ترفندهایی برای انجام دادن یک مذاکره‌ موفق

بخش بزرگی از زندگی ما مذاکره است؛ از متقاعد کردن دوستان و خانواده گرفته تا چانه زدن برای افزایش حقوق و ارتقای شغلی.
برای اینکه بتوانیم در زندگی پیشرفت کنیم باید راه و روش مذاکره کردن را بلد باشیم.

به خاطر اهمیت این موضوع، قصد داریم در این مقاله چند نکته‌ی مهم و ترفند کاربردی را ارائه کنیم که به شما کمک می‌کنند مذاکره‌ی خوبی انجام دهید.

۱. افراد کله‌شق در مذاکره موفق نمی‌شوند!

صحبت خوب چیست؟ به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که یک صحبت خوب، صحبتی است که توافقی را ایجاد می‌کند که هر دو طرف نسبت به آن احساس خوبی دارند؛

یعنی یک توافق برد-برد. مطالعات زیادی در مورد اهمیت و مزایای مذاکره برای یک توافق برد-برد انجام شده است. همیشه سعی کنید که منصفانه و محترمانه مذاکره کنید.
در این شرایط احتمال موفقیت شما چندین برابر بیشتر می‌شود.

—————————————————————

۲. خوب گوش کنید.

کلید موفقیت، درک خواسته‌ها، نیازها و انگیزه‌های طرف مقابل است. شاید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانیم طرف مقابل‌مان را درک کنیم؟

جواب کوتاه است: با گوش کردن به حرف‌هایش. احتمالا این جمله‌ی معروف را شنیده اید: ما دو گوش داریم و یک زبان، پس باید دو برابر بیشتر از حرف زدن، گوش کنیم.

—————————————————————

۳. خودتان را برای هر اتفاقی آماده کنید.

هیچکس دوست ندارد در کاری که انجام می‌دهد، شکست بخورد. باید بدانیم که مذاکره مثل یک مسابقه‌ی ورزشی‌ است. ممکن است یک تیم در عین شایستگی شکست بخورد.

شما به عنوان یکی از طرف‌های گفتگو باید برای به ثمر رسیدن مذاکره تلاش کنید، ولی در عین حال باید خودتان را برای شکست هم آماده کنید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید تا اگر به نتیجه نرسیدید، چیزی به هم نریزد.

۴. به محل برگزاری دقت کنید.

خیلی به محلی که انتخاب می‌کنید، دقت کنید. شاید عجیب به نظر برسد، ولی محیط برگزاری و آب و هوا روی مذاکرات تاثیر می‌گذارند.

به طور مثال یک اتاق‌ سرد و کم نور با صندلی‌های سخت احساس خوبی به طرف مقابل نمی‌دهد و ممکن است او را خسته کند.

یک اتاق خیلی گرم که وسیله‌ی تهویه هم ندارد، همینطور است. بنابراین وقتی می‌خواهید کسی را برای مذاکره دعوت کنید، یک محیط راحت و آرام را انتخاب کنید.

—————————————————————

۵. نتیجه‌ی بهترین مذاکره، یک توافق برد-برد است.

همیشه به خاطر داشته باشید که بهترین نتیجه‌ یک توافق برد-برد است. معامله‌گرانی که در مذاکرات به دنبال نتیجه‌ی برد-باخت هستند، شرکای‌شان را از خودشان دور می‌کنند و ضربه‌ی سنگینی به کسب و کارشان وارد می‌کنند.

اما این فقط مربوط به معامله‌گران نیست، همانطور که قبل گفته شد بخش بزرگی از زندگی همه‌ی ما انسان‌ها، بر پایه‌ی مذاکره است. ما در ارتباطات روزانه‌مان هم باید منافع طرف مقابل را در نظر بگیریم و فقط به فکر خودمان نباشیم.

با یک مثال بسیار ساده بیشتر توضیح می‌دهیم: فرض کنید می‌خواهید با دوست‌تان قرار بگذارید تا همدیگر را ببینید و با هم شام بخورید. شما هر روز تا ساعت ۶ بعد از ظهر سر کار هستید و فقط آخر هفته‌ها زمان دارید، اما دوست‌تان دانشجو است و فقط سه روز در هفته به دانشگاه می‌رود.

شما برای فیکس کردن یک زمان ملاقات مناسب باید هم شرایط خودتان را در نظر بگیرید و هم دوست‌تان.

۶. از مذاکره کردن لذت ببرید.

به عنوان نکته‌ی آخر باید به این موضوع مهم اشاره کنیم. بیشتر اوقات مذاکره پرتنش، خسته کننده و استرس‌زا است، ولی ما باید یاد بگیریم که چگونه آن را به یک تجربه ی لذت بخش تبدیل کنیم.

یکی از راه‌های آن بلد بودن فوت و فن‌های مذاکره است. با یادگیری مهارت‌های لازم برای مذاکره می‌توانیم از آن لذت ببریم.

—————————————————————

برشی از کتاب صوتی «هنر پیروزی در هر مذاکره به روش حرفه‌ای‌ها» را با هم بشنویم:

برای دانلود کتاب صوتی «هنر پیروزی در هر مذاکره به روش حرفه‌ای‌ها» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید