۵ ویژگی افرادی که به آزادی مالی رسیده‌اند

قبل از اینکه بخواهیم سراغ معرفی ویژگی افرادی برویم که آزادی مالی دارند، یک سوال بپرسیم.

آزادی مالی واقعا یعنی چه؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که آزادی مالی یعنی شما با توجه به سبک زندگی‌تان درآمدی داشته باشید که از زندگی دلخواه خود لذت ببرید، هزینه‌های غیرمنتظره‌‌ی زندگی شما را غافلگیر نکند و دائم درگیر بدهی‌های سنگین نباشید.

        یکی از مهم‌ترین مسائلی که به شما کمک می‌کند تا به آزادی مالی برسید، نداشتن یا کم داشتن بدهی است. در این مطلب قصد داریم پنج ویژگی از افرادی را که زیاد بدهی ندارند، ارائه کنیم!

—————————————————————

۱. به جزئیات توجه می‌کنند.

اگر به طور مرتب صورتحساب خود را بررسی نکنید، متوجه اشتباهات و خطاها نمی‌شوید. به طور مثال فرض کنید که پنج سال پیش به باشگاهی می‌رفتید ولی الان یک سال است که دیگر به آنجا نمی‌روید، ولی همچنان حق عضویت از حساب شما کسر می‌شود!!!

        اگر به جزئیات توجه نداشته باشید و حساب‌هایتان را مرتب بررسی نکنید، متوجه این دست مسائل نمی‌شوید.

افرادی که بدهی ندارند و یا بدهی کمی دارند، به امور مالی شخصی خود نظارت دقیق دارند. بنابراین اگر می‌خواهید به آزادی مالی برسید و بدهی کمی داشته باشید، اصلا نسبت به جزئیات بی توجه نباشید.

—————————————————————

۲. به اهداف بلندمدت فکر می‌کنند.

اهداف بلندمدت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که به شما کمک می‌کند یک زندگی با بدهی کم داشته باشید. زندگی در لحظه خیلی خوب است ولی در کنار آن باید به آینده هم فکر کرد. وقتی روی اهداف بلند مدت‌تان تمرکز کنید، می‌توانید تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید.

        به طور مثال خرید کفش زمستانی مد روز خیلی خوب است، ولی قبل از آن باید فکر کنید که آیا می‌توانید پول آن را جور کنید؟ آیا واقعا به آن احتیاج دارید یا نه؟ وقتی این سوالات را از خودتان بپرسید خیلی کمتر سراغ خرید‌های هیجانی و بی‌برنامه می‌روید.

۳. به راحتی “نه” می‌گویند.

ممکن است در طول هفته پیشنهادات وسوسه‌انگیز زیادی برای ناهار با همکاران یا شام با دوستان دریافت کنید، ولی از «نه گفتن» نترسید. افرادی که بدهی زیادی ندارند، می‌دانند که «نه گفتن» به هزینه‌های کوچک و غیرضروری به آن‌ها کمک می‌کند تا پس‌اندازهای خوبی داشته باشند.

        البته توجه داشته باشید که منظور از این حرف این نیست که نباید تفریح کرد یا با دوستان و همکاران به رستوران رفت، بلکه هدف این است که حساب شده عمل کنید. مثلا به جای اینکه در یک کلاس ورزشی خیلی گران‌قیمت ثبت نام کنید، با دوستان‌تان برنامه‌ی کوه‌نوردی یا پیاده‌روی بگذارید.

—————————————————————

۴. از سوال پرسیدن نمی‌ترسند.

افرادی که به آزادی مالی رسیده‌اند و یا بدهی زیادی ندارند، از سوال پرسیدن ترسی ندارند و به راحتی از دیگران کمک و مشورت می‌گیرند.

        به طور مثال اگر کسی را بشناسند که سطح مالی خوبی رسیده، چندین میلیون برای زمان بازنشستگی‌اش سرمایه دارد، خانه و ماشین دارد و … بدون ترس و خجالت از آن‌ها سوال می‌کنند که چطور به این مرحله رسیده‌اند. بنابراین شما هم از سوال پرسیدن نترسید.

عمر انسان‌ها به اندازه‌‌ای نیست که بتوانند همه چیز را تجربه کنند و جواب تمام سوالات را خودشان پیدا کنند، به همین خاطر باید از تجربیات و دانسته‌های دیگران هم استفاده کرد.

۵. برای آزادی مالی پس‌انداز می‌کنند.

کسانی که زیر بار بدهی نیستند و به سطح مالی ایده‌آلی رسیده‌اند، به پس‌انداز کردن توجه ویژه‌‌ای دارند. اصلا مهم نیست که مبلغ پس‌انداز چه قدر باشد.

        میزان پس انداز با توجه به سطح زندگی و شرایط افراد فرق می‌کند. ممکن است یک نفر ماهی ۱۰۰ هزار تومان پس‌انداز کند و یک نفر دیگر ماهی ۲۰ میلیون تومان.

بنابراین پس‌انداز کردن را تبدیل به یک عادت کنید. این کار شما را سریع‌تر به آزادی مالی می‌رساند.

—————————————————————

برشی بسیار جالب و کاربردی از کتاب صوتی «نقشه راه رسیدن به ثروت» را بشنویم:

برای دانلود کتاب، روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید