کتاب صوتی مهره حیاتی

ست گادین
 • مترجم: تیم ترجمه رادیو مثبت
 • گوینده: مهیار ستاری
 • مدت زمان: 8 ساعت و 4 دقیقه
 • ناشر صوتی: رادیو مثبت
(دیدگاه 1 کاربر)

148,000 تومان

آنچه خواهید شنید

 • چقدر به استعدادهای خود باور دارید؟!
 • آیا تا به حال، میانبری را پیدا کرده یا مشکلی را حل کرده‌اید که دیگران نتوانسته‌اند؟!
 • فرصت‌های ناب زندگی را چگونه شکار کرده و به موفقیت تبدیل می‌کنید؟!
 • می‌دانید هنرمند بودن در حرفه، به چه معناست؟!
 • فکر می‌کنید شغل و کار چه تفاوتی با هم دارند؟!
 • خلاقیت و ابتکار، تا چه حد می‌تواند امنیت شغلی یک فرد را بالا ببرد؟!
 • کارفرمایان، چگونه جذب یک نیروی خاص می‌شوند و به هیچ قیمتی نمی‌خواهند او را از دست بدهند؟!
 • مهره‌ی حیاتی یک شرکت بودن، چگونه آینده شغلی بهتری را می‌تواند برای فرد رقم بزند؟!
 • چگونه می‌توان از قالب کارمند ساده و سازگار با محیط، به مهره‌ای حیاتی برای کارفرما مبدل شد؟!

کتاب صوتی مهره حیاتی، به همه این سوالات پاسخ می‌دهد. همه می‌دانیم که موفقیت در کار و حرفه، یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی هر فردی است. همه افراد جامعه در هر سطح و با هر تخصصی، قطعا استعدادهای نهفته‌ای دارند. باروری و شکوفایی این استعدادها، مادامی مفید و کارساز خواهد بود که زمان و مکان مناسبی، برای نمایش آن وجود داشته باشد. همین استعدادهای خاص و شگفت‌انگیز است که دیگران را جذب کرده و فرد را به مهره‌ای حیاتی برای یک مجموعه به خصوص تبدیل می‌کند.

حال سوال مهم اینجاست که کدامیک از ما می‌توانیم از گنجینه استعدادهای خود، به درستی استفاده کرده و ضرورت وجود خود را در حرفه و کار شخصی، به دیگران اثبات کنیم؟! در کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی ست گادین به شما می‌گوید: چگونه خود را در مشاغل مورد نظر، به فردی ضروری و غیر قابل جایگزین و به عبارتی، مهره‌ای حیاتی تبدیل کنید. فردی که کل سازمان یا مجموعه مورد نظر، بدون وجود او و استعدادش، احساس استیصال کرده و هرگز فکر شخص دیگری غیر از او را هم، در آن پست خاص نداشته باشند.

معرفی کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی

دنیای امروز دنیای تفاوت‌ها است. در واقع تفاوت‌های فردی هر شخص یا مجموعه، او را در چشم دیگران متمایز کرده و باعث می‌شود که سایر افراد حساب ویژه‌ای روی آن باز کنند. خود شما، تا به امروز چند مرتبه کاری کرده‌اید که دیگران به نظر، ناتوان از آن بوده‌اند؟! این همان تفاوت فردی شما با دیگران و در واقع استعداد شماست.

ست گادین در کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی، می‌خواهد درباره همین استعداد نهفته در وجود هر شخص صحبت کند. او معتقد است: «همه ما گاهی اوقات با استعدادیم.» استعدادی که بعضا در اجتماع، محکوم به پیروی از دستور‌العمل‌ها و در نتیجه سازگاری فرد با محیط پیرامون می‌شود. گادین در کتاب مهره حیاتی به شما یاد می‌دهد که چگونه با ترس‌های خود مقابله کرده و هنر و استعداد خود را برای یک تغییر بهتر خرج کنید. او اعتقاد دارد که، بهترین آینده برای شما زمانی رقم می‌خورد که خودتان، بهترین کارتان را در آن بگذارید. بنابراین:

برای ایجاد یک آینده بهتر و دنیایی متفاوت‌تر، خوب بودن (متوسط بودن) دیگر کافی نیست. باید بهترین باشید و هنر خود را به نمایش بگذارید.

هنر کار کردن: از استعداد تا واقعیت و انتخاب

واقعیت دنیای امروز، زمین تا آسمان با گذشته فرق کرده است. عمر دنیای سازگاری‌ها،‌ دیگر دارد به انتهای خود نزدیک می‌شود. در دنیای متفاوت امروز، باید متفاوت بود، متفاوت دید و متفاوت کار کرد. شما باید درباره اینکه چه طور شغلتان را انجام دهید، دوباره فکر کنید. این انتخاب بزرگ، آینده شما و امنیت شغلی‌تان را تضمین خواهد کرد.

بسیاری از افراد، چیزهای بسیاری برای ارائه دارند، اما همیشه ترس مانع این کار می‌شود. این افراد چون گروگانهایی هستند که در سیستمی بی معنی، روز به روز ارزششان کمتر می‌شود. پس وقتی چیزی برای ارائه دارید، ترس را کنار بگذارید. شما در درون خود استعداد دارید، مشارکتان ارزشمند است و هنری که می‌سازید هم ارزش دارد.

 از این فرصت استفاده کرده و زندگی خود را برای بهتر شدن، تغییر دهید. کافیست بفهمید که چگونه قوانین دنیای امروز از اساس تغییر کرده‌اند. سپس از تغییرات دنیای متفاوت استفاده کنید تا تبدیل به شخصی شوید که دنیا، مطمئنا به او نیاز دارد.

ست گادین در کتاب صوتی مهره حیاتی به شما می‌گوید که: «برای رسیدن به پتانسیل واقعی خود، وقتش رسیده از دنبال کردن سیستم دست بردارید و نقشه شخصی خود را بکشید. هنری را خلق کنید که اثرگذار باشد.»

برجسته که باشید، ضروری و غیر قابل جایگزین می‌شوید.

ست گادین در کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی، به این نکته اشاره می‌کند که افراد خاص، محصول مدرسه‌ای نیستند که آنها را طراحی کرده باشد. چراکه سابقه درخشان تحصیلی، شاید تاثیرگذار باشد اما هرگز تضمینی برای آینده‌ای درخشان نیست. جامعه با تربیت انسان‌های مطیع، هنرمند درون هر فرد را از بین می‌برد.

گادین در ادامه این سوال را مطرح می‌کند که چرا سخت تلاش می‌کنیم تا غرایز طبیعی خود را دفن کنیم؟! گاهی افراد هنر خود را دفن می‌کنند اما، هرگز کسی وجود ندارد که هنری نداشته باشد. با این تفاسیر اما، باز هم بازارها به شدت به شما و هنرتان نیاز دارند.

تنها کافیست، از جای خود بلند شده، مشارکت کنید، ارتباط برقرار کنید و ریسک پذیر باشید. شما باید این ریسک را بپذیرید که امکان دارد کسی با ابتکار یا اختراع یا درک شما ناراحت شود. اگر همواره در شغلتان ریسک فکری داشته باشید، این درک شما را ارتقا خواهد داد. از این زاویه نگاه کنید که:

در یک بازار نامحدود، استعداد باعث رشد و شکوفایی شده و در نتیجه بازار بزرگ و بزرگتر خواهد شد. پس با این اعتقاد که استعداد بزرگ، بهره‌وری و اختراعات بیشتر، و در نتیجه تقاضای بیشتری را هم به همراه دارد، بهترین راهکار، بخشندگی است.

دنیا را از زاویه دید دیگری ببینید.

همانگونه که ذکر شد، کتاب لینچ پین ست گادین به شما می‌گوید که مهرۀ حیاتی، دنیا را متفاوت می‌بیند. درک و بهره‌وری و بخشندگیِ استثنایی، بازار را بزرگ‌تر و سودآورتر می‌کند. این وضعیت، فرصت‌های بیشتری را ایجاد کرده و در نهایت برای همه آنهایی که در این مجموعه قرار دارند، سودآور خواهد بود. در واقع هرچه بیشتر بدهید، بازار هم بیشتر به شما بازمی‌گرداند. بنابراین، فراوانی امکان دارد، اما به شرطی که شما تصورش کرده و آن را در آغوش بگیرید.

شرایط خاصی هم وجود ندارد، استعداد، انتخاب و متفاوت دیدن، رمز یک تغیر بزرگ در زندگی هر شخصی است. باید به خودتان تعهد دهید که ضروری بشوید. بدون شک، شما هم می‌توانید کارهای مهمی را انجام دهید؛ فقط باید بخواهید که آن کار را انجام دهید. چنانچه نلسون ماندلا، زمانی دنیا را تغییر داد که در یک سلول زندان، محبوس بود.

به یاد داشته باشید که: همه آدم‌های موفق و خاص امروز، همان منابع شما را داشتند؛ ولی راغب بودند که برچسبِ بااستعدادی را قبول کرده و انتخاب کنند.

کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی برای چه کسانی است؟!

 • کسانی که می‌خواهند کار و زندگی بهتری را انتخاب کنند.
 • افرادی که قصد دارند به فرد موثرتری در حوزه فعالیت خود تبدیل شوند.
 • آنهایی که سودای پیشرفت در سر داشته ولی ریسک پذیر نیستند.
 • کارفرمایانی که می‌خواهند کارمندان خود را تبدیل به مهره حیاتی مبتکر و مسئولیت‌پذیر و سازمان خود را ضروری کنند.
 • افرادی که می‌خواهند در زمینه کاری خود، اجتناب ناپذیر و غیر قابل جایگزین باشند.
 • جوانانی که به دنبال آینده‌ای رویایی با امنیت شغلی هستند.

و در یک کلام، همه افرادی که به دنبال یک تغییر اساسی برای پیشرفت و موفقیت بیشتر هستند. کسانی که می‌خواهند به توانایی‌های بالقوه‌ خود دست پیدا کرده و به جای اکتفا به خوب و متوسط بودن، به خلق هنرهای با اهمیت بپردازند.

درباره کتاب مهره‌ی حیاتی

کتاب مهره‌ی حیاتی اثر ست گادین، از آن دست کتاب‎هایی است که اگر زندگیتان را هم متحول نکند، حتما آن را تغییر خواهد داد. در سال  2015 مجله‌ Bloomberg Businessweek این کتاب را از جمله 20 کتاب برتر مهم‌ترین متفکران کسب و کار معرفی کرد.

همانطور که از نام کتاب مشخص است، ست گادین از لینچ پین سخن می‌گوید. یک مهره کوچک اما مهم که شاید حتی دیده هم نشود؛ ولی حضور و وجودش لازم و ضروری است و نبودش مشکل آفرین خواهد شد.

ست گادین در کتاب لینچ پین، تلاش می‌کند تا به شما آموزش دهد تبدیل به مهره حیاتی یک سازمان یا اجتماع شوید. او از شما می‌خواهد که از نبوغ منحصر به فرد خود و فرصت‌های پیش آمده استفاده کنید؛ وجودتان را ضروری کنید و به عنوان یک هنرمند، خلاق و مبتکر باشید.

هنرمند نه به معنای معمول آن! هنرمند از نظر گادین کسی است که به هر کاری که مشغول باشد، عشق و خلاقیت و تمایز را وارد حرفه‌اش می‌کند. این شخص، نام خود را بر سر زبانها انداخته، وجود خود را ضروری کرده و نقش خود را غیر قابل جایگزین خواهد کرد.

در نظام صنعتی امروز، او دیگر قطعه‌ای قابل تعویض نیست. مهره‌ای حیاتی است که تکرار نخواهد شد، چراکه متفاوت، خلاق، پویا و هنرمند به نظر می‌رسد. ارزشمند بوده و برای سازمانش هم ارزش آفرین خواهد شد. کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی ست گادین، به شما یاد می‌دهد که هنرمند باشید نه کارمند!

درباره نویسنده کتاب مهره‌ی حیاتی

سِت گادین (Seth Godin) متولد 10 ژوئیه 1960، نویسنده، سخنران و کارآفرین برتر آمریکایی است. او در دو رشته علوم کامپیوتر و فلسفه در دانشگاه تافتس (Tufts) تحصیل کرده و مدرک MBA خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرده است. وبلاگ و مقالات گادین در سطح اینترنت، بسیار پر بازدید بوده و وبلاگ او، جزء وبلاگ‌های برتر سالیانه و از شناخته شده‌ترین و تاثیرگذارترین وبلاگ‌های تجاری در جهان است.

امروزه ست گادین 60 ساله را به متفاوت بودن و متفاوت فکر کردن می‌شناسند. یکی از ویژگی‌های گادین که باعث محبوبیتش هم شده، ساده نوشتن و ساده حرف زدن است. از او تاکنون حدود 20 کتاب به بازار نشر آمده که به بیش از 35 زبان، ترجمه شده‌ است. برخی از کتاب‌های گادین در حوزه کسب و کار و بازاریابی، جریان‌ساز شده و بسیاری از نوشته‌هایش را در مطرح‌ترین نشریات مدیریتی جهان می‌بینید.

در بخش‌هایی از کتاب صوتی مهره‌ی حیاتی می‌شنویم:

 • شما به دنیا نیامده‌اید تا چرخ دنده‌ای کوچک در یک دستگاه صنعتی بزرگ باشید. به شما یاد داده‌اند که یک چرخ دنده باشید.
 • گزینه دیگری هم برای شما وجود دارد. مهره‌ی حیاتی شدن یک روند تدریجی است. مسیری که داخل آن، شما ویژگی‌هایی را رشد می‌دهید تا شما را ضروری کنند.
 • می‌توانید «مهم بودن» را به خودتان آموزش بدهید. همیشه اولین قدم سخت‌ترین قدم است. در این قدم شما قبول می‌کنید که این هم یک نوع توانایی است؛ و شما می‌توانید مثل سایر توانایی‌ها، بهترش کنید.
 • اگر هر روز، روی موهبت‌ها، هنر‌ها و ارتباطاتی که توصیف کننده یک عضو حیاتی هستتند، تمرکز کنید، کمی بیشتر ضروری خواهید شد.
 • مدل صنعتی را باطنی نکنید. شما یکی از هزاران قطعۀ قابل‌ تعویض نیستید، شما یک انسانِ خاص هستید. اگر چیزی برای گفتن دارید، بگویید. و زمانیکه در حال یادگیری هستید تا این حرف را بهتر بزنید، خیلی خوب به خودتان فکر کنید.
 • اگه نتایج جست‌وجوی اسمتان در گوگل، چیزی نیست که انتظارش را دارید، لازم است وضعیت خود را تغییر دهید. با کارهایتان، ارتباطات‌تان و بخشندگی‌تان، وضعیت خود را تغییر دهید.
 •  وضعیت‌تان را با ارائه‌ی زیاد تغییر دهید تا مردم درباره‌ شما پست بگذارند. وضعیت خود را با ساختنِ یک وبلاگ تغییر دهید، وبلاگی که انقدر در زمینۀ تخصص شما مفید هست که بقیه به آن مراجعه می‌کنند. با کمک‌کردنِ آنلاین به بقیه، وضعیتتان را تغییر دهید.

برای شنیدن کامل کتاب صوتی مهره حیاتی، این اثر را از رادیو مثبت دانلود کرده و با راهنمایی‌های یکی از برترین نظریه پردازان حوزه کسب و کار، هنر و نبوغ منحصر به فرد خودتان را به جامعه نشان دهید. ترس‌های خود را کنار گذاشته و زندگی‌تان را در جهت مثبت، تغییر دهید. فراموش نکنید که شما هم یک هنرمند با استعداد هستید. فقط باید بخواهید تا بتوانید غیر قابل جایگزین شوید.

دیدگاه کاربران

 1. bimeh.147 گفته:

  مثل همیشه عالی