مدیریت کار در شرایط سخت

محیط کار باید جایی باشد که کارمندان در آن حس امنیت داشته باشند و به راحتی بتوانند حرف‌شان را بزنند و از عواقب نظرات و پیشنهادات‌شان نترسند. بعضی از صاحبان کسب و کار فکر می‌کنند اگر فضای کسب و کار را خیلی بسته و ایزوله نگه دارند، درگیری و چالشی در آنجا ایجاد نمی‌شود، ولی در واقع اصلا اینطور نیست! این طرز مدیریت باعث سرکوب شدن کارکنان می‌شود.

به جای اینکه صورت مسئله را پاک کنید، باید ترفندهایی برای مدیریت کسب و کار در شرایط سخت بلد باشید و آن‌ها را به کارمندان‌تان هم آموزش دهید. با توجه به اهمیت این موضوع ما قصد داریم در این مقاله چند ترفند کاربردی برای مدیریت شرایط سخت در محیط کار ارائه کنیم.

۱. برای یافتن راه حل آرام و مثبت اندیش باشید.

حفظ آرامش به ما کمک می‌کند تا موقعیت را تجزیه و تحلیل کنیم و برای چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم راه حل مناسب و منطقی پیدا کنیم. علاوه بر این به ما کمک می‌کند که خارج از چارچوب ثابت ذهنی‌مان فکر کنیم تا برای مشکلات و مسائل جدید، راهکارهایی جدید ارائه کنیم.

یکی از نکات مهمی که در اوضاع سخت باید به آن دقت کنید این است که مثبت‌نگر باشید؛ به خاطر اینکه اوضاع چه ساده و چه سخت می‌گذرد، ولی مسلط بودن شما باعث می‌شود کارمندان‌تان حس بهتری داشته باشند و نهایتا بتوانید با همدلی بیشتر مشکل را از سر راهتان بردارید.

۲. برای مدیریت کار در شرایط سخت، از طرف خودتان صحبت کنید.

یکی از مشکلاتی که در محیط کار پیش می‌آید ریشه در حرف‌های کارکنان دارد. اگر به دنبال این هستید که مشکلات محیط کارتان را حل کنید، بهتر است محکم حرف‌تان را بزنید و درخواست‌تان را مطرح کنید. چیزی را که می‌خواهید بگویید در دهان همکارتان نگذارید. اگر در این کار مهارت ندارید، با افرادی صحبت کنید که قبل از شما در چنین موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اند و از پس آن برآمده‌اند. این کار هم ذهن‌تان را باز می‌کند و هم ایده‌های جدیدی به شما می‌دهد.

۳. چالش‌های بزرگ را برای خودتان بشکنید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای مقابله با شرایط سخت انجام دهید این است که یک چالش بزرگ را به چند چالش کوچک تقسیم کنید. همانطور که گفته می‌شود برای موفقیت بهتر است اهداف کوچک و قابل دسترس تعیین کرد، برای مقابله با شرایط سخت هم بهتر است آن‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا راحت‌تر بتوانید از پس‌شان بربیایید. این کار تاثیر چشم‌گیری روی موفقیت و پیشرفت پروژه‌های شما دارد.

۴. از هر چالشی به عنوان یک فرصت استفاده کنید.

وقتی در محل کار با چالشی روبرو می‌شوید، خیلی مهم است که چگونه به آن نگاه می‌کنید. اگر آن را به عنوان یک مانع در نظر بگیرید، هرگز نمی‌توانید بر آن غلبه کنید. اما در عوض، اگر بتوانید چالش را به عنوان یک فرصت ببینید، می‌توانید از آن چیزهای زیادی یاد بگیرید و رشد کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های حل مسئله‌تان را توسعه دهید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

۵. برای مدیریت کار در شرایط سخت، نقاط قوت و ضعف خود را درک کنید.

برای غلبه بر چالش‌ها باید از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید. با درک توانایی‌های خود، می‌توانید تعیین کنید که آیا در مدیریت چالش‌ها به تنهایی احساس اطمینان می‌کنید یا به حمایت بیشتری نیاز دارید.

۶. از دیگران کمک بگیرید.

مستقل بودن، روی پای خود ایستادن و به تنهایی کنار آمدن با مشکلات خیلی خوب است، اما همیشه جواب نمی‌دهد. گاهی اوقات، وقتی همه چیز از کنترل شما خارج می‌شود، بهتر است به جای اینکه خودتان را تحت فشار بگذارید، از بقیه کمک بگیرید تا راحت‌تر مشکلات‌تان را حل کنید.

کسانی که قبلا جای شما بوده‌اند و این موقعیت‌های سخت را پشت سر گذاشته‌اند، افراد متخصص، اشخاصی که به آن‌ها اعتماد دارید، دوستان، اعضای خانواده و … همه و همه کسانی هستند که برای حل کردن مشکل‌تان می‌توانند به شما کمک کنند.

در پایان برشی از کتاب صوتی «چگونه در زمان‌های دشوار رهبری کنیم؟» را بشنویم.

شما می‌توانید برای دانلود کتاب صوتی «چگونه در زمان‌های دشوار رهبری کنیم» روی تصویر زیر کلیک کنید:

دیدگاه‌ها 0

سبد خرید