۷ راه برای حفظ انگیزه زمانی که دیگران از شما انتقاد می کنند

 

زمانی که من شغل جدیدم را شروع کردم، از طرف نزدیک ترین کسانم مورد انتقاد، شک و بدبینی قرار گرفتم.

“چطور می خواهی برای بازنشستگی پول پس انداز کنی؟ من شنیده ام که از هر ۱۰ شغل ۸ تا شکست می خورد. این کار موقتی است مگر نه؟ تا اینکه شغل جدیدی پیدا کنی؟”

 

۷ راه برای حفظ انگیزه زمانی که دیگران از شما انتقاد می کنند

هر انتقادی که از طرف این افراد خیرخواه صورت می گرفت ضربه ای بر اعتماد به نفس و انگیزه من وارد می کرد که پس از ساعت ها تحقیق و آمادگی بی شمار به دست آورده بودم. احساس می کردم در یک رودخانه خروشان برخلاف مسیر آب پارو می زنم – و هیچ کس نبود که دستی برای کمک دراز کند.

اما با اینکه ترسیده بودم، هرگز تسلیم نشدم. در عوض از ۷ راهکار زیر علی رغم میل منتقدان بهره بردم:

  1. بدانید مأموریتتان چیست

من می دانستم که می خواهم یک مربی بازاریابی شوم زیرا شور و حرارت زیادی برای تدریس دارم و عاشق بازاریابی هستم. هر بار که منتقدان مرا مجبور می کردند تصمیمم را مجدداً مورد ارزیابی قرار دهم، من به مأموریتم فکر می کردم و به خودم یادآوری می کردم که دارم کاری را انجام می دهم که فکر می کنم صحیح است.

به شکلی واضح بیان کنید که می خواهید به چه هدفی دست یابید و  چرا. برای حفظ انگیزه، دلایل شما باید با ارزش ها و هدف تان مطابقت داشته باشند. سپس، هدف تان را بنویسید و آن را نزدیک کامپیوترتان جایی که در مواقع بحرانی بتوانید آن را ببینید قرار دهید.

“حتی تعداد کمی از اراده های مصمم که از ایمانی خاموش نشدنی نیرو می گیرند در مآموریت خود قادر به تغییر مسیر تاریخ هستند.” ماهاتما گاندی

  1. هدف خود را توجیه نکنید

من متوجه شدم هر چه بیشتر تلاش می کردم که توضیح دهم چرا هدفم را دنبال می کنم، احساس اعتماد به نفس کمتری نسبت به توانایی هایم می کردم و انگیزه ام بیشتر آسیب می دید.

شما موظف به توضیح و توجیه هدفتان نیستید. به جای کسب تأیید دیگران برای دنبال کردن هدفت تان بر روی دست یابی به آنچه دوست دارید تمرکز کنید.

  1. خیلی زود همه چیز را بازگو نکنید

من آنقدر در رابطه با فعالیت جدیدم هیجان زده بودم که دلم می خواست خیلی زود خبرهای خوش را به اطرافیانم بدهم. من خیلی زود فهمیدم که اشتباه کرده بودم زیرا به جای تشویق شدن اغلب مورد انتقاد قرار می گرفتم.

واقعیت این است که خیلی از افراد در زندگی تان از هدف شما ایراد خواهند گرفت، به شما هشدار خواهند داد که “محتاط باش” یا داستان کسی را برایتان تعریف می کنند که در دست یابی به هدفی مشابه شکست خورده بود.

این یک راه قطعی برای کشتن انگیزه در شماست مخصوصاً زمانی که هنوز انرژی مثبت کافی برای ایستادن در مقابل نقد دیگران پیدا نکرده اید.

در مراحل اولیه پروژه تان، بهتر است هدف نهایی تان را در یک دفتر خاطرات خصوصی بنویسید و ایده هایتان را برای خودتان نگه دارید. اجازه دهید قبل از آنکه خبرهایتان را به دیگران بدهید، اعتماد به نفس و انگیزه در شما شکل بگیرد.

  1. حلقه اجتماعی تان را بازتر کنید

من متوجه شدم که بسیاری از دوستان و عزیزانم از من انتقاد می کردند زیرا پس زمینه و علایق آن ها با من فرق داشت. من تصمیم گرفتم با افراد جدیدی معاشرت کنم که به من ربط بیشتری داشته، مرا بیشتر تشویق کرده و نظرات مفیدتری در اختیارم بگذارند.

با کسانی وقت بگذرانید که حمایت بیشتری از شما می کنند. یک شبکه حمایتی قوی در اطرافتان ایجاد کنید که در طول سفرتان به شما کمک کند.

  1. زمانی را در تنهایی سپری کنید

همان قدر که آشنایی با افراد جدید برای من اهمیت داشت، من متوجه شدم که می توانم پاسخ های بزرگترین سؤالاتم را زمانی که از صداها دورم و تنها هستم پیدا کنم.

لازم نیست برای این کار یک هفته زمان در یک جزیره متروکه سپری کنید. حتی یک ساعت دوری از تکنولوژی و دیگران به شما اجازه خواهد داد به آرامشی ذهنی دست یابید که برای به وجود آوردن راهکار پیروزمندانه لازم است. زمانی که اعتماد به نفس بیشتری در رابطه با برنامه هدفتان داشته باشید، احساس انگیزه بیشتری برای ادامه راه پیدا خواهید کرد.

“یکنواختی و تنهایی در یک زندگی ساکت محرک یک ذهن خلاق است.” – آلبرت انیشتین

  1. کسانی را بیابید که در دست یابی به هدفی مشابه شما موفق بوده اند

پادزهر پیشگویی های وحشتناک منتقدان شما در داستان پیروزی دیگران نهفته است.

من پنج فرد موفق در زمینه کاری خودم پیدا کردم و راهشان را دنبال کردم. من در کلاس های آموزشی آن ها شرکت کردم و از کارهای آن ها الگوسازی کردم. من تمرکزم را بر نتایج شگفت انگیزی که آن ها کسب کرده بودند قرار دادم. آن ها یکی از اصلی ترین منابع انگیزه من بودند.

امروز فهرستی از ۵ تا ۱۰ فرد موفقی که به اهداف مشابه شما دست یافتند تهیه کنید و از آن ها بیاموزید. درست مثل شما، احتمالاً آن ها هم مورد هجمه انتقادات قرار گرفتند. اما آن ها موفق شدند، پس شما هم می توانید.

  1. موفقیت های کوچک را جشن بگیرید

من فهرستی از پیروزی های کوچک داشتم که در پایان هر هفته آن را به روز می کردم. آنچه من یادداشت می کردم شامل کار با نرم افزارهای جدید ، آشنایی با دیگران، و فراگیری الگوهای آموزشی بود. حتی خالی کردن صندوق دریافتی ایمیلم هم جزء آن بود.

زمانی که اعتماد به نفس و انگیزه ام دچار تزلزل می شد، من آن فهرست را می خواندم و متوجه می شدم که تا به حال چقدر پیشرفت کرده بودم. این یادداشت ها تبدیل به یک منبع انگیزه شد.

حساب دست آوردهایتان را داشته باشید – حتی آنهایی را که چندان چشمگیر نیستند. یک پیروزی کوچک می تواند تأثیری شگرف بر موفقیتتان داشته باشد.

2 thoughts on “۷ راه برای حفظ انگیزه زمانی که دیگران از شما انتقاد می کنند

دیدگاهتان را بنویسید