داشته باشند، اخلاق خوبی دارند و با غرور بیجا به بقیه نگاه نمی‌کنند.

بنابراین اگر به دنبال این هستید که حرفتان روی دیگران تاثیر بگذارید، به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 —————————————————————

۵. آن‌ها شنوندگان فوق‌العاده‌ای هستند.

یکی از ویژگی مهم افراد تاثیر گذار این است که با دقت به حرف‌های بقیه گوش می‌کنند. چه بخواهیم چه نخواهیم، ما در عصری زندگی می‌کنیم که سرعت اتفاقات بسیار تند است و ما به سادگی متخصص‌هایی را پیدا می‌کنیم که می‌توانند چیز مشکلات را حل کنند.

اگر می‌خواهید انسان بانفوذ و تاثیرگذاری باشید، باید یاد بگیرید که حرف‌های دیگران را به خوبی بشنوید و از نکات مهم و مفید آن استفاده کنید.

افراد تاثیر گذار

۶. مسئولیت کارهایشان را بر عهده می‌گیرند.

افراد تاثیرگذار و بانفوذ هیچ وقت از زیر بار کارهایشان شانه خالی نمی‌کنند. آن‌ها حتی اگر هم اشتباهی کرده باشند، با شهامت مسئولیت آن را می‌پذیرند و تلاش می‌کنند خودشان را اصلاح کنند.

اگر به دنبال این هستید که حرف‌هایتان روی دیگران تاثیر بگذارد، سعی کنید انسان مسئولیت پذیری باشید و به جای اینکه خطاهایتان را گردن دیگران بیندازید و آن‌ها را سرزنش کنید، سعی کنید مشکل را برطرف کنید و به سمت پیشرفت قدم بردارید.

 —————————————————————

۷. آن‌ها به سادگی می‌توانند با محیط و اتفاقات جدید سازگار شوند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد با نفوذ و تاثیرگذار این است که می‌توانند خودشان را با محیط و اتفاقات جدید وفق دهند. بسیاری از افرادی که می‌توانند روی دیگران تاثیر بگذارند، به خوبی از این مسئله اطلاع دارند.

شاید مردم وقتی یک انسان موفق و تاثیرگذار را می‌بینند، ندانند که او چه مسیری را طی کرده تا به اینجا برسد، ولی یکی از گام‌های مهمی که به موفقیت افراد کمک کرده این است که بلدند وقتی چیزی باب میلشان پیش نمی‌رود چطور مسیرشان را تغییر دهند.

 —————————————————————

با هم برشی جذاب از کتاب صوتی «چطور روی دیگران تاثیر بگذاریم» را بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «چطور روی دیگران تاثیر بگذاریم» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید